« ونزوئلا ی مقدس و قابل احترام »

« ونزوئلا ی مقدس و قابل احترام »

نيکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا از پارلمان این کشور خواستار اجرای قانون «ضد امپریالیستی» در برابر تهدیدات کاخ سفید شد. وی همچنین نامه ی اخیر « فیدل کاسترو » رهبر انقلاب کوبا که در حمایت از او و کشورش در برابر حملات ایالات متحده نوشته شده بود را قرائت کرد

نوشته: لائورا بکئور پاسيرو
ترجمه از اسپانیولی: ا.ساکالُف
……………………………………………..

کاراکاس_ رئیس جمهوری، نيکلاس مادورو سه درخواست خود در “دفاع از صلح، حق حاکمیت مستقل و توسعه ى کامل ونزوئلا در برابر امپراتوری ایالات متحده ” را در پیش نویس قدرت قانون ضد امپریالیستی به مجلس شورای ملی ارائه کرد.

او ضمن خواندن نامه ی تاریخی فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا ، گفت :” این یک حرکت ضروری در برابر سناریوی پیچیده ای ست که برای ونزوئلا باز شده است. ”

در اين نامه ، فیدل “سخنرانی درخشان و شجاعانه در برابر برنامه ی وحشیانه ی سیاستمداران ایالات متحده” را به او تبریک گفت و در جمله ای پیشگویانه افزود ” سخنان شما در تاریخ به عنوان سندی برای بشریت خواهند ماند تا حقیقت را آنطور که باید و شاید بداند”

مادورو از حمایت رهبر کوبا تشکر کرد و يادآورى شد که پیروزی ” خلیج خوک ها” در آوریل 1961 اولین شکست بزرگ امپریالیسم در آمریکای لاتین و کارائیب بود.

وی با توجه به بیانیه ی واشنگتن در محکوم کردن ونزوئلا به عنوان یک تهدید ملی برای ایالات متحده، تصریح کرد که هیچکس در جهان نمی تواند این موضوع را باور کند چرا که مردم ونزوئلا ” صلح طلب، دموکرات، دارای درک سیاست های بین الملل و جویای صلح” هستند.

مادورو در صحن پارلمان گفت: “ما رهبران مبارزه در راه یکپارچه سازی و وحدت هستيم”

به گفته ی مادورو ، جهان ستمدیده باخشم به این موضوع واکنش نشان داد و با اتفاق آرا ، قانون تصویب شده توسط دولت اوباما، از جمله بخش های بسیار مهم از نظر ایالات متحده را رد کرد.

او فشار بر دولت بولیواری ونزوئلا که شامل تحریم ها علیه هفت تن از مقامات این کشور می شود را ” انحراف تاریخی ” خواند.

مادورو هشدار داد که این بزرگترین تهدید برای خاک ونزوئلا است و خواستار اتحاد مردم شد.او همچنین اعلام کرد که تمام نیروهای نظامی از تاریخ 14 مارس در ” پوشش نقاط حساس و دفاعی ” کشور جهت دفاع مستقر خواهند شد.

از طرف دیگر، او اعلام کرد که انتخابات پارلمانی در سال جاری برگزار خواهد شد برای آنکه ” مردم تصمیم بگیرند و بدانند که در کشور چه می گذرد” .

این دومین بار است که مادورو از پارلمان درخواست “فعال سازی” کرد.در اکتبر 2013 او [ از پارلمان ] خواستار اجازه ی فعالیت برای مبارزه با فساد شده بود.

“فعال سازی” ابزاری قانونی است که طبق قانون اساسی برای حفظ منافع کشور ، در یک وضعیت خاص و اضطراری با توجه به رده، ارزش و قدرت قانون در جهت توانمندسازی صدور احکام در حوزه ی اختیارات رئیس جمهوری به او داده می شود.

با این حال، برای تصویب این قانون به سه پنجم از آرای موافق یعنی 99 کرسی از 165 کرسی که در پارلمان وجود دارد ، نیاز است.

منبع: روزنامه گرانما/ کوبا

تصویر: نيکلاس مادورو در حال سخنرانی و نشان دادن نامه ی تاریخی “فیدل” در پارلمان _ 10 مارس