کوبا به آرمانهای خود وفادار می ماند

کوبا به آرمانهای خود وفادار می ماند

یونگه ولت: گفتگوئی با “اسکار مارتینز” در هاوانا 25.02.2015

برگردان: ظفردخت خواجه پور

مذاکرات جدید بین واشنگتن و هاوانا: تا وقتی که ایالات متحده آمریکا محاصره را دنبال می کند، نمی شود از عادی شدن روابط صحبتی به عمل آورد.

“اسکار مارتینز” معاون بخش روابط بین المللل کمیته مرکزی حزب کمونیست کوباست.

– جمعه آینده دومین مذاکرات جهت عادی سازی روابط بین کوبا و ایالات متحده آمریکا صورت می گیرد.

صبر کن. ما هنوز از عادی سازی خیلی دوریم. تا وقتی که ایالات متحده آمریکا محاصره برعلیه کشور ما را عملی می سازد، روابط عادی پیش نخواهد آمد. در واشنگتن مذاکرات بیشتر بر محور از سر گیری روابط دیپلماتیک می چرخد.

– این شبیه همان عادی سازی نیست؟

در هر صورت این اولین قدم در این راهست. ولی بهمین خاطر باید موانع زیادی که برسر راهند، برداشته شوند.

– ولی هر دو کشور به عادی سازی روابط دیپلماتیک علاقه دارند. چه چیزی مانع از آن است؟

حالا مدت زیادیست که نمایندگی های دائمی در پایتخت های این کشورها برقرارند. ولی نمایندگان ما در واشنگتن بخاطر محاصره نمی توانند معاملات بانکی انجام دهد. این مانعی است که ایالات متحده آمریکا باید آن را از میان بر دارد. علاوه بر آن آمریکا باید کوبا را از لیست کشورهائی که تروریسم را تقویت می کنند، خط بزند. در هفته گذشته عدهِ ی زیادی از سیاستمداران بلند مرتبه آمریکائی مهمان هاوانا بودند. اینها همه تاکید کردند که کوبا با تروریسم سر و کاری ندارد.

– آیا اینها تنها موارد اختلافند؟

همچنین در مورد مفهوم کنوانسیون وین که بر طبق آن دخالت دیپلماتها در امور داخلی  کشور میزبان ممنوع است، موضع گیریهای متفاوتی وجود دارد. همه میدانند که ایالات متحده آمریکا از سفارتخانه های خود در بیشتر کشورها برای خرابکاری وجاسوسی استفاده می کند. “باراک اباما” رئیس جمهور ایالات متحده در سخنرانی  17 دسامبر خود  توضیح داد که حکومتش در رویاروئی با کوبا فقط روشها را تغییر داده است نه اهداف را. از آن موقع تا بحال همه ِی مقامات ایالات متحده آمریکا تقاضای خود را برای تغییر رژیم در کوبا تکرار می کنند. اینجاست که برای راه اندازی رسمی سفارتخانه ها احتیاج به توضیح و روشن ساختن این مسئله است.

– و حتی پس از آن هم ممکن است تا عادی سازی روابط راه طولانی وجود داشته باشد؟

“رائول کاسترو” رئیس جمهورمان در 28 ژانویه در نشست انجمن کشورهای آمریکای لاتین وکارائیب- سی ای ال اَی سی-  شرایط را عنوان کرد. این شرایط شامل لغو محاصره، برگرداندن منطقه یِ اشغال شده یِ پایگاه در یائی “گوانتانامو”، جلوگیری از پخش رادیو وتلویزیون های مخرب وجبران عادلانه خسارت بخاطر صدمات انسانی و اقتصادی خلق ما که از آن رنج برده است.

– ولی محاصره ها مسئله یِ اصلی است؟

بله، وتا بحال این مسئله حل نشده است. “اباما” وخیلی از سیاستمداران دو حزب در ایالات متحده موافق پایان محاصره هستند. ولی هنور معلوم نیست که دو سوم آرائ لازم در کنگره را بدست آورند. بنا براین ماموران “اباما” باید از امکانات خود استفاده کرده ودر حد امکان محدودیتهای زیادی را که بدون رأی گیری از کنگره، حذف آنها امکان پذیر باشد از پیش پا بردارند؛ کاری که روند عادی سازی را به جلو می اندازد.

