پوزش بخاطر دامن‌زدن به یک توهم

wp-15855781363503916898055580681087.jpg

منبع: گزارشگر یونانی

تارنگاشت عدالت


مانولیس گلیزوس نماینده سیریزا در پارلمان اروپایی بخاطر «دامن‌زدن به یک توهم» از مردم یونان پوزش خواست

مانولیس گلیزوس عضو تاریخی چپ یونان، رزمنده مقاومت در جنگ جهانی دوم و نمانیده سیریزا در پارلمان اروپایی از دولت یونان بخاطر مدیریت مذاکرات «گروه یور» و توافق با نتایج آن، شدیداً انتقاد کرد. آقای گلیزوس، در بیانیه تندی که در سایت «جنبش برای شهروندان فعال»، که خود بنیان‌گذار آن است، از مردم یونان بخاطر سهم خود در این «توهم» که گویا یونان از مذاکرات چیزی به دست خواهد آورد پوزش خواست. علاوه بر این، نماینده سیریزا در پارلمان اروپایی ناخشنودی خود را از شیوه‌ عمل دولت جدید حزب چپ‌گرا در مذاکرات ابزار نمود و از اعضای حزب خواست درباره قبول یا رد این وضعیت تصمیم بگیرند.

معامله جدید بین دولت یونان و شرکای اروپایی آن که در روز جمعه صورت گرفت موافقت‌نامه بدهی را بدون اقدامات ریاضتی جدید و با تعهد سیریزا به عدم اقدامات یک‌جانبه، بمدت چهار ماه تمدید کرد. مقاله مانولیس گلیزوس بشرح زیر است:

«با تغییر نام تروئیکا به “مؤسسات”، یاداشت تفاهم به «موافقت‌نامه» و وام‌دهندگان به “شرکا” شما در اوضاع گذشته تغییری نمی‌دهید همانطور که تغییر نام “گوشت” به “ماهی” چیزی را تغییر نمی‌داد.*

البته، شما نمی‌توانید رأی مردم یونان در انتخابات ٢۵ ژانویه ٢۰١۵ را تغییر دهید.

مردم به چیزی که سیریزا وعده داده بود رأی دادند: لغو ریاضت که نه فقط استراتژی اولیگارشی آلمان و دیگر کشورهای اروپایی است، بلکه استراتژی اولیگارشی یونان نیز می‌باشد. لغو یاداشت تفاهم و تروئیکا، لغو همه قوانین ریاضتی.

روز پس از انتخابات، ما قانوناً تروئیکا و پیامدهای آن‌را لغو کردیم.

اکنون یک ماه گذشته است و وعده‌ها عملی نشده‌اند.

افسوس، و صد افسوس.

من به‌نوبه خود، از مردم یونان بخاطر دامن‌زدن به این توهم پوزش می‌خواهم.

اما، پیش از آن‌که خیلی دیر شود، باید واکنش نشان دهیم.

قبل از هر چیز، اعضاء، دوستان و هواداران سیریزا در همه سطوح تشکیلاتی باید در یک نشست فوق‌العاده تصمصیم بگیرند آیا این وضعیت را می‌پذیرند یا نه.

برخی‌ها استدلال می‌کنند که برای رسیدن به یک توافق، شما باشد عقب بنشینید. اولاً، بین ستم‌گر و ستم‌زده هیچ مصالحه‌ای نمی‌تواند وجود داشته باشد. بین برده و اشغال‌گر تنها راه‌حل رهایی است.

اما حتا اگر ما این یاوه‌ها را بپذیریم، امتیازاتی که پیش از این دولت‌های ریاضتی سابق از نقطه نظر بیکاری، ریاضت، فقر، خودکشی دادند، فراتر از حد تحمل بوده‌ اند.
مانولیس گلیزوس
بروکسل
٢٢‌ فوریه ٢۰١۵

————————————–
* تحلیل کمیته مرکزی حزب کمونیست یونان، مورخ ١۸ فوریه ٢۰١۵ با عنوان  «سیریزا: وقتی‌که آن‌ها می‌گویند گوشت در واقع ماهی است» چنین آغاز می‌شود: «ما هنوز تصویر راهبان قرون وسطا را بیاد می‌آوریم، که برای غلیه بر دشواری‌های روزه بی پایان می‌گفتند گوشت در واقع ماهی است. این تصویر با رویدادهایی که در روزهای اخیر تحت دولت سیریزا-آنل در یونان رخ داده‌اند، کاملاً قابل انطباق است…»
http://www.solidnet.org/greece-communist-party-of-greece/cp-of-greece-syriza-when-they-say-that-meat-is-actually-fish-en-ru-es-ar


پوزش بخاطر دامن‌زدن به یک توهم