نژادپرست‌ترین کشورهای جهان

تارنگاشت عدالت
منبع: تله‌سور
٢۰ مارس ٢۰١۵

«چیکانو»ها- مکزیکی‌های متولد قاره آمریکا- به عنوان مثال علیه مکزیکی‌هايی که در ایالات متحده بزرگ شده اند شدیداً تبعیض قايل می‌شوند، و این دو گروه با مکزیکی‌های تازه وارد برخورد تبعیض‌آمیر دارند. این یک واقعیت است که سیاه‌پوستان ایالات متحده در میان خود تبعیض قايل می‌شوند، و بسیاری از سفیدپوستان معتقدند نژاد آریایی خالص‌ترین نژاد است، اما آن‌ها اشتباه می‌کنند.

ایالات متحده پیشرفته‌ترین قوانین را علیه نژادپرستی وضع کرده است، اما تبعیض در عمل ادامه دارد و کشور را یکی از نژادپرست‌ترین کشورهای جهان می‌کند.

نژادپرستی غیرمنطقی است، به ویژه اگر یافته‌های ژنتیکی را در نظر بگیرید که بدون تردید به اثبات می‌رسانند بر روی کره زمین فقط یک نژاد، نژاد بشر، وجود دارد. امروز محو تبعیض نژادی به نظر می‌رسد یک ایده دور از دسترس باشد، و با توجه به این در زیر لیست کشورهایی که وب‌سایت‌های گوناگون آن‌ها را نژادپرست‌ترین کشورهای جهان می‌دانند، ارایه می‌شود. لیست براساس رتبه یا شدت و ضعف نیست، زیرا پژوهشگران و شاخص‌ها در این مورد اتفاق نظر ندارند. پس از بررسی تحقیقات گوناگون ملت‌های زیر در صدر لیست قرار می‌گیرند. در هیچ‌یک از لیست‌های موجود هیج کشور از آمریکای لاتین یا کارائیب در میان ده کشور اول قرار ندارد، گرچه تبعیض نژادی در این منطقه نیر، به ویژه علیه بومیان و مردم سیاه‌پوست وجود دارد.

١- ایالات متحده آمریکا
«رؤیای آمریکایی» و «سرزمین آزاد» علی‌رغم ادغام مردم سراسر جهان در آن، یکی از نژادپرست‌ترین کشورها در جهان است. مشکل تبیعض نژادی در مناطق جنوبی و میانی که در آن‌ها نژادپرستی امری روزمره است، عمیق است. موارد نفرت و نفرت به خاطر رنگ پوست رو به افزایش دارد. و اگر این ذهنیت از طريق آموزش اصلاح نشود هیچ قانونی قادر به تغییر آن نخواهد بود. تبعیض نژادی در ایالات متحده یک مسأله اصلی و یک سرافکندگی ملی شده است.

٢- عربستان سعودی
پول معنی نمی‌دهد، زیرا عربستان سعودی یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان و در عین حال یکی از نژادپرست‌ترین کشورها است، تبعیض بالای آن علیه زنان جای خود دارد. عربستان سعودی به استثمار کارگران از کشورهای در حال توسعه از جمله بنگلادش، هند و پاکستان مشهور است. با این کارگران به نحو وحشتناکی برخورد می‌شود و آن‌ها را مجبور به زندگی در شرایط غیرانسانی می‌کنند. سعودی‌ها هم‌چنین برخورد شدیداً نژادپرستانه‌ای با کشورهای عربی فقیر دارند. بسیاری از سوری‌هایی که از خشونت گسترده در کشور خود فرار کردند و به عربستان سعودی رفتند به طرز بسیار بدی با تبعیض نژادی روبه‌رو هستند.

