حداقل دستمزد کارگران، ۵۷ درصد کمتر از خط فقر تصویب شد!

خسرو صادقی بروجنی

آخرین جلسه شورای عالی کار که تا ساعتهای ابتدایی بامداد امروز (دوشنبه) ادامه داشت، پس از چهار ساعت و نیم بحث و تبادل نظر، عاقبت ۱۷ درصد بر حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۴ افزود که در ‌‌نهایت رقمی پایین‌تر از نصف خط فقر اعلام شده توسط بانک مرکزی است. این در حالی است که این میزان، نصف رقمی است که نمایندگان کارگری پیش‌تر بر سر آن توافق کرده بودند و تاکید داشتند در صورت عدم تصویب آن، قدرت خرید کارگران کاهش می‌باید و بنابراین مصوبه شورای عالی کار را امضا نمی‌کنند و جلسه را به اعتراض ترک خواهد کرد.

تأمین ۲۴/ شب گذشته، وزارت کار شاهد آخرین جلسه تعیین دستمزد سال ۹۴ برای ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر و مشمول قانون کار بود و در ‌‌نهایت پس از حدود شش ماه برگزاری جلسات مختلف، رقم نهایی ۷۱۲ هزار و ۴۲۵ تومان برای حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۴ به تصویب نمایندگان دولت، کارفرما و کارگران رسید.

