چرا عربستان سعودی یمن را بمباران می‌کند؟

تارنگاشت عدالت

منبع: تله‌سور
٢۸ مارس ٢۰١۵

«الله اکبر، مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل، لعنت بر یهودیان، پیروزی از اسلام»، این‌ها شعار شورشیان حوثی است که در حال حاضر یمن را کنترل می‌کنند. یمن یک کشور فقیر در خاورمیانه است که به ندرت در صدر اخبار قرار می‌گیرد. با این وجود، پس از آن‌که چند روز پیش یک ائتلاف بین‌المللی به سرکردگی عربستان سعودی بمباران یمن را آغاز کرد، به نظر می‌رسد که درگیری فرقه‌ای خاورمیانه اکنون در میدان دیگری جریان دارد.
حوثی‌ها در سپتامبر ٢۰١۴ کنترل صنعا پایتخت یمن را به دست گرفتند. هادی ريیس‌جمهور یمن که در حبس خانگی قرار گفته بود یک روز بعد از آن‌که سفیر آن‌ها در ایالات متحده «عملیات اقدام قاطعانه» را «برای حمایت از مردم یمن و دولت قانونی‌ آن‌ها در برابرحوثی‌ها» اعلام کرد، به پایتخت عربستان سعودی فرار کرد. حملات هوایی توسط  یک ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی و با شرکت امارات متحده عربی، بحرین، قطر، کویت، اردن، مصر، مراکش، پاکستان و سودان صورت می‌گیرد.
پرسش این است که چرا عربستان سعودی بر مداخله در یمن اصرار دارد، به ویژه اکنون که به نظر می‌رسد کارزار هماهنگ آن‌ها به اعزام نیروهای زمینی منجر خواهد شد. سربازان سعودی در امتداد مرز ١٫۸۰۰ کیلومتری عربستان با یمن تجمع کرده اند، و ريیس‌جمهور مصر نیز اعلام کرد که آماده اعزام نیرو به یمن است.
اما حوثی‌ها کیستند؟
حوثی‌ها گروه شورشی هستند که نام خود را از رهبر خویش حسین الحوثی-که در سال ٢۰۰۴ شورش کرد و سال بعد به دست نیروهای یمنی کشته شد، گرفته اند. آن‌ها خود را «انصار الله» نیز می‌نامند، حوثی‌ها از نحله تشیع زیدی که شبیه تشیع ایران، لبنان و عراق است پیروی می‌کنند، اما زیدی‌ها فقط در یمن هستند.
ریشه‌های حوثی‌ها مشخصاً در واکنش به مداخله خارجی قرار داشت. آدام بارون، عضو «شورای اروپایی پیرامون روابط خارجی» که از ٢۰١١ تا ٢۰١۴ در یمن زندگی کرد می‌نویسد: «یک جنبه کلیدی ایدئولوژی حوثی استفاده از زیدیسم علیه خطر ایدئولوژی‌های تحت نفوذ سعودی و رد کلی اتحاد دولت یمن با ایالات متحده بود.»
عربستان سعودی ایران را با بی‌ثبات کردن منطقه از طريق حمایت از فرقه‌های گوناگون شیعه متهم می‌کند. سلمان علوده یک روحانی سعودی که به طور منظم در تلویزیون دولتی عریستان ظاهر می‌شود در باره رویدادهای اخیر در صفحه توئیتر خود نوشت: «یک موضع شجاعانه که بسیار منتظر آن بودیم. من به درگاه الله دعا می‌کنم که نتایج مبارک باشد و یمن را از شر مردم پلید و توطئه‌های کفار نجات دهد.»
با این وصف، وضعیت بسیار پیچیده‌تر از آن است که سعودی‌ها می‌گویند. حوثی‌ها طی دهه گذشته شش بار علیه دولت یمن قیام کرده اند، و به علت مخالفت با فساد، با افزایش قیمت خوراک و بیکاری بالا، و هم‌چنین اتحاد دولت با ایالات متحده، از حمایت گسترده‌ای برخوردارند.
در جریان «بهار عربی» هزاران نفر برای سرنگون کردن ريیس‌جمهور صالح که به مدت ۳۳ سال با مشت آهنین حکومت کرده بود، به خیابان‌ها آمدند. او با سرکوب شدید پاسخ داد، و یک مصالحه به میانجی‌گری عربستان سعودی به او امکان داد از قدرت کناره‌گیری نماید و راه را برای جانشین خود همواره سازد. هادی جانشین او که در فوریه ٢۰١٢ در انتخاباتی که تنها نامزد آن بود پیروز شد، یک مقام قدیمی دولت صالح و یک مشاور نزدیک او بود.
طی ریاست جمهوری هادی تقریباً هیچ‌چیر تغییر نکرده است. یمن هنوز یکی از فقیرترین کشورهای جهان است. در عین‌حال، ريیس‌جمهور هادی از عملیات نظامی ایالات متحده، از جمله حملات پهپادی که صدها غیرنظامی یمن را کشته است، کاملاً حمایت می‌کند. در واقع، در سپتامبر گذشته ريیس‌جمهور اوباما یمن را به مثابه یک نمونه موفق در جنگ با ترور ستایش کرد. این ادعاها از حقیقت بسیار دورند، زیرا «القاعده در شبه‌جریزه عربستان» جای پای مستحکمی در یمن به دست آورده است.
خاورمیانۀ عربستان سعودی
هرج‌و‌مرج یمن عمدتاً ناشی از سیاست‌های داخلی است. با این وجود، عربستان سعودی به قدرت رسیدن حوثی‌ها را به مثابه یک حمله بی‌رحمانه شیعیان به یک منطقه سنی ترسیم می‌کند، آن‌را به یک درگیری فرقه‌ای بین سنی‌ها و شیعیان مبدل می‌سازد. عربستان سعودی و متحدین عرب آن در سال‌های اخیر نشان داده اند که منافع آن‌ها در تحکیم قدرت و داشتن کلیدهای خاورمیانه در جیب خود، و اطمینان دادن به متحدین غربی خود نسبت به ثبات در این منطقه نفت‌خیز جهان است.
از نظر ایدئولوژیک، عربستان سعودی از هر رژیم دیگر منطقه افراطی‌تر است. عربستان سعودی مانند «دولت اسلامی در عراق و شام» («داعش») از تعببر وهابی از اسلام پیروری می‌کند. با این وجود ایدئولوژی محرک سعودی‌ها نیست و هرگز نبوده است، بلکه آن‌ها در پی سرکوب هر نوع مخالفت با رهبری خود در کشوری هستند که خاندان سلطنتی طی یک قرن گذشته بر آن حکومت کرده است.
عربستان سعودی مخالف انتخابات دمکراتیکی بود که اخوان‌المسلمین را در مصر به قدرت رساند. اخوان‌المسلمین که سنی اما کم‌تر افراطی هستند در عربستان سعودی غیرقانونی بوده و برای خاندان حاکم یک تهدید به شمار ‌می‌آیند، زیرا آن‌ها غرب را دشمن می‌دانند و برخلاف عربستان سعودی با آن مبارزه می‌کند. سعود‌ی‌ها از کودتای نظامی در مصر حمایت کردند و میلیاردها دلار به خونتای سکولار کمک دادند.
به علاوه، عربستان سعودی بخشی از ائتلاف آمریکایی علیه «دولت اسلامی» است. مشارکت آن‌ها انگیزه ایدئولوژیک ندارد، زیرا عربستان سعودی و «دولت اسلامی» در بسیاری از تعبیرها از قوانین و مقررات اسلامی یکسان فکر می‌کنند. با این وجود، عربستان سعودی «دولت اسلامی» را یک تهدید برای ثبات منطقه می‌داند، زیرا آن‌ها  ایران و حزب‌الله شیعه را به نبرد در سوریه و عراق کشانده اند.
ایالات متحده  با تردید خاورمیانه را «نجات می‌دهد»
موضوع قابل تأمل موضع ایالات متحده است. آن‌ها از منافع ایران در عراق با حملات هوایی علیه «دولت اسلامی» حمایت می‌کنند، و در عین‌حال از حملات هوایی عربستان سعودی در یمن پشتیانی می‌کنند، آن‌ها در عین‌حال در مذاکرات اتمی با ایران درگیرند، مذاکراتی که عربستان سعودی آن‌را یک تهدید نسبت به امنیت خود می‌داند. در حالی‌که دولت اوباما حداقل فعلاً تصمیم گرفته از مشارکت مستقیم در حملات هوایی علیه حوثی‌ها اجتناب کند، آن‌ها حمایت لجستیک و اطلاعاتی به آن می‌دهند.
یمن دیر زمانی است که یک میدان مهم در به اصطلاح جنگ با ترور ایالات متحده بوده است. دولت‌های یمن به ایالات متحده اجازه داده اند حملات پهیادی و عملیات علیه «القاعده در شبه‌جزیزه عربستان» را که در حال حاضر قدرتمندترین شاخه القاعده به شمار می‌آید، از خاک یمن هدایت کند.
ایالات متحده ماه گذشه سفارت خود را در یمن تعطیل کرد و چند روز پیش در حالی‌که رزمندگان «القاعده در شبه‌جزیره عریستان» از یک‌سو و رزمندگان حوثی از سوی دیگر نزدیک می‌شدند، پرسنل نظامی خود را از پایگاه هوایی الاناد خارج کرد.
این برای حضور آن‌ها در منطقه که منفعت اصلی آن‌ها در آن، کنترل بر نفت است، یک عقب‌نشینی بزرگ به شمار می‌آید. ایالات متحده و عربستان سعودی، به مثابه متحد، می‌خواهند تنگه باب‌المندب بین یمن و شبه‌جزیره عربستان را  یاز نگه دارند، روزانه میلیون‌ها بشکه نفت برای عبور از کانال سوئز و رفتن به بازارهای اروپایی و آمریکا از این تنگه می‌گذرد.
گرچه عربستان سعودی و ایالات متحده می‌خواهند این مداخله را بمثابه جلوگیری از گسترش نفوذ ایران ترسیم کنند، اما واقعیت نشان می‌دهد که شورش حوثی‌ها و گرفتن یمن توسط آن‌ها عمیقاً ریشه در موضوعات محلی دارد، و این‌که مداخله خارجی به مردم یمن کمک نمی‌کند.

2 Comments

 1. جناب مزارعی این روزها عجیب گرفتار تناقض گویی شده اند. به مصداق «تغاری بشکنه ماستی بریزه-جهان گردد به کام کاسه لیسه»، جمهوری اسلامی از پیامدهای جنایات امپریالیسم در عراق به آلاف الوف موقتی رسیده، ایشان آن را پیروزی انقلاب ایران در عر اق می‌داند؟
  جناب مزارعی شما از انترناسیونالیسم چیزی بیاد داری هنوز؟ مگر می‌شود طرح امپریالیسم در عراق از یک طرف موجب سرکارآمدن کردهایی بشود که شما هر گاه و بیگاه به رهبران آن‌ها دشنام می‌دهید و از طرف دیگر موجب سرکارآمدن نیروهایی بشود که شما پیوسته از آن‌ها ستایش می‌کنید و در توجیه سیاست‌های ضدمرمی و تفرقه افکنانه آن‌ها از گمنام‌ترین و بدنام‌ترین منابع و محافل سندمی آورید؟ وضعیت عراق حاصل قانون اساسی تحمیل شده توسط برمر و مستشاران آمریکایی است و سیاست‌های است که هشت سال جنگ جنگ تا پیروزی جمهوری اسلامی در آن نقش مهیم داشته است. پذیرش استدلالات شما مساوی با پذیرش تبلیغات محافل وابسته به امپریالیسم در توجیه حمله به کشورهای دیگر است. از سیاست ضدمردمی نتیجه ضدمردمی بیرون نمی‌آید. از اشغال یک کشور مستق چیزی خوبی بیرون نخواه آمد مگر اینه شما هم به تز «شهریور بیست بدون شوروی» باور داشته باشید.
  هنوز اظهار نظر شما در باره به قدرت رسیدن السیسی در مقاله «فرزندان ناصر نمی‌گذارند» در «مجله هفته» موجود است. ببینیند در مصر چه اتفاقی افتاد! ترجمه آن نامه سرگشاده به الیسی درباره یمن مشکلی از مشکلات ادارکی شما درباره مصر را حل نمی‌کند.
  اگر قرار باشد در این‌موارد حرف‌های شما را بخریم خوب حرف‌های رهبری کنونی حزب کمونیست عراق را می‌خریم که ظاهر خیلی «علمی»تر و «انقلابی» تری از استدلات شما دارد و برخی از آن‌ها قبل از همکاری چهارده سال اخیرشان با اشغالگران آمریکایی سابقه جدی در مبارزه ضدامپریالیستی داشتند.

  .

 2. “موضوع قابل تأمل موضع ایالات متحده است. آن‌ها از منافع ایران در عراق با حملات هوایی علیه «دولت اسلامی» حمایت می‌کنند،”

  عبارت فوق بهیچوجه درست نیست ، داعش وهمه سازمانهای تروریستی با نامهای مختلف ، همه ساخته وپرداخته سازمانهای اطلاعاتی آمریکا وغرب است ، در مورد داعش امروزه برهمگان روشن شده که آمریکا با تمام توانش از این تشکیلات ضد انسانی دفاع میکند وبمبارانهای ساختگی وحساب شده آمریکا برای ادامه حیات داعش است ونه از بین بردن آن.آمزریکا هیچ کمکی نه به ایران ونه به هیچیک از کشورهای مستقل خاور میانه نمیکند ، 30 سال است که ملت ایران تحت ظالمانه ترین تحریمهای ظالمانه وبدون دلیل آمریکا قرار دارند تا مگر بتوانند ملت ایران را به زانو درآو رند ، برای فهم پیدایش سازمانهای تروریستی بتوسط غرب میتوانید به این کتاب که نوشته عده ای از متخصصان امور امنیتی غرب میباشند مراجعه کنید :
  Spies, Lies & the War on Terror

Comments are closed.