پشتیبانی مسکو

vgdtzپشتیبانی مسکو

آندره شیر: یونگه ولت2015.03.14

برگردان: ظفر دخت خواجه پور

ارتش ونزوئلا برای دفاع در مقابل تهاجم آمریکا تمرین می کند. افسران روسی در این تمرین شرکت دارند. آمریکای جنوبی زنگ خطر تهاجم واشنگتن را به صدا در می آورد.

ونزوئلا با مانور ارتش و نیروهای شبه نظامی در غروب شنبه در برابر حمله جدید واشنگتن عکس العمل نشان می دهد. ” نیکولاس مادورواعلام کرد که این تمرین نظامی باید از ورود چکمه های یانکی ها به خاک ونزوئلا جلوگیری کند. در این مورد کاراکاس میتواند بر روی کمک های بین المللی حساب کند. تلویزیون دولتی وی تی ویگزارش می دهد که افسران روسی در این مانور شرکت می کنند تا سربازان ونزوئلائی را در دفاع هوائی و استفاده از دستگاه های پرتاب کننده راکت ” 30-1بی” – ساخت روسیهآموزش دهند. علاوه برآن این کشورِ آمریکای جنوبی بنادرش را برای دیدارهای دوستانه کشتی های روسی باز می کند. دو کشور در دیدارسرگئی شویگو از کشور های آمریکای جنوبی و توقفش درکاراکاس در ماه فوریه، در این مورد توافق کرده اند. در روز پنجشنبه وزارت امور خارجه در مسکو از رفتار خشونت آمیز واشنگتن انتقاد کرد وعلاوه برآن برهمراهی وحمایت روسیه از خلق ونزوئلا و رئیس جمهور بحق برگزیده آنها تاکید ورزید.

باراک ابامارئیس جمهور آمریکا در روز دوشنبه ونزوئلا را تهدیدی غیر معمول برای امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده دانست و وضعیت اضطراری ملی اعلام نمود. تکیه رئیس حکومت آمریکای شمالی بر مجوز قانونی ” 1976″ناسیونال اِمر ژنسی اُکت است. برنامه های در نظر گرفته شده برعلیه ونزوئلا براساس موارد قانونی است که از سال 1979 بر علیه ایران بکار گرفته شده اند. وضعیت اضطراری که پیوسته در روابط با تهران بر قرار شده است.

از دید ونزوئلا رفتار واشنگتن به منزله اعلام جنگ تلقی می شود. بویژه که ارتش ایالات متحده در آخر این هفته در پورتوریکومانور بزرگی برگزار کرده است که بنا به گزارش روزنامه منتشره در کاراکاس اًلتی ماس ناتیسیازمی بایست اشغال نظامی یک جزیره عملی شده باشد. این روزنامه اخطار می دهد که در موقعیت های گذشته از پورتوریکو به عنوان مستعمره آمریکا در جهت مداخله هائی در امور کشور های منطقه استفاده شده است. جنبش استقلال طلبا نه پورتوریکو اعلام تظاهرات کرده و می خواهد هوشیارانه این حرکات نظامی را زیر نظر بگیرد تا بتواند نتیجه بگیرد که آیا مانور آمریکا تهدیدی مستقیم برای ونزوئلا می تواند باشد یا نه.

تعداد زیادی از کشور های آمریکای شمالی در مورد حمله یِ آمریکا برعلیه ونزوئلا اعلام خطر کرده اند. وزرای امور خارجه کشورهای آمریکای جنوبی می خواهند که بعد از ظهر شنبه درکویتودور هم جمع شوند تا در مورد عکس العملی مناسب در مقابل تهدید آمریکا مشورت کنند.

رؤسای جمهور و دولت های اتحادیه ملتهای آمریکای جنوبیمی خواهند که در یک نشست فوق العاده سران، پنجشنبه آینده در مونته ویدئوشرکت کنند.

به موازات آن ونزوئلا بر آن است که با ترتیب نمایشگاهی در واشنگتن، پنجشنبه آینده، واقعیت های این کشور را به معرض تماشا بگذارد.” نیکولاس مادورواین خبر را پنجشنبه به وقت محلی داده است. “شاید خودم هم یک مرتبه به واشنگتن بیایم تا چهره دفاعی کشورم را نشان دهم.” این مطلب را در مراسم گشایش یاز دهمین نمایشگاه بین المللی کتاب در کاراکاس گفت. او اضافه می کند که: ” باید حقیقت را برملا کرد. برای این که دستگاه های خبر رسانی بین المللی، ونزوئلا را از دریچه دید کنسرن ها و دشمنان این کشور می بینند.”