سياسی

هویج وچماق

هویج وچماق
نزدیکی به هاوانا، رویاروئی با کاراکاس،- اباما باید در محاسباتش  اشتباه کرده باشد.
آندره شَیر: یونگه ولت 18.03.2015
برگردان : ظفردخت خواجه پور
رادیو واتیکان دوشنبه گزارش داد که: «یورگ اوسا ساوینو» اسقف اعظم کاراکاس ویکی از شاخص ترین چهره ها در سلسله مراتب کلیسای کاتولیک، حمایتی غیر منتظره وتعجب انگیز از رئیس جمهور ونزوئلا «نیکولاس مادورو» کرده و اقدامات آمریکا بر علیه این کشور را غیر قابل قبول دانسته است. این نماینده مذهبی ادعای اباما که ونزوئلا تهدیدی برای ایالات متحده است را «اغراق آمیز» تلقی کرده است. «این مایه تاسف است» که روابط بین ایالات متحده آمریکا و ونزوئلا، به ناگهان و در همان زمانی بد می شود که آمریکا و کوبا دست دوستی به طرف هم دراز کرده اند.
همزمانی این دو جریان قابل توجه وتامل است. کنگره آمریکا دهم دسامبر برنامه های تنبیهی را برای عده ای از مقامات دولتی ونزوئلا که نامشان به صورت رسمی اعلام نشده بود، به تصویب رساند. وزارت امور خارجه کشور آمریکای شمالی این مقامات را متهم به نقض حقوق بشرکرد. هشت روز بعد باراک اباما،رئیس جمهور، برنامه مجازاتی محاصره اقتصادی برعلیه ونزوئلا را امضاء نمود. 24 ساعت بعد خبر کوشش برای برقراری روابط دوستانه با هاوانا، جهان را به تعجب واداشت. واشنگتن در 9 مارس اقدامات تلافی جویانه را دوباره برعلیه کاراکاس با ممنوع کردن سفر 9 تن از مقامات مؤثر اطلاعات وامنیت ونزوئلا و محاصره اقتصادی شدت بخشید. تصمیم غیب گویانه باراک اباما بر این اساس است که وضعیت ونزوئلا به صورتی»غیر متعارف » و «فوق العاده» تهدیدی برای امنیت وسیاست خارجی ایالات متحده است. همزمان مذاکرات برای برقراری مجدد روابط دیپلماتیک رسمی بین هاوانا و واشنگتن در پشت درهای بسته انجام می گیرد. «پِرنِسا لاتینو» در دوشنبه اخیر دوباره خبر از ورود یک هیئت بلند پایه به هاوانا داد.
» دعوای ایالات متحده و ونزوئلا، کوبا را در وضعیت دشواری قرار می دهد.» عنوان واشنگتن پست در هفته گذشه بوده و تقسیم کار غیر رسمی در هاوانا را پیش بینی می کند: «در حالیکه فیدل کاسترو در پیامی کوتاه به مادورو از وی پشتیبانی می کند،
برادرش رائول کاسترو، رئیس جمهور کوبا به مذاکرات ادامه می دهد. ولی در حقیقت این به هیچوجه نشانه آن نیست که هاوانا بتواند نزدیکترین متحدش را قربانی آمریکا کند. از چندی پیش دستگاه های خبر رسانی دولتی در جمهوری کارائیب پیوسته خبر از تجمعات اعتراضی ضد امپریالیستی در تمام آمریکای لاتین می دهند. «ما همه ونزوئلائیم» عنوان ارگان مرکزی گرانما در روز دوشنبه بوده است. یکشنبه عده یِ زیادی از هنرمندان در کنسرتی بر روی پله های دانشگاه هاوانا در برابر هزاران نفر برعلیه خشونت ایالات متحده تظاهرات کردند. «برونو رودریگز» وزیر امور خارجه با این گفته که «کسی که به ونزوئلا حمله کند، به هاوانا حمله کرده است»  تظاهرات را تقویت کرده و اضافه می کند که: » ایالات متحده باید بفهمد که نمی تواند کوبا را با هویج رام کرده وبه ونزوئلا شلاق بزند.»
به این دلیل روزنامه «فرانکفورتر آلگماینه» می نویسد که»اباما درسه راهی کارائیب جهت مشخصی ندارد و گرفتار شده است.» واعلام خطر می کند که برنامه محاصره اقتصادی واشنگتن برعلیه کاراکاس باعث اوج پشتیبانی از ونزوئلا در آمریکای لاتین و در کارائیب می شود. » اتحادیه ملل آمریکای جنوبی»، اتحادیه همه کشورهای مستقل منطقه، شنبه در نشست وزرای امور خارجه در» کوویتو» ایالات متحده آمریکا را متهم کرده است که: تصمیم نا درست وپیشگویانه برعلیه ونزوئلا، تهدیدی برای حاکمیت و پرنسیب عدم دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر است. در نسخه منتشره روز دوشنبه روزنامه فرانکفورتر آلگماینه که نه نظر دوستانه ای به هاوانا و نه به کاراکاس دارد، «ماتیاس روئب» می نویسد:»محاصره اقتصادی بر علیه ونزوئلا اثرات مثبت تلاشهای اعلام شده در اواخر سال 2014 برای نزدیکی واشنگتن به هاوانا و نیز  نادیده گرفتن وچشم پوشی از نقض ممنوعیتها در مورد هاوانا که پیام ایالات متحده برای نزدیکی به آمریکای لاتین و کشور های کارائیب را در برداشت، دو باره از بین می برد.