۳- بریتانیا
این کشور دیگری است که علی‌رغم داشتن تنوع مردم از کشورهای مختلف یکی از نژادپرست‌ترین کشورهای جهان است. کارشناسان معتقدند که بریتانیایی‌ها که روزگاری بر تقریباً کل جهان حکومت می‌کردند از یک عقدۀ خودبزرگ‌بینی رنج می‌برند. آن‌ها به ویژه علیه مردم موسوم به «دسی» که شامل مردم شبه‌قاره هند است، تبعیض قايل می‌شوند. آن‌ها هم‌چنین از مردم ایالات متحده که آن‌ها را به نحو تحقیرآمیزی یانکی می‌نامند و مردم بسياری در سرتاسر جهان نفرت دارند. آن‌ها علاقه چندانی از جمله به فرانسوی‌ها، رومانيايی‌ها و بلغارها ندارند.

بیگانه‌هراسی که چیزی جز نژادپرستی ناب نیست، از جانب «حزب مستقل بریتانیا» برای جلب رأی‌دهندگان از طريق گسترش احساسات ضدمهاجرین به کار گرفته می‌شود‌.

۴- ژاپن
ژاپنی‌ها در تاریخ به مردمی بسیار بسته معروف بوده اند، و علی‌رغم پیشرفت عظیم کشور در زمینه‌های بسیار، در زمنیه‌های دیگری عمیقاً یک کشور بیگانه‌هراس باقی مانده است، قوانين و مقرراتی در ژاپن برای برخورد با نژادپرستی و تبعیض وضع شده، اما دولت با نشان دادن تحمل بسیار پایین مهاجرین و مردم کشورهای دیگر، چیزی را که «تبعیض مثبت» نامیده می‌شود، اجرا می‌کند. ژاپن هم‌چنین از ورود مسلمانان جلوگیری می‌کند، زیرا ژاپنی‌ها معتقدند اسلام با فرهنگ آن‌ها هم‌ساز نیست.

۵- آلمان
آلمان تاریخاً یکی از نژادپرست‌ترین کشورها در سراسر جهان بود. اکثریت آلمانی‌ها به میزان زیادی از بیگانه‌ستیزی رنج می‌برند، و بیش از نیم قرن پس از تلاش عظیم آدولف هیتلر برای محو همه «نژادهای ناخالص» از کشور و فرمان نسل‌کشی میلیون‌ها یهودی، بسیاری از آلمان‌ها هنوز به برتری نژاد سفید باور دارند. امروزه نئوناری‌‌ها هنوز وجود دارند و علناً از ایده‌های ضدسامی حرف می‌زنند.

۶- اسرائیل
جنگ چند ده ساله آن برای محو فلسطینی‌ها، و تضمین این‌که آن‌ها در عین حال علاوه بر زندگی در یک محیط شبیه زندان، ‌در میان ویرانه‌ها، کمبودها در همه زمینه‌ها، و آزار دايم زندگی کنند، توضیح این را که چرا اسرائیل در لیست نژادپرست‌ترین کشورها قرار دارد، تقریباً غيرضروری می‌سازد. اسرائیل هم‌چنین تاریخ طولانی از ارتکاب جرایم جدی علیه اعراب اسرائیلی دارد. اسرائیل از این‌که فلسطینی‌ها را به زندانیانی در سرزمین خودشان مبدل کرده است، پشیمان نبوده است. آن‌ها فلسطینی‌ها را بدون توجه به سن یا جنسیت مورد آزار قرار داده و به جهان نشان داده اند چرا باید در این لیست باشند.

۷- آفریقای جنوبی
علی‌رغم مبارزه تاریخی و سترگ نلسون ماندلا علیه آپارتاید، این کشور آفریقایی قادر به خارج کردن خود از این لیست بدنام نشده است. متأسفانه نژادپرستی در آفریقای جنوبی پس از ماندلا که موافق به اجرای قانونی شد که نژادپرستی را در کشور غیرقانونی کرد، ادامه یافته و یک واقعیت زندگی است. مردم آفریقای جنوبی به نژادپرست بودن معروفند و در مواردی قیمت محصولات و کالاها براساس نژاد تعیین می‌شود.

