رسانه ها

نشست لوزان: آمریکا  وایران امیدوار به دستیابی یک توافق در مشاجرات هسته ای هستند

 

این می تواند نشانی از پایان دعوای هسته ای دوازده ساله باشد. ایران وآمریکا مطمئن اند که تا سه شنبه آینده به توافقی برسند که به تهران اجازه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای بدهد.

گزارشی ترجمه شده از اشپیگل آنلاین26.03.2015: ظفردخت خواجه پور

فشارانتظارات بالاست. آخرین دور مذاکراتِ احتمالا تعیین کننده در دعوای اتمی ایران در لوزان سویس آغاز شده است. ایران و آمریکا به دستیابی توافقی در این زمینه تا آخر مهلت مقرر یعنی سه شنبه آینده خوش بین هستند. یکی ار دیپلماتهای بلند مرتبه نماینده  «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا گفت که: «گمان ما بر این است که تا 31 مارس موفق به پایان دادن این جریان شویم.  پیشروی در روند مذاکرات قابل مشاهده است.

«کرملین» در گزارشی توضیحی خبر می دهد که روحانی و «ولادمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به موفقیت در دور آخر مذاکرات امیدوارند. بنا به گفته مقامات دفتر ریاست جمهوری ایران، روحانی در گفتگوئی تلفنی با «دیوید کامرون» نخست وزیر بریتانیا، خواهان لغو کل محاصره اقتصادی بین المللی در توافقنامه بوده است. «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه گفته است که: «یک توفقنامه باید با دوام، منسجم وقابل کنترل باشد.» «لورن فابیوس» وزیر امور خارجه فرانسه شنبه آینده به لوزان سفر می کند.

گروه 5+1 (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان) می خواهد به توافقی در مورد نکات اساسی سیاسی مورد نظر برسد . تا اول ژوئیه باید قرارداد کامل  با جزئیات تکنیکی تدوین شود. هدف این است که ایران اجازه استفاده صلح آمیز هسته ای داشته باشد ولی امکان تولید سلاح هسته ای را از ایران بگیرد. در عوض باید به محاصره اقتصادی بین المللی برعلیه تهران به کلی خاتمه داده شود.