اخبار ویژه

بیمه، بخشی اجباری در یونان

گزارشی در مورد وضعیت بیمه تأمین اجتماعی در یونان

بیمه تامین اجتماعی، یکی از الزامات در کشور یونان محسوب می شود که هر شهروندی بایستی از این امکان بهره مند شود.

تامین۲۴/بیمه تأمین اجتماعی در کشور یونان الزامی است که شهروندان یونانی و اتحادیه اروپا را تحت پوشش قرار می‌دهد ولی این کشور به تازگی قراردادهای دوجانبه بیمه‌ای را با کشورهایی مانند: سوئیس، امریکا، کانادا، نیوزلند، برزیل، آرژانتین، ونزوئلا، اوروگوئه، مصر، لیبی و هلند به امضا رسانده است.


به گزارش «تأمین ۲۴» (tamin24.ir) به نقل از ایسا، در یونان شرکت‌های بیمه‌ای مختلفی به بیمه شدگان خدمات متفاوتی ارائه می‌کنند ولی در این میان سه شرکت IKA، OGA، و OAEE مهم‌ترین شرکت‌های بیمه گذار هستند. شرکت IKA خدمات بیمه‌ای کارمندان، OGA خدمات بخش روستایی و OAEE به کارگران مشاغل آزاد ارائه خدمت می‌کنند. سایر شرکت‌ها نیز وکلا، کارمندان بانک و خدمات دولتی را تحت پوشش قرار می‌دهند. وزارت رفاه و بهداشت و نیز وزارت کار و امور اجتماعی بر فعالیت شرکت‌های بیمه‌ای در یونان نظارت می‌کند.


مزایای بیمه تأمین اجتماعی در یونان به افرادی تعلق می‌گیرد که در شرکت‌های مربوطه ثبت نام کرده و ماهانه حق بیمه تعیین شده را در قالب حق پرداختی از سوی کارمندان یا کارفرمایان، کارگران مشاغل آزاد یا صاحبان تجاری پرداخت می‌کنند.


طبق قانون بیمه در یونان، هر یک از اشخاصی که از سوی سازمان بیمه تأمین اجتماعی یونان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند در فهرست دریافت کارت بیمه سلامت اروپا قرار می‌گیرند. هر یک از شهروندان یونانی (اعم از کارمند، کارفرما، مستمری بگیر، اعضای خانواده و نیز کودکان) به شماره شناسایی کارت نیاز دارند تا در قالب دفترچه بیمه آن را دریافت کنند.


به گزارش «تأمین ۲۴» (tamin24.ir) به نقل از ایسا، به طور کلی کارمندان فعال در بخش صنعت، تجارت، کارگران مشاغل آزاد شامل هنرمندان، مطبوعات، حسابداران و مشاغل مرتبط نیز تحت پوشش خدمات بیمه‌ای قرار می‌گیرند. برخی مشاغل مانند کارگران بخش کشاورزی و کشتی رانی، پزشکان و دندانپزشکان، اپراتورهای وسایل نقلیه تجاری، مهندسان، کارکنان دفا‌تر اسناد رسمی، کارمندان بخش‌های دولتی، تجار و صنعتگران می‌توانند داوطلبانه و بر اساس شرایط موجود به اختیار تحت پوشش بیمه قرار گیرند.


مردان ۶۵ سال و زنان ۶۰ سال با پرداخت حداقل ۴۵۰۰ روز حق بیمه، مردان ۶۲ و زنان ۵۷ سال با پرداخت حداقل ۱۰ هزار روز حق بیمه، مردان و زنان ۵۸ سال با پرداخت حداقل ۱۰۵۰۰ روز حق بیمه می‌توانند از مستمری بیمه تأمین اجتماعی استفاده نمایند.


مستمری کامل به افراد تحت پوششی تعلق می‌گیرد که دست کم ۱۱۰۰۰ روز حق بیمه خود را به شرکت‌های بیمه پرداخت و نیز افرادی که در سن بازنشستگی دچار از کارافتادگی شده و حق بیمه ۴۰۵۰ روز را پرداخت نموده‌اند.


چنانچه فرد بازنشسته‌ای کمتر از ۵۵ سال داشته و مشغول به کار باشد، مستمری به حال تعلیق در می آید. کمک هزینه‌های ویژه معمولا به افراد تحت پوششی اعطا می‌شود که دچار از کاراف
ادگی شدید و دائمی شده باشند. فرد بیمه شده بایستی ۳۵۰ روز از حق بیمه ۴ ساله را پیش از شروع از کارافتادگی پرداخت کرده باشد.