رسانه ها

میراث چاوز 2 سال پس از درگذشتش؛ فانوسی برای عدالت اجتماعی و جهان چند قطبی

به گزارش تله سور، 2 سال از آن بعداز ظهری که باد می وزید و نیکلاس مادورو پشت تریبون تلویزیون رفت و اعلام کرد که آن صدای بزرگ بین المللی و آن مرد بزرگ فوت کرده، گذشت و شاید از آن پس شدت هیچ یک از رویدادهای بین المللی به این اندازه نبوده است.

 

 

چاوز به مردم کمک می کرد تا آن ها را از فقر برهاند. او نقش بسیار مهمی در سیاست بین المللی بازی و همواره تلاش می کرد تا امریکای لاتین را بدون سلطه ایالات متحده هماهنگ و متحد کند.

 

پس از مرگ او میلیون ها نفر به کاراکاس سفر کرده و در گرمای کاراییب 8 تا 15 ساعت ایستادند تا با این اسطوره دوست داشتنی خداحافظی کنند. در دیگر شهرها نیز با راهپیمایی های شبانه ، پیام های تسلیت و … یاد او را زنده نگاه داشتند.

هنگامی که هوگو پاوز در 5 مارس 2013 فوت کرد غلیان احساسات مردم برای همیشه در تاریخ امریکای لاتین باقی ماند.

میراث چاوز: دگرگونی زمدگی میلیون ها نفر

هنگامی که هوگو چاوز برای اولین بار بعنوان رییس جمهور ونزوئلا در سال 1998 انتخاب شد این انتخاب پس زمینه یک بحران عمیق اقتصادی و اجتماعی بود.

ونزوئلا دچار یکی از بدترین وضعیت های اقتصادی در جهان بود، اقتصاد این کشور برای 25 سال متوالی رو به افول بود و تنها چند سال پیش از روی کار امدن چاوز بیش از 40 درصد مردم این کشور در فقر شدید به سر می بردند.

این فقر شدید علی رغم درآمد نفتی گسترده این کشور بود. در اواخر دهه 1950 میلادی، میزان درآمد این کشور برای هر نفر با درآمد بریتانیا همتراز بود.علت بوجود امدن آن دوران به لطف سو تدبیر مقامات و پس از ان شکست اجرای سیاست های نئو لیبرالی بود. در نتیجه درآمد ونزوئلا بر طبق امار و ارقام در سال 1998 از سال 1960 بسیار کمتر شد.

شورش مردمی علیه این کاهش درآمدها به طرز وحشیانه ایی سرکوب شد و طی یک اعتراض خیابانی در کاراکاس بیش از 3000 نفر کشته شدند.

با پیروزی انقلاب بولیواری چاوز- به نام سیمون بولیوار قهرمان استقلال امریکای لاتین- شمارش معکوس برای تمام شدن همه شکست ها و ناکامی ها آغاز شد و پس از آن دولت کنترل تمام شرکت های نفتی را بر عهده گرفت. پس از انکه کودتا و اعتصاب های نفتی سالهای 2003-2002 به شکست انجامید، وضعیت بهبود شرایط اجتماعی مردم شتاب بیشتری به خود گرفت.

کاهش فقر و نابرابری

مسلما چشمگیر ترین دستاورد دوران تغییر مترقی که با انتخابات چاوز آغاز شده بود، برنامه های کاهش فقر بود، که نتایج شگفت انگیز به همراه داشت.

هنگامی که چاوز در سال 1998 به ریاست جمهوری برگزیده شد، سطح فقر در ونزوئلا 44 درصد بود. پس از انتخاب وی به 27 درصد کاهش یافت. در حالی که فقر شدید با توجه به امار و ارقام منتشر شده در اوایل همین هفته از 20 درصد به 5.4 درصد کاهش یافته است.

با استفاده از اندازه گیری های بین المللی، ضریب جینی در ونزوئلا، از مقدار 0.48 به 0.38 رسیده است (مقدار صفر نشان دهنده برابری کامل است).

به اشتراک گذاردن دستاوردهای اقتصادی

واژگونی اقتصادی باعث ایجاد فرصت های شغلی شد. نرخ بیکاری 14.5 درصد در سال 1998، با ایجاد 4 میلیون شغل به دو سوم این مقدار کاهش یافته است. استخدام در بخش های رسمی و دولتی به 60 درصد در این کشور افزایش یافته است. بازنشستگی با داشتن یک زندگی شرافتمندانه از 387000 قبل از چاوز به 2.5 میلیون نفر رسیده است.

تاثیر جهانی هوگو چاوز

هوگو چاوز رهبری بود که ونزوئلا را ازشکست نئولیبرالی نجات داد، اما تاثیر اصلاحات او در سطح بین المللی هم احساس شد.

هوگو چاوز در قلب فرایندی بود که بعد از سرنگونی و از بین رفتن سلطه امریکا بر این منطقه، قصد متحد کردن آمریکای جنوبی را
داشت. در سطح جهانی او فانوسی برای عدالت اجتماعی، صلح و جهان چند قطبی بود، او به دنبال ایجاد تعادل در سلطه جهانی ایالات متحده بود.

یکی از مهم ترین دستاوردهای منطقه ای هوگو چاوز مقابله و به شکست کشاندن موافقت نامه تجارت آزاد آمریکا (FTAA) بود که منجر به تجارت آزاد بین ایالات متحده و امریکای لاتین می شد.

چاوز از لحظه ایی که رئیس جمهور شد، به برقراری روابط خوب با همه کشورهای امریکای لاتین مبادرت ورزید؛ همان چیزی که رویای رهبر استقلال امریکای لاتین، سیمون بولیوار، بود. در این میان او دوستان بسیار قابل اعتماد و متحدان خوبی چون رییس جمهور برزیل، لولا داسیلوا، و رییس جمهور سابق آرژانتین، نستور کیرشنر یافت.

چاوز یک مدافع بزرگ برای عادلانه تر شدن وضعیت تک قطبی جهان بود، او به دنبال روشی بود که کشورها بیشتر با یکدیگر رابطه داشته باشند، چاوز و نزوئلا به دنبال ترویج روابط محترمانه و همکاری با تمام ملل و ایستادگی در عرصه بین المللی بودند. چاوز به دنبال ایجاد یک تعادل بود تا همه کشورها در تعامل باشند نه آنکه ایالات متحده خود را یک ابرقدرت بپندارد.

با الهام از این ایده چاوز یک اتحاد استراتژیک با ایران، روسیه و چین ساخت و در تلاش برای ترویج این جهان ایده آل بود.

چاوز در سال 2006 گفت: » ما ادامه خواهیم داد… تا ترویج این ایده بین المللی و ساخت جهان چند قطبی در میان ملل جهان ادامه یابد.»

مترجم: سیما گلزار دولت بهار