پرونده وزیر دادگستری هلند و معاونش را بهتر است با متری که پرونده پناهجویان را می سنجند ارزیابی کنیم!

احمد پوری

مصاحبه رادیو بی – ان – ان هلند با احمد پوری در باره استعفای آقای ایفو اوپ استلتن وزیر دادگستری و امنیت و آقای فرد تیفنس معاون وزیر دادگستری که مسئول رسیدگی به امور پناهندگان و سیاست بیگانگان است.

سئوال شماره یک: آیا شما از استعفای آقای اوپ استلتن وزیر دادگستری و امنیت و فرد تیفنس معاون او خوشحال هستید؟
جواب: زمانیکه این خبر را شنیدم می توان گفت برای لحظه ای نفس راحتی کشیدم، به نوعی خوشحال شدم. ولی با توجه به سیاستهای حاکم بر هلند این شادی کوتاه مدت بود.

سئوال شماره دو: آیا شما فکر می کنید که جانشین ایشان سیاست دیگری را عملی خواهد کرد؟
در نهایت تاسف من زیاد خوشبین نیستم. زیرا قبل از آقای فرد تیفنس آقای لیرس وزیر پناهندگی و امور بیگانگان بود. در زمان ایشان هم سیاست بسیار سختگیرانه ای اعمال می شد. چند نفر کاملا بیگناه به زندان افتادند و در زندان خودکشی کردند معروفتیرین آنها پرونده دولماتوف پناهجوی روسی بود… سازمانهای پناهندگی بسیار تظاهرات کردند … زمانیکه ایشان رفتند همه نفس راحتی کشیدند و خوشحال بودند که سیاست های مربوط به پناهندگان و امور بیگانگان انسانی تر خواهد شد! در نهایت تاسف ما شاهد هستیم که سیاستهای سختگیرانه و ناعادلانه در زمان فرد تیفنس بشدت ادامه یافت! به همین دلیل من زیاد خوشبین نیستم! سیاستهای دولتها به این راحتی با عوض شدن یک نفر تغییر جدی پیدا نمی کند.

سئوال شماره سه: خواست شما از کسانیکه به جای این وزیر مستعفی و معاونش می آیند چیست؟
احترام به حقوق بشر و حقوق پناهندگان! گوش کردن به خواستهای سازمانهای مدافع پناهجویان و مهاجران، گوش کردن به منطق وکلا، گوش کردن به رهنمودها و نصایح سازمازنهای حقوق بشر! دولت هلند بارها از طرف سازمانهای بین المللی حقوق بشری و پارلمان اروپا و دادگاه اروپا در باره نقض حقوق بشر پناهجویان و اعمال سیاستهای سختگیرانه غیرقابل قبول محکوم شده است! ولی دولت هلند به سیاستهای خود ادامه می دهد! قابل توجه است که بر اساس اعترافات خود دولت در شش ماه اول سال 2014 بیش از 2700 حادثه در کمپهای پناهندگی رخداده است! 4 نفر به روش خود سوزی خودکشی کرده اند! 13 نفر به روشهای دیگر خود کشی کرده اند! … زمان آن رسیده است که به مسابقه در باره سیاستهای سختگیرانه هر کشور در اروپا نقطه پایان گذاشته شود. فعلا مسابقه برای کم کردن جذابیت کشورهای اروپایی برای پناهندگان است، بزبان دیگر مسابقه برای نقض حقوق بشر پناهندگان است! هیچ کشوری نمی خواهد یک کار خوب را از کشورهای دیگر یاد بگیرد! اگر کشوری یک حقوق پناهندگی را نقض کند همه کشورهای دیگر برای جلوگیری از جذابیت کشورشان برای پناهندگان فورا همان سیاست سخت گیرانه را از کشورهای سختگیر اروپایی تقلید می کنند این مسابقه به جایی می رسد که در نقض حقوق پناهندگان همه اروپا به سطح بدترین کشور اروپایی سقوط کنند!

