پرش به محتوا

معرفی کتاب سیمای دیگری از استالین


مقدمهء مترجم

کتاب «سیمای دیگری از استالین» نوشته لودو مارتنس، جزو معدود کتاب‌هائیست که به یاری صدها فاکت معتبر، شخصیت استالین را از لابه‌لای خروارها گل و لای متعفن تبلیغات بورژوازی بین‌المللی، بیرون کشیده و با نشان دادن اوضاع ویژهء هر مرحله‌ای از دوران استالین نقش جهان شمول او را در ساختمان سوسیالیسم و پیروزی برفاشیسم به دست داده است.

این کتاب بخشی از کوشش کمونیست‌های راستین است برای بازسازی تاریخ واقعی تلاش‌های پرولتاریای اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و رهبری بلشویکی حزبش در ساختمان سوسیالیسم و مبارزه با سرمایه‌داری داخلی و فاشیسم. ولی این تحقیقات ضروری هنوز اولین گام‌های خود را بر می‌دارد. کمونیست‌ها برای برپائی سوسیالیسم به تجارب پرولتاریای روسیه و چین و سایر کشورها نیازمندند، بدون استفاده از این تجارب، اشتباهات تکرار می‌شوند و دستاوردها در تلی از خاک مدفون می‌گردند.

تمام شاخه‌های سوسیال دمکراسی، اغلبِ آزادیخواهان غیر کمونیست، ملیگرایان، فاشیستها، نیروهای امپریالیستی گوناگون، بورژوازی در قلمرو سیاسی مشخص مثل بورژوازی ایران و یا ترکیه، بعضی از روشنفکران غیر مارکسیست و برخی از روشنفکران مارکسیست و معدودی سازمان‌های مارکسیستی و کمونیستی و غیره با وجود تقابل در بسیاری زمینهها، حداقل در یک نقطه دارای زبان، شیوه، و سیاست کاملا مشترکی هستند. و آن این که، همه ضد استالین هستند. همه در این مورد کاملا مشترک عمل می‌کنند. نیروهای خرده بورژوازی که کوچک‌ترین اشتباه استالین را به هیچ وجه بر‌نمی‌تابند و با هر شیوه‌ای او را لجن مال می‌کنند، حملات لجام گسیخته خونخوارترین نیروهای امپریالیستی علیه استالین را به آسانی قورت می‌دهند و هضم می‌کنند. به بیان دیگر استالین آن دیوار نفوذ ناپذیریست که همه با خرد کردن آن می‌خواهند به دمکراسی؟! و یا سوسیالیسم؟! برسند. آن‌هائی که چنین کرده‌اند و می‌کنند، اروپای شرقی و روسیهء کنونی را باید به عنوان مدینه فاضله خود بشناسند.

بعضی از سازمانهای مارکسیست لنینیستی نیز که در گذشته پرچم استالین و مائو‌تسه دون را حمل می‌کردند، در زیر فشار ایدئولوژیک سیاسی بورژوازی خم شدند، آرام آرام عکس استالین را از نشریات خود پائین کشیدند و کتاب‌های او را از سایت‌های خود خارج کردند.

فقط تعداد معدودی از سازمان‌ها و احزاب کمونیستی در ایران و جهان بر موضع استالین ایستادند و از دستاوردهای پرولتاریای شوروی، حزب بلشویک و رهبر کبیر آن، استالین، دفاع کردند و توطئه‌های امپریالیستی – تروتسکیستی بورژوازی را افشا نمودند.

با سکوت در مورد استالین نمی‌توان علیه رویزیونیسم و بورژوازی مبارزه کرد. فقط با دفاع قاطع از این رهبر کبیر پرولتاریای جهان و دستاوردهای تئوریک – سیاسی و عملی او می‌توان این مبارزه را همه جانبه به پیش برد.

خواننده در این کتاب با دستاوردهای کارگران اتحاد شوروی تحت رهبری حزب بلشویک آشنا شده و سیمای دیگری از استالین، سیمای حقیقی او را می‌بیند.

ترجمه این کتاب تلاشی است برای انتقال تجارب مثبت و منفی ساختمان سوسیالیسم، به فارسی زبانان. با این امید که آن‌ها را به کار گیرند و سلاحشان را علیه توطئه‌های بورژوازی داخلی و بین‌المللی تفت دهند.

لودو مارتنس این کتاب را به زبان فرانسوی تدوین کرده است. کلارا بوکسر [Boxer] و دکتر هانس یورگن فالکن‌هاگن [Falkenhagen]، آن را به آلمانی ترجمه کرده‌اند. متن آلمانی توسط انتشارات زامبو در سال ۲۰۱۳ منتشر گردید. مترجمین آلمانی جهت تسهیل کار خوانندهء آلمانی زبان، در بسیاری از موارد، نقل قول‌هائی را که لودو ماتنس از مدارک فرانسوی آورده، از مدارک آلمانی استخراج کرده‌اند. خواننده این کتاب برای تحقیق بیش‌تر می‌تواند به منابع فرانسوی نقل قول‌ها نیز رجوع کند. در یک مورد آدرس نقل قول کلا اشتباه است. نقل قول شماره ۶۶۳ حدوداً یک صفحه است ولی آدرس آن در منبع نقل قول ۹۷ صفحه را در بر می‌گیرد.

متن فارسی حاضر برگردان ترجمه آلمانی خانم بوکسر و دکتر فالکن‌هاگن است.

جهت تلفظ صحیح اسامی فارسی در این کتاب، لاتین آن‌ها را نیز بین علامت [ ] قرار داده‌ام. در همه جا مطالب بین علامت فوق از مترجم فارسی است.

در این جا لازم می‌دانم که از کلیه عزیزانی که در این امر یاری کردند به ویژه از دوستان و رفقای عزیز و گرانمایه‌ام آقای علی رسولی و حمید نظارت که با دیدی عمیق و همتی والا به تصحیح این ترجمه همت گماشتند تشکر نمایم.

این کتاب بعد از آخرین تصحیحات خودم به چاپ رسیده است. لذا اگر نواقصی به چشم آید مسئولیتش را بر عهده دارم.

غلامرضا پرتوی

۲۰ دسامبر ۲۰۱۴

علاقه مندان میتوانند این کتاب را از ebay  خریداری نمایند. آدرس کتاب در این فروشگاه انترنتی «simaye digari az stalin» است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: