رسانه ها

زیوگانف: قتل نمسف بخشی از یک توطئه است

منبع: پرنسا لاتینا

٢۸ فوریه ٢۰١۵

تارنگاشت عدالت

گنادی زیوگانف رهبر حزب کمونیست فدراسیون روسیه امروز تأکید کرد که قتل بوریس نمسف، رهبر آپوزیسیون باید سریعاً مورد تحقیق قرار گیرد زیرا ممکن است از آن، با پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی، علیه کشور استفاده شود.

رهبر دومین نیروی سیاسی مهم کشور قاطعانه هشداد داد که این جنایت ددمنشانه یک عمل تحریک آمیز علیه میهن ما و علیه همه شهروندان روسیه است. وی افزود ما باید کارایی نشان دهیم، از مجرب‌ترین نیروها استفاده کنیم و فوراً این جنایت را که ممکن است پیامدهای خطیری داشته باشد روشن کنیم. وی تأکید کرد که همه دشمنان روسیه از این قتل حداکثر بهره‌برداری را خواهند کرد.

زیوگانف به درگیری‌های بزرگ تاریخی اشاره کرد که پس از حوادثی که بی‌ارتباط به نظر می‌رسید آغاز شد. زیوگانف گفت به نظر می‌رسد تحریم‌های کافی نبوده اند و برای ایجاد ناآرامی در مرکز مسکو به قربانیان غرق در خون نیاز دارند.

رهبر کمونیست خاطر نشان شد زمانی که نماینده راستگرای روسیه فرماندار منطقه نژنی نووگراد بود، او با نمسف ملاقات‌های بسیاری داشت و نمسف را باز و کسی که از گفت‌وگو نمی‌ترسید توصیف کرد. زیوگانف در پایان اظهاراتی که از کانال تلویزیونی «مرکز» پخش شد گفت البته بینش لیبرالی نمسف به کشور و به خود او کمک نکرد.

در عین‌حال، مقامات مسکو برای یک راه‌پیمایی یادبود رهبر آپوزیسیون که در هنگام مرگ نماینده دومای منطقه «یاروسلاو» بود، مجوز صادر کردند. نمسف در سال ١۹۵۹ در سوچی متولد شد، در دانشگاه نژنی نووگراد فیزیک اتمی خواند و مدرک دکترای خود را در ریاضیات-فیزیک دریافت کرد. نمسف فعالیت سیاسی خود را در سال ١۹۹۰ آغاز کرد، در دولت بوریس یلتسین به معاونت رییس‌جمهور منصوب شد و در جریان بحران ١۹۹۸ برکنار شد.

او در سال‌های ٢۰۰۳-١۹۹۹ نماینده دومای دولتی بود. او بعداً با گاری کاسپارف و میخائیل کاسیانف نخست‌وزیر سابق و یکی از بنیان‌گذاران «حزب آزادی مردمی» («پارناس») «جنبش دموکراتیک متحد» را تأسیس کرد. او سپس یکی از دو رهبر ائتلاف سیاسی «حزب جمهوریخواه روسیه» با «پارناس» شد.

نمسف روز جمعه در حالی‌که بر روی یک پل در نزدیکی کرملین قدم می‌زد از داخل یک خودرو در حال حرکت به قتل رسید.