*********************************

ماجرای پشت پرده استعفای وزیر و معاونش چیست؟
فرد تیفنس معاون وزیر دادگستری و امنیت که مسئول مسائل پناهندگی است… پانزده سال پیش دادستان کشور بود…
یکی از رهبران مافیای مواد مخدر بنام یوهان فی با اسم مستعار کیس هاکلار در مطبوعات بنام مرد 500 میلیون اورویی نامیده می شد…
او کسی است که فرد تیفن زمانیکه دادستان کشور بود مخفیانه با او معامله کرده است… هر چند کیس هاکلار کوتاه قد بود ولی در میان مافیای خلافکاران یکی از بزرگترین ها بود… او مسئول واردات کوکائین و میزان عظیمی از هشیش بود… او دوست یک رهبر مافیا بنام کلاس برینسما بود. برینسما زمانی دوست پسر خانم میبل زن پرینس فریزو برادر پادشاه هلند بود … !
کیس هاکلار در سالهای هشتاد از هلند به اسپانیا سپس به بروکسل رفت و به سازماندهی توزیع مواد مخدر در این مدت ادامه داد… 1993 دوباره دستگیر شد وبه 4 سال زندان محکوم شد بعلاوه هشت سال زندان از جرایم قبلی روی حکمش اضافه شد … ولی بعد از یکسال از زندان معروف بیلمیر در آمستردام فرار کرد…! و پلیس نمی توانست او را دستگیر کند!
وکیل او می گوید که علاوه بر میلیونها اورو پول سیاه و بدون مالیات که خیلی بیشتر از مبلغی است که وزیر در پارلمان گفت، ما توانستیم خیلی از ثروتهای او را از دولت پس بگیریم مانند خانه ها، یک کشتی تفریحی، جواهرات … و بالاتر از همه زندان او بخشوده شد…!

در این پرونده آنقدر ابهام وجود دارد که جناب وزیردادگستری و معاونش ترجیح دادند استعفا دهند تا در مقابل سئوالهای نمایندگان مجلس هلند پاسخگو باشند!

خلاصه ای از بحثهای امروز نمایندگان پارلمان هلند
امروز برای دولت آقای مارک روته نخست وزیر از حزب لیبرال روز بسیار سختی بود!
دولت حتی از طرف حزب راست افراطی ویلدرس زیر آتش رگبار انتقادات نابود کننده قرار داشت. ویلدرس می گفت: هیچکس دیگر به این دولت اعتماد ندارد. بالاخره ما نفهمیدیم 1.25 میلیون اورو دولت به یک خلافکار مافیایی جایزه داده یا 4.7 میلیون ؟ اگر چنین کاری در شرکتی اتفاق می افتاد حتما مسئول مربطه اخراج می شد…. نخست وزیر از کی این ماجرا را می دانست؟ چقدر از جزئیات ماجرا خبر داشت؟ فرد تیفنس معاون وزیر دادگستری چرا ادعا می کند که نمی دانست به رهبر این مافیا 4.7 میلیون اورو داده است؟ چه کسی این حرفها را باور می کند؟ این نخست وزیر در میان مشکلات گم شده است. بهترین کار این است که نخست وزیر هم بدنبال وزرا استعفایش را بدهد و برود دنبال لبو فروشی!

آلکساندر پختلت از حزب دمکراتهای 66
15 سال است که این افراد به مردم دروغ گفته اند! ولی ما هنوز هم نمی دانیم واقعیت ماجرا چیست! چه کسی می دانست که داستان چیست؟ چرا نخست وزیر خیلی زودتر از اینها عمل نکرد؟ چرا تا هفته پیش به دفاع از وزیر ادامه میداد؟
اعتماد کردن به سیاسیتمداران خوب است ولی یک سال پیش وزیر دادگستری گفت حقیقت این است که 1.2 میلیون اورو پول دادیم و مدرک مستند هم نداریم! حتی یک هفته پیش این حرفها را در تلویزیون تکرار کرد! حالا مدرکی را که در وزارتخانه نتوانستند پیدا کنند چند تا خبر نگار پیدا کرده اند! آنهم 1.2 میلیون نیست بلکه مدرک 4.7 میلیون اورو پیدا شده است! بدتر از همه این که این پول را دولت به رهبر مافیا بدون احتساب مالیات داده است در حالیکه از درآمد همه شهروندان مالیات می گیرند!
چرا در مورد این ماجرا و رل وزیردادگستری و معاونش همه حقیقت را به مردم نمی گوئید؟
رل حزب لیبرال در این فاجعه چه بوده است؟

ایمیل رومر رئیس حزب سوسیالیست هلند
چرا به مردم و پارلمان هلند دروغ گفته اید؟ این دو نفر بحق استعفا داده اند. بوی گند این پرونده همه هلند را فرا گرفته است.
چرا دولت نمی تواند اطلاعات لازم را در وزارت دادگستری پیدا کند ولی چند خبرنگار تلویزیون می توانند اسناد و مدارک مربوطه را در عرض چند روز پیدا کنند؟
این وزرا به مجلس و مردم دروغ گفته اند ولی چرا نخست وزیر معامله با یک رهبر خلافکاران مافیا را تحمل و تایید کرده است؟
در حقیقت امروز ما در پارلمان هلند درباره کیفیت انجام وظیفه نخست وزیر صحبت می کنیم. …
چرا دولت 750.000 اورو به فرد تیفنس داده است؟
چرا هنوز هم اینقدر ابهام در این پرونده موجود است؟