-این مسئله که بعضی از دوستان کوبا نگران نزدیکی اخیر کوبا به ایالات متحده نیستند، برایتان قابل درک است؟

تعدادی از رسانه های کشورهای غربی در باره یِ روند اخیر عادی سازی بین کوبا و ایالات متحده به نحوی گزارش می دهند که گویا حالا یک دوستی برادرانه ایجاد شده است. این گونه اخبار رسانه ها از طرفی نشان دهنده عدم شناخت وسوئ تفاهم نویسندگان آنهاست واز طرف دیگر موظف است که دوستان ما را در سراسر جهان نا مطمئن سازد. به همین خاطر کوبا همیشه بر این نکته تأکید کرده است که به آرمان های سیاسیش وفادار می ماند و برخلاف نتایج واصول انقلاب رفتار نمی کند. کوبا یک کشور سوسیالیست است وسوسیالیست باقی می ماند.

-همچنین اتحادیه اروپا هم با کوبا در مورد روابط دو جانبه مذاکره می کند. مذاکرات بعدی در چهارم وپنجم مارس اینجا در هاوانا برگزار می شود. چه موضوعی مورد  مذاکره است؟

کشورهای اتحادیه اروپا از صحبت های “اباما” تعجب کردند. حالا آنها کمی دیر وارد معرکه می شوند. عده ای از بازیگران در اتحادیه اروپا تلاش میکنند که از عادی سازی روابط جلو گیری کرده وآن را به تأخیر بیندازند. و حالا به ایالات متحده آمریکا قول می دهند که هنوز هم از مواضع مشترکشان که در اثر فشار نمایندگان دست راستی افراطی آمریکا اتخاذ شده بودند، چشم پوشی نکرده اند. ولی این موقعیت به خاطر تحولات جاری به طور کلی بی معنی و منسوخ شده است. در حال حاضر باید بدون شرایط قبلی برای ایجاد روابط دو جانبه اقدام شود. اگر همدیگر را در مورد این که دیدگاه مان برای طرف دیگر نا خوشآیند است، سرزنش کنیم،  نمی توانیم در روند توافق پیشرفت نمائیم. ما بخاطر مردم و حقوق انسانی آنها در بعضی از کشورهای اروپائی احساس نگرانی  می کنیم. ما در مورد دخالت پلیس در تظاهرات آرام، بخاطر رفتار با پناهندگان و تبعیض علیه مسلمانان نا آرامیم. با همه این ها حاضریم وعلاقه داریم که با کشورهای اتحادیه اروپا در بهتر کردن روابطمان، با حقوق مساوی مذاکره کنیم.

– ولی شماری از کشورهای اتحادیه اروپا تا بحال در این مورد مشکل خودشان را داشته اند.

بله. ولی بیشتر این کشورها حاضرند با ما مذاکره کنند ما برای بستن تعداد زیادی قرارداد دو جانبه  به توافق رسیده ایم و با بسیاری از کشورهای اروپائی روابط بسیار حسنه ای را حفظ کرده ایم. در سال گذشته وزرای خارجه کشورهای هلند، فرانسه، انگلیس واسپانیا بطور رسمی از کوبا دیدار کردند. برای سال جاری هم وزرای خارجه تعداد زیادی از کشورهای اروپائی برای دیدار از کوبا اعلام آمادگی کرده اند.

– آلمان در لیست کشورهائی که نام بردید، نیست.

در ژانویه نماینده وزارت امور خارجه که رئیس اداره امور آمریکای لاتین است، بطور رسمی از هاوانا دیدار کرد. امیدوارم که از این دیدار گفتمانی مفید بدست آید که به بهتر شدن روابط آلمان با کوبا کمک کند. مبادلات مثبتی در زمینه های فرهنگی، ورزشی، گردشگری ونیز مبادلاتی بین دانشمندان ودانشگاه ها وجود دارئد. در مقایسه با کشورهای دیگر اروپائی اما آشکارا ارتباطات بیشتری در جهت منافع دو طرف موجود است. روابط علمی آلمان با کوبا قابل پذیرش وپیشرفت است ولی بالقوه می تواند وسیعتر باشد. اینجاست که سیاست می تواند برای ایجاد شرایط بهتری کمک کند.