در این جلسه همچنین افزایش سایر سطوح مزدی برای سال آینده ۱۷ درصد تعیین و مقرر شد تا از ابتدای سال آینده، بن نقدی ماهانه کارگران از ۸۰ هزار تومان به ۱۱۰ هزار تومان، حق مسکن از ۲۰ هزار تومان به ۴۰ هزار تومان، سنوات روزانه از ۵۰۰ تومان به ۱۰۰۰ تومان، حق هر اولاد از ۶۰ هزار و ۸۸۸ تومان به ۷۱ هزار و ۲۴۱ تومان و حداقل مزد روزانه از ۲۰ هزار و ۲۹۷ تومان به ۲۳ هزار و ۷۴۷ تومان افزایش یابد.
اما از آنجایی که حق سنوات و اولاد شامل همه کارگران نمی‌شود در مجموع و با افزودن حق خاروبار و مسکن، دستمزد کارگران مشمول قانون کار در سال ۹۴، شاهد افزایش ۱۵۳ هزار تومانی خواهد بود.
گفتنی است پیش از برگزاری آخرین جلسه شورای عالی کار، نمایندگان کارگری با اعتقاد به اینکه قدرت خرید کارگران حدود ۵۷ درصد کاهش یافته، رقم ۳۶۶ هزار تومان را برای افزایش دستمزد کارگران پیشنهاد داده بودند اما در نتیجه چانه زنی نمایندگان کارفرمایی و دولت، به رقم ۲۶۶ هزار تومان رضایت دادند و در جلسه پیش از جلسه پایانی، هر سه طرف مذاکره این رقم را پذیرفتند.
اما در جلسه پایانی شورای عالی کار، نمایندگان دولت و کارفرمایان نه تنها به خواست حداقلی گروه کارگری مبنی بر افزایش ۲۵ درصدی مزد پایه – مجموع ۱۵ درصد تورم امسال و ۱۰ درصد اختلاف مزد و تورم پارسال – تن ندادند بلکه توافق قبلی مبنی بر افزایش ۲۶۱ هزارتومانی مجموع درآمد حداقل بگیران را نیز نادیده گرفتند و بر ارقام پیشنهادی خود که افزایش ۱۵ درصدی بود تأکید کردند.
از سوی دیگر نمایندگان کارگری نیز پیش‌تر در یک اقدام هماهنگ گفته بودند در صورتی که افزایش دستمزد امسال کمتر از ۲۵ درصد باشد، مصوبه شورای عالی کار را امضا نخواهند کرد و به اعتراض جلسه را ترک می‌کنند تا در آینده امکان اعتراض به اقدامات خلاف قانون کار و قانون اساسی را داشته باشند.
اما در نهابت و پس از چهار ساعت و نیم، شرکای اجتماعی بر سر ۱۷ درصد افزایش حداقل دستمزد به توافق رسیدند و نمایندگان کارگری نیز بر خلاف اظهار نظرهای قبلی خود، بدون آنکه جلسه را ترک کنند مصوبه شورای عالی کار امضا کردند.
«محمد رضا بقائیان» عضو کارگری شورای عالی کار در این ارتباط گفت در جلسه دیشب، روند حوادث به گونه ای پیش رفت که چنانچه نمایندگان کارگری جلسه را ترک می‌کردند، تنها اتفاقی که می‌افتاد تصویب ۱۵ درصدی افزایش دستمزد بود که ۲ درصد کمتر از نتیجه کنونی است.
در پایان جلسه دیشب، «علی ربیعی»، با بیان این مطلب که در تعیین دستمزد کارگران، وضعیت صنعت، تولید، خدمات و نیروی کار را در نظر گرفته است، گفت مصوبه مزدی امسال «استثنایی» است و باعث پر شدن بخشی از عقب ماندگی مزد کارگران از تورم خواهد شد.
«محمد رضا بقائیان» نیز به نمایندگی از گروه کارگری شورای عالی کار تصریح کرد در این جلسه توانسته‌اند تبصره ۲ ماده ۴۱ قانون کار را احیاء کنند و سعی دارند در آینده نیز تاکید بیشتری بر این مصوبه داشته باشند.
گفتنی است تبصره ۲ ماده ۴۱ قانون کار تاکید دارد حداقل دستمزد کارگران باید به اندازه‌ای باشد تا بتواند معیشت یک خانواده ۴ نفره را تأمین کند.
پیش از این، مرکز آمار ایران هزینه ماهیانه یک خانوار شهری را بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزارتومان اعلام کرده بود و بانک مرکزی نیز این رقم را ۲ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان می‌داند. از سویی محاسبات کارگران نیز حاکی از واقعی بودن چنین ارقامی دارد.
با شروع جلسات پی در پی شورای عالی کار در سال ۹۳، «نادر قاضی‌پور»، عضو فراکسیون کارگری مجلس نیز با بیان نتایج بررسی‌های صورت گرفته در فراکسیون کارگری مجلس درباره دستمزد کارگران گفته بود: نتیجه برآورد‌ها و کارشناسی‌های صورت گرفته نمایندگان در خصوص دستمزد کارگران و مشمولان قانون کار نشان می‌دهند خط فقر اعلام شده برای یک خانوار ۴ نفره کارگری یک میلیون و ۶۰۰ هزارتومان است و مجموع دریافتی کارگران در سال ۹۴ نباید از ۱ میلیون و ۶۴۰ هزارتومان کمتر باشد.
با توجه به افزایش دستمزد ۱۵۳ هزار تومانی در سال آینده رقم نهایی مزد کارگران با احتساب حق خاروبار و مسکن به ۷۵۹ هزار تومان می‌رسد که این میزان در حدود ۵۷ درصد کمتر از خط فقر اعلامی توسط مراجع رسمی است.
اگر چه ۱
درصد افزایش حداقل دستمزد کارگران بیش از تورم اعلام شده فعلی (۱۵ درصد) است که ملاک شورای عالی کار قرار گرفته است اما تعیین حداقل دستمزد به معنای جبران عقب ماندگی‌های گذشته است و وضعیت اقتصادی آینده در آن دیده نمی‌شود.
بنابراین و با توجه به ارقام اعلام شده در مورد هزینه خانوار و خط فقر از سوی مراجع رسمی و همچنین تبصره دوم ماده ۴۱ قانون کار که بر سبد معیشت خانوار ۴ نفره کارگری نیز تاکید دارد، بر خلاف ادعای وزیر کار، دستمزد کارگران در سال ۹۴، عقب ماندگی مزد کارگران از تورم را جبران نمی‌کند.
لازم به یادآوری است عقب ماندگی مزد کارگران نسبت به تورم، فقط محصول سال جاری نیست بلکه در نتیجه عملکرد اقتصادی ضعیف چند سال اخیر، دستمزد کارگران از تورم اعلام شده عقب افتاده است.
پیش از جلسه دیشب، نمایندگان کارگری این میزان را ۱۰ درصد می‌دانستند و معتقد بودند بر این اساس افزایش دستمزد کارگران باید به میزان نرخ تورم فعلی به اضافه ۱۰ درصد گذشته یعنی ۲۵ درصد باشد اما در جلسه شب گذشته به ۱۷ درصد پیشنهادی نمایندگان دولت و کارفرما رضایت دادند!.
نظر کارشناسان اقتصادی و فعالین کارگری در مورد افزایش ۱۷ درصدی دستمزد کارگران را می توانید در اینجا بخوانید.

5456_357