۸- استرالیا
گرچه استرالیا به نظر بسیاری یک کشور نژادپرست نمی‌آید، اما مردم بومی آنجا از اين موضوع بهتر مطلع اند. اکثر مردمی که در استرالیا زندگی ‌می‌کنند از کشورهای دیگر مهاجرت کرده اند، که این تبعیض علیه مردم بومی کشور را عجیب و حتا جنایت می‌نماید، با این وجود این اغلب اتفاق می‌افتد. در سال ٢۰۰۹، با هدف قرار گرفتن  و آزار بسیاری از بومی‌ها، اوج جنایات نژادپرستانه به ثبت رسید. در آن سال حدود ١۰۰‌ پرونده ثبت شد.

۹- رواندا
نسل‌کشی رواندا در سال ١۹۹۴ که در آن بیش از ۸۰۰ هزار نفر ددمنشانه به علت تبعیض نژادی قتل‌عام شدند احتمالاً یکی از بدترین اقدامات تبعیضی در تاریخ معاصر است. نفاق بین دو گروه قومی-نژادی توتسی و هوتی شرایط خشونت‌باری را به وجود آورد. تنش‌ها امروز هنوز بین دو قبيله وجود دارد و حتا یک حادثه کوچک می‌تواند از فرط نفرت به یک خونریزی دهشتناک منجر شود.

١۰- روسیه (پس از فروپاشی اتحاد شوروی)
در روسیه احساسات بیگانه‌هراسی و «ناسیونالیستی» زیادی وجود دارد، که آن‌را سرزمینی نژادپرست می‌کند. روس‌ها نسبت به کسانی که احساس می‌کنند قوماً و حقیقتاً روس نیستند، نژادپرستانه برخورد می‌کنند. علاوه بر این، آن‌ها از جمله نسبت به آفریقایی‌ها، آسیایی‌ها، قفقازها، و چینی‌ها برخورد نژادپرستانه دارند. این به نفرت می‌انجامد و بعداً به جنایات آشکار علیه بشریت رشد می‌کند. دولت روسیه، همراه با سازمان ملل سعی کرده است این‌گونه حوادث را متوقف کند، اما این برخوردها نه فقط در مناطق دورافتاده کشور، بلکه در شهرهای بزرگ نیز هنوز ادامه دارند.

١١- پاکستان
پاکستان یک کشور با اکثريت مسلمان است، اما درگیری‌های زيادی بین شیعیان و سنی‌ها رخ می‌دهد. دو گروه یا فرقه از فرط نفرت مرتکب جنایات علیه یکدیگر شده اند. اما تبعیض نژادی محدود به آن‌ها نیست، بلکه شامل کشور رقیب دیرپای آن-هند که خود یکی از نژادپرست‌ترین کشورهای جهان است- می‌شود. پاکستان علیه آفریقایی‌ها و آمریکای لاتینی‌ها نیز تبعیض قايل می‌شود.

١٢- هند
سرزمین این‌همه تنوع، بسیار نژادپرست نیز هست. هندی‌ها در میان نژادپرست‌ترین مردم جهان قرار دارند و حتا امروز، یک کودک به دنیا آمده در یک خانواده هندی می‌آموزد هر کس با پوست سفید را ستایش کند و به هر کس که پوست تیره دارد با دیده تحقیر نگاه کند. نتیجتاً، نژادپرستی هندی‌ها علیه آفریقایی‌ها و دیگر مردم تیره‌پوست از اینجا سرچشمه می‌گیرد. هندی‌ها علیه خود براساس کاست و زادگاه مردم مناطق مختلف تبعیض قايل می‌شوند، مانند مسأله بین ماراتی مون‌ها و بیهاری‌ها.

برخی از آموزگاران هند به مثابه بخشی از تبعیض «دایم» در کلاس درس کودکان متعلق به کاست‌های پایین‌تر و مذاهب اقلیت را مجبور به تمیز کردن توالت‌ها و جدا نشستن از هم‌کلاسی‌های خود می‌کنند.