فیصل مقداد تشریح کرد: هفت نکته درباره توافق آمریکا و ترکیه برای آموزش تروریست‌های سوریه

فیصل مقداد معاون وزیر خارجه سوریه در مقاله‌ای در روزنامه البناء لبنان نوشت: وزیر خارجه دولت رجب طیب اردوغان اعلام کرد که ترکیه و آمریکا توافق نامه‌ای برای آموزش و تجهیز عناصر سوریه برای مبارزه با دولت این کشور امضا کردند. موضوع مسخره این است که وی مدعی شده که این عناصر مسلح با داعش نیز مبارزه خواهند کرد.

وزیر خارجه آمریکا نیز پیش‌تر در اظهاراتی اعلام کرده بود که » سوری‌هایی» که آن‌ها در ترکیه و اردن و عربستان و قطر آموزش خواهند داد، مأموریت مبارزه با داعش را بر عهده دارند، صرف‌نظر از تناقض‌های موجود در اظهارات مسئول ترک و سخنان وزارت خارجه آمریکا و سخن‌گویان آن، امثال این اظهارات را می توان در معانی زیر تفسیر کرد.

تلاش برای به شکست کشاندن طرح دی‌مستورا

1- نمود واقعی امثال این توافق نامه‌ها به معنی به شکست کشاندن مأموریت استفان دی مستورا فرستاده ویژه سازمان ملل قبل از آغاز آن است. آمریکا و فرانسه و انگلیس و دیگر کشورهای نظیر آن‌ها باید از موافقت با طرح فرستاده ویژه سازمان ملل برای بازگرداندن امنیت و ثبات به سوریه، خجالت بکشند، چرا که در عین حال به صورت عملی و در روز روشن از طریق تصمیم ‌گیری برای آموزش تروریست‌ ها با همکاری ترکیه و دیگر کشورها جهت اعزام قاتلان بیشتر به سوریه، طرح سازمان ملل در این راستا را از بین می‌برند. اتخاذ این تصمیم نشان‌دهنده پیش ‌داوری این کشورها در شکست مأموریت نماینده ویژه سازمان ملل است که سوریه از وی حمایت کرده و تمام تلاش خود را برای موفقیت او به کار گرفته است. هدف واقعی توافق مذکور و دیگر توافق نامه‌ هایی که در آینده در این راستا امضا خواهد شد به معنی گسیل کردن گروه تازه از تروریست‌ها برای آزمایش پایداری سوریه و طولانی کردن بحران در این کشور است. این نشان می‌دهد آن‌ها تصمیم به فرسایش کشاندن سوریه دارند تا فرصت را برای اسرائیل فراهم کنند تا این رژیم بر مقدرات منطقه مسلط شود.

به دست گرفتن رهبری اخوانی‌ها برای ضربه زدن به استقامت سرویه

2- اردوغان و سرویس‌های جاسوسی وی و همکاری علنی او با گروه‌های تروریستی که وی در طول 4 سال گذشته آن‌ها را ایجاد کرده و آموزش و تسلیحات در اختیار آن‌ها قرار داده، در تحقق رویاهای رهبری اخوانی‌ها برای آسیب زدن به پایداری سوریه در برابر ده‌ها هزار قاتل و مزدور شکست‌ خورده است.

حمایت آمریکا از گروه‌های تروریستی و جنگ نمایشی با داعش

3- دولت آمریکا هر اندازه که تلاش کند دخالت‌ های آشکار خود و ابزارهایش در امور داخلی سوریه را توجیه کرده و بر انگیزه‌های واقعی خود در منطقه سرپوش بگذارد، اما حمایت مستقیم آمریکا از گروه های داعش و جبهه النصره و ارتش آزاد و گردان‌های تروریستی دیگر برای همه جهان روشن شده است. امروز دیگر این حقیقت بسیار روشن است که این سیاست‌مداران آمریکایی هستند که حمایت واقعی گروه‌های جنایت‌کار تروریستی را