– جهان کنجکاوانه منتظر ملاقات رسمی بین “رائول کاسترو” رئیس جمهور کوبا و”باراک اباما” در اجلاس آمریکا در یازدهم ودوازدهم آوریل در پاناماست. ایالات متحده خواهان شرکت جامعه مدنی کوبا در آنجاست که آشکارا می خواهد کوبا را به عنوان یک دیکتاتوری معرفی کند. در این مورد چه می گوئید؟

اینجا پرسشی در مورد مفهوم جامعه مدنی پیش می آید.؟ برای ایالات متحده میلیونها کارگر، کشاورز، دانشجو،و روشنفکر، بازنشستگان وزنان خانه دار در کوبا متعلق به گروهی که آن را “جامعه مدنی” می نامد، نیستند. از دید آمریکائی ها “جامعه مدنی” بیشتر از همه مخالفان پروسه انقلابی در کشور ماست. این گروه موجود است ولی اینها ملت ما را معرفی نمی کنند ودر کشور ما کاملا بی اهمیت تلقی می شوند.  به بیشتر این افراد، بخاطر کاری که می کنند، از طرف ماموران آمریکائی، موسسات مالی احزاب دست راستی محافظه کار وسازمان های تبعید یان هواداران “باتیستا”، پول پرداخت می شود. تعریف ما از جامعه مدنی در کوبا و در کشورها ی دیگر چیز دیگری است. برای ما “جامعه مدنی” متشکل از کارگران، سندیکاها، دانش آموزان و دانشجویان ،کشاورزان، نویسندگان، زنان و سازمان های متعلق به آن هاست.

– علاوه بر آن واشنگتن می خواهد که در پاناما ” موضوع حقوق بشر را عمده کند.

کشور های غربی از موضوع حقوق بشر بر علیه کشورهای به اصطلاح جهان سوم استفاده و استدلال می کنند. همچنین آنها کاملا تعریفی متفاوت از ما و کشورهای جنوبی دارند. آنها از کدام حقوق بشر دم می زنند وقتی که مردمی که به خاطر نابسامانی ها اجتماعی تظاهرات میکنند، در خیلی از کشورهای اروپائی، از طرف تشکیلات رزمی پلیسی کتک می خورند.؟ وقتی که مثلا در اسپانیا تظاهرات محدود و یا بکلی ممنوع می شود؟ وقتی که مردم از خانه هایشان به خیابان پرت می شوند به خاطر این که کارخانه ای تعطیل می شود تا ارزش سهام سهامداران افزایش پیدا کند؟ کدامیک بهتر است؟ حداقل هائی برای حیات بشر ؟ این است زندگی از دید ما. چرا حکومتهائی که هم وغمشان حقوق انسانیست برای مردم کشورهای خود مراقبت های بهداشتی، تحصیلی، مسکن قابل پرداخت، شرکت در مسائل اجتماعی وفرهنگی جامعه، برابری حقوق و مزایا برای کار مساوی و عدالت اجتماعی ایجاد نکرده و این حقوق را پایدار نمی کنند؟ ما خواهان صحبت در مورد حقوق انسانی مهاجران واقلیتها در اروپا، حقوق انسانی سیاه پوستها در ایالات متحده آمریکا، حقوق زندانیانی که بدون تعقیب قانونی ومحاکمه در پایگاه ایالات متحده در “گوانتانامو” تحقیر و شکنجه می شوند، هستیم.

ما حاضریم در باره یِ همه این موضوعات در پاناما و هر جای دیگر جهان صحبت کنیم ولی آنچه ما در نظر داریم در برنامه کاری ایالات متحده آمریکا و کسانی که اهداف اورا پیروی می کنند نیست. آنها دنبال یک مباحثه عادلانه نیستند بلکه می خواهند به تنهائی در این باره تصمیم بگیرند که چه کسی و در باره یِ چه موضوعی اجازه دارد صحبت کند. من پیشاپیش به شما می گویم که انها با این برنامه وهدف شکست خواهند خورد.