اخبار ویژه

نقش تورم بر بيمه هاي اجتماعي

15532627758_0e16cebc9e_oتامین۲۴/در اغلب کشورهای دنیا به منظور جبران هزینه‌های بالا و تورم، مزایایی در قالب بیمه‌های تأمین اجتماعی به شهروندان ارائه می‌شود. به گزارش تأمین۲۴ (tamin24.ir) به نقل از لوموند، در واقع، یکی از نقاط قوت بیمه‌های تأمین اجتماعی حمایت از بیمه شدگان در برابر تورم جامعه است. هر ساله طرح افزایش قیمت‌ها از سوی مراجع ذیربط مشخص و قابل اجرا می‌شود. 

از این رو با افزایش قیمت‌ها مزایای بیمه‌های تأمین اجتماعی نیز بر حسب تورم تعیین می‌شوند تا شهروندان بتوانند نسبتی را بین این دو در نظر گرفته و از خدمات ارائه شده از سوی بیمه‌ها بهره‌مند شوند. 

برقراری تعادل میان افزایش تورم و مزایای بیمه‌های تأمین اجتماعی، معیار زندگی افراد را طی سال‌ها در مسیری متعادل قرار می‌دهد ولی با افزایش تورم، تعادل موجود به صورت ناخودآگاه بر هم زده می‌شود. به عنوان مثال، ۳ درصد نرخ تورم در عرض ۲۰ سال، ارزش یک دلار را به ۵۵ سنت کاهش می‌دهد و این روند با توجه به افزایش مداوم تورم جهانی رو به رشد باقی می‌ماند. 

در نتیجه هر گونه تغییری که در تورم بیمه‌های تأمین اجتماعی ایجاد شود، از اهمیتی حیاتی برخوردار خواهد بود. برخی ایالت‌های امریکا با استفاده از شاخص قیمت مصرف کننده، تنظیمات هزینه‌های لازم برای بیمه‌های تأمین اجتماعی را مورد محاسبه قرار می‌دهند و از این طریق قادرند تا در سال‌های آتی سرمایه‌ای را پس انداز کنند. 

با بالا رفتن قیمت‌ها، قدرت مصرف کنندگان در اولویت بندی خرید‌ها افزایش می‌یابد. ولی همین افزایش قیمت و بالا رفتن تورم بیشترین اثر منفی را در سالمندان و افراد از کارافتاده‌ای که از مزایای بیمه تأمین اجتماعی بهره‌مند می‌شوند به جا می‌گذارد. 

به گزارش تأمین۲۴ (tamin24.ir) به نقل از لوموند، بر اساس شاخص قیمت مصرف کننده، قدیمی‌ترین افرادی که تحت پوشش بیمه‌های تأمین اجتماعی بوده، بیشترین تأثیرپذیری را دارند. در واقع، بازنشستگانی که ۹۲ سال عمر می‌کنند در مقایسه با قانون فعلی تأمین اجتماعی امریکا، ارزش یک ماه از منافع و مزایا را از دست می‌دهند. 

کارگرانی که معلولیت داشته و از کارافتاده محسوب می‌شوند و نیز افراد ذینفعی که سال هاست از مزایای ارائه شده استفاده می‌کنند نیز کمترین صدمه را می‌بینند. بنابراین، یافتن راه کارهایی که بتواند بیمه‌های تأمین اجتماعی را در طول سالیان دراز به صورت مستحکم حفظ کند از اهمیت خاصی برخوردار است. 

ضعف حفاظت تأمین اجتماعی در برابر تورم، ضررهای مالی فراوانی را به افرادی وارد می‌کند که حداقل توانایی پرداخت را دارند. روند افزایشی این شاخص، تنظیم هزینه‌های زندگی را که از مزایای بیمه‌ای تأمین
می‌شوند را کاهش داده و در سایر برنامه‌ها نیز حدود ۱۳۰ میلیارد دلار پس انداز می‌کنند. 


هزینه‌های سالانه زندگی که به طور کلی از سوی بیمه‌های تأمین اجتماعی به مشمولان ارائه می‌شوند بر حسب تورم متغییر است. برخی کار‌شناسان بر این باورند که شاخص قیمت مصرف کننده تا ۰. ۳ درصد کمتر از شاخص سال جاری افزایش می‌یابد. این بدان معناست که سالمندان جامعه به ازای هر سال ۰. ۳ درصد افزایش کم تری را در قالب خدمات تأمین اجتماعی دریافت می‌کنند. 

تغییرات ایجاد شده میلیارد‌ها دلار در زمینه پرداخت‌ها برای دولت صرفه جویی در پی داشته و اثرات طولانی مدتی بر سیستم تأمین اجتماعی می‌گذارد. 

حقوق و درآمد ماهیانه افراد شاغل هم زمان با بالا رفتن قیمت کالا‌ها و اجناس افزایش می‌یابد و در واقع، شانه به شانه یکدیگر رشد می‌کنند. بسیاری از افراد جامعه اثرات به جا مانده از تورم را بر طرح‌های بازنشستگی سالمندان حائز اهمیت نمی‌دانند. 

تورم حتی در درجات پایبن نیز قدرت خرید را از مصرف کنندگان سلب می‌کند. بیشتر کار‌شناسان توصیه می‌کنند که افراد جامعه بایستی نیازهای دوران بازنشستگی خود را با ۳ درصد نرخ تورم محاسبه کنند. 

بررسی‌ها حاکی از آن است که طبق افزایش نرخ تورم طی سال‌های اخیر، معیاری برای محاسبه درآمد‌ها و تناسب با تورم موجود و نیز تأثیر آن بر بیمه‌های تأمین اجتماعی در نظر گرفته شده است. 

چنانچه در حال حاضر نیاز سالیانه فردی حدود ۳۵ هزار دلار باشد به ۴۷ هزار و ۳۷ دلار طی ۱۰ سال آینده نیاز دارد تا بتواند معیارهای معمول زندگی را در پیش گیرد. افرادی که در ۶۵ سالگی بازنشسته می‌شوند، در عرض ۲۰ سال و برای رسیدن به ۸۵ سال به ۶۳ هزار و ۲۱۴ دلار در سال نیاز دارند. افرادی که در ۶۵ سالگی بازنشسته شده و تا ۹۹ سال زندگی می‌کنند به ازای ۳۴ سال حدود ۹۵ هزار و ۶۱۷ دلار در سال نیاز دارند. 

به طور کلی، افراد با احتساب تورم ۳ درصد به ۸۰ هزار و ۶۳۵ دلار در طول ۱۰ سال و نیز به ۱۲۰ هزار دلار در طول ۲۰ سال نیاز دارند. از سوی دیگر، طی ۳۴ سالی که افراد در دوران بازنشستگی و تا رسیدن به ۹۹ سالگی زندگی می‌کنند به ۱۶۳ هزار و ۹۱۴ دلار نیازمندند. 

در این میان، بیمه تأمین اجتماعی و برخی طرح‌های مستمری بازنشستگی، درآمد افراد را برحسب تورم موجود تنظیم می‌کنند. اشخاصی که در دوران بازنشستگی به سر می‌برند با خروج از بخش سرمایه گذاری و پس انداز ارزش پول آن‌ها در گذر زمان به طور قابل توجهی کاهش یافته و برای تأمین نیازهای روزمره به مبالغ بیشتری نیاز دارند.