این ها خلاصه انتقادات و سئوالات چند نفر از احزاب اپوزیسیون در پارلمان هلند بودند…

**********************************
همانطوریکه ملاحظه می فرمائید در تمام جهان کسانیکه دزدیهای میلیونی یا میلیاردی می کنند حتی به قیمت تغییر چند وزیر منافعشان دست نخورده باقی می ماند هرچند که رهبر باند خلافکاران و مافیای مواد مخدر باشند! در جهان سرمایه داری پول همه چیز را می تواند به ضد خودش تبدیل کند زشت را زیبا، بدنام را خوش نام … رهبر مافیای مواد مخدر را به انسان محترم تبدیل کند… بقول ویلیام شکسپیر اگر او علیل هم باشد می تواند سوار درشگه ای با شش اسب پرقدرت و تیزپای شود پس آنها علیل نیستند به سرعت باد می توانند حرکت کنند زیرا 24 پای این اسبهای باد پا در اختیار آنهاست! این روزها درشگه این افراد را تنها اسبها نمی کشند، گاهی وزرا هم این کار را می کنند!
باورکردنی نیست که پرونده ای در این سطح مطرح شده ولی به اعتراف نمایندگان پارلمان و رهبران احزاب اپوزیسیون هنوز خیلی از مسائل همچنان در پرده ابهام باقی مانده و روشن نشده است!؟ …

جناب فرد تیفنس که از طرف وزارت دادگستری مسئول امور پناهندگان و بیگان است، اگر پناهجویی 30 سال پیش کاری را انجام داده ولی امروز در پروسیه پناهندگی، ساعت وقوع حادثه و تمام جزئیات را بدقت نتواند بیان کند فورا بر آن پرونده مهر باطل می کوبند و می گویند تو دروغگو هستی و ما تو را باور نمی کنیم!

چطور ممکن است چنین فردی که معاون وزیر دادگستری است خودش نمونه دقت و صداقت نباشد؟ چرا یادش نمی آید که به رهبر مافیا چقدر پول داده است؟ مگر می شود مبلغ به این بزرگی را فراموش کرد؟ مهمتر از آن درهلند برای همه چیز از هزاران سال قبل مدرک دارند ولی اینهمه پول بی زبان را بدون مدرک داده اند و سند و مدرکش را نمی توانند پیدا کنند؟…

اگر بخواهیم دقیقا با معیارهای خود آقای فرد تیفنس که به پرونده پناهجویان رسیدگی می کنند به پرونده خود ایشان و وزیر دادگستری رسیدگی کنیم باید با همان صراحت ماموران اداره تابعیت و مهاجرت بگوئیم: آقا شما دروغگو هستید و ما داستان دروغ شما را باور نداریم!

پناهجویان را بعد از صدور اینگونه احکام روانه زندان یا کوچه ها می کنند! متاسفانه هنوز عدالت آنقدر رشد نکرده است که در این مورد نیز با معیار خودشان آقایان محترم را مجازات کنند!… هرچند که ایشان میلیونها اورو به مردم ضرر زده اند… به احتمال زیاد برای بازنشستگی جایزه های میلیونی هم خواهند گرفت! قوانینی که نخبه گان حاکم بر جهان تدوین و حاکم کرده اند اینگونه است که حتی اگر به خاطر ارائه کار بسیار ضعیف و نادرست اخراج شوند، چند میلیون اورو جایزه هم می گیرند تا جراحات روحی شان ترمیم یابد! … ولی همه ما می دانیم که برسر کارمندان دون پایه با ارتکاب تخلفات کوچک چه بلایی می آورند تا علاوه بر خودشان مایه عبرت دیگران و آیندگان شوند…!

احمد پوری 11 – 03 – 2015 ( هلند )

چند تا پیوند مهم در مورد این پرونده از خبرگذاریهای سراسر هلند:

http://www.nu.nl/…/3743553/om-betaalde-5-miljoen-cees-h.html

http://www.volkskrant.nl/…/drugsdeal-met-cees-h-doet-vvd-b…/

http://www.nu.nl/tag/fred%20teeven/
http://www.geenstijl.nl/…/20…/03/ivo_opstelten_stapt_op.html
http://www.z24.nl/econ…/opstelten-en-teeven-treden-af-545037