پرش به محتوا

اهداف قدیمی زنده میشوند آلمان در تدارک فرماندهی ارتش واحد اروپا

Foto: Matthias Schrader/dpa-Bildfunk

یونگه ولت

گزینش و ترجمه رضا نافعی

منتشر شده در آينده ما

هر وقت رهبری آلمان نقشه ای در سر دارد که دیگران باید تاوانش را بدهند یا هزینه آن را تحمل کنند، آلمان متوسل به باصطلاح ارزش های مشترک می شود . از جمله در مورد ارتش اروپائی، توهمی که از سالها پیش در مخیله دستگاهای نقشه پردازی بروکسل شناور بود، حالا باید تبدیل به واقعیت گردد. این تصمیم را «ژان کلود یونکر»، پرزیدنت کمیسیون اتحادیه اروپا، روز یکشنبه با روزنامه «ولت آم زنتاگ » در میان گذاشت. ژان کلود یونکر گفت: «این ارتش برای روسیه روشن خواهد ساخت که وقتی ما سخن از دفاع از ارزش های اروپائی می گوئیم ، حرفمان جدی است».

البته خنده زیر لب جایز است. باحتمال زیاد مقامات مربوطه در روسیه از خیلی وقت پیش می دانند که چرا تشکیل یک ارتش اروپائی تا امروز آرزوئی رؤیائی باقی مانده و نتوانسته عملی گردد. دلیل درجه اول آن اینست که تشکیل نشدن چنین ارتشی ناشی از خصلت اتحادیه اروپا است. به این معنی که وزن تضادهائی که تا کنون مانع تحقق این فکر شده بیشتر از وزن ارزش های مشترک است. و با خواهش و تمنا و نطق های ویژه آخر هفته هم بر طرف نخواهند شد. بی تردید دستورات تازه برای صرفه جوئی و ریاضت کشی بیشتر نیز صادر خواهند شد.

بنا به نوشته این روزنامه، خاویر سولانا، دبیرکل اسبق ناتو روز دوشنبه این هفته نتایج کار گروه کارشناسان بین المللی را در این مورد ارائه کرد. او راهبردی اروپائی را توصیه کرد که خواستار «توانمندی سیاسی و نظامی برای اجرای عملیات دخالت جویانه مستقل فراسوی مرزهای اروپاست». «راینر آرنولد» سخنگوی فراکسیون حزب سوسیال دموکرات برای امور مربوط به سیاست دفاعی در مجلس آلمان در تایید نظر روزنامه «تاگس اشپیگل» گفت: ایجاد یک ارتش اروپائی به دلائل مالی نیز ضرروت فوری دارد.» ما دیگر نمی توانیم در اروپا ارتش های ملی مجهز و کارآمدی داشته باشیم».

گام های نخستین برداشته شده اند. در پایان سال گذشته خانم «اورزولا فن در لاین » وزیر دفاع آلمان با همکار لهستانی اش «توماس زیمونیاک» یادداشت تفاهمی برای همکارهای نظامی آلمان – لهستان امضاء کردند». وزیر جنگ آلمان روز یکشنبه گفت «هلندی ها نیز اعلام کرده اند که حاضرند یک «گردان» تحت فرماندهی دائمی آلمان قراردهند. بنظر من این درآمیختگی ارتش ها با ایجاد یک ارتش اروپائی در آینده در ارتباط است». کوشش برلین که می خواهد با یک سلسله قراردادهای دوجانبه بالاخره به تشکیل ارتش قاره ای مطلوب برسد، احتمالا حاکی ازاین نگرانی است که مبادا با سیاست آمریکائی»Fuk the EU » بتدریج از قافله عقب بماند.

این برای روسیه خطری جدی نیست ولی برای اروپائی ها هست. زیرا سیاست غارتگری آلمان واکنش برخواهد انگیخت. نمونه آن را یونانی های مقاوم هم اکنون نشان می دهند، اسپانیائی ها و پرتغالی ها هم می توانند کشورهای بعدی باشند. باوجود یک ارتش اروپائی می توان هر اعتراضی، هر اعتصابی را سرکوب کرد. اگر دقیق تر بنگریم در واقع » ارزش های اروپائی» عبارتند از آنچه که سود ورزی های آلمان را تامین کند.

http://www.jungewelt.de/2015/03-09/052.php

 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: