پرش به محتوا

کمک زیر میزی امریکا به القاعده!

اشپیگل آنلاین – گزینش و ترجمه رضا نافعی

منتشر شده در آينده ما

آمریکا مدعی است که با تروریست ها معامله نمی کند و دلیلی که اعلام می شود این است که اگر یکبار پولی پرداخت شد، آدم ربایان در آینده نیز این کار را تکرار خواهند کرد و ادامه آن سبب خواهد شد که سازمان های تروریستی ثروتمند شوند. اما برغم این استدلال ها و دستورهای روشن، حداقل در افغانستان پولهای آمریکا صرف باج دادن شده است. آن هم به کی؟ به القاعده. این خبری است که نیویورک تایمز منتشر کرده است.

بطور مشخص صحبت از عبدالخالق فرهی، دیپلمات افغانی است که در سال 2008 ربوده شد و دوسال اسیر تروریست های القاعده بود تا این که در سال 2010 آزاد شد. بنا به نوشته نیویورک تایمز برای آزاد شدن او 5 میلیون دلار پرداخت شده است که دست کم یک میلیون دلار آن از پول های «سیا» سازمان اطلاعاتی آمریکا بوده است.

این خبر از کجا بدست آمده؟ از مکاتبات میان عطیه عبدالرحمن یکی از مقامات مهم القاعده با بن لادن. مکاتباتی که تا کنون جزو اسناد محرمانه بوده است. از قرار معلوم هنگامی که نیروهای آمریکا در ماه مه 2011 به مخفیگاه بن لادن حمله کرده و او را از پای در آوردند این نامه ها را نیز ضبط کردند. نامه هائی که اینک در دادگاهی که علیه یکی از تروریست های القاعده در نیویورک برپا شده بعنوان سند جرم علیه متهم علنی شده اند.

این نامه ها نشان می دهند که آمریکا در اثر غفلت و ندانم کاری مسئولان به دشمن درجه یک خود کمک مالی می کرده است(!). از قرار معلوم مقامات رسمی افغانستان برای تهیه 5 میلیون باجی که می بایست برای آزادی عبدالخالق فرهی به القاعده پرداخت می شد مجبور می شوند به صندوق محرمانه کاخ رئیس جمهور نیز مراجعه کنند. چون عوامل سیا هرماه مبالغ زیادی پول نقد در اختیار این صندوق می گذاشتند. این پول برای کمک در اختیار حمید کرزای، رئیس جمهور افغانستان در آن زمان، قرار می گرفت تا بتواند پایه قدرت خود را در جنگ داخلی محکم سازد.

البته آمریکا این پول را برای کمک مالی به القاعده در اختیار کرزای قرار نمی داده، اما نیویورک تایمز از قول یک مامور امنیتی افغانستان این طور نقل می کند: «این پولیست نقد. به محض این که به کاخ رسید، دیگر اختیارش از دست در میرود، که کجا باید خرج شود.»

طبق گزارش مذکور، در کنار میلیون ها پولی که سیا می فرستاد، سیل پول از پاکستان، ایران و کشورهای عرب خلیج فارس نیز بسوی القاعده جاری بود. اندک زمانی پس از تحویل 5 میلیون دلار، عبدالرحمن به رئیس خود بن لادن می گوید :» خداوند در این ماه پول فراوانی به ما عطا فرموده است» و او درنظر دارد با این پول «سلاح های خوب» خریداری کند».

سیا تا کنون در مورد این خبر اظهار نظری نکرده است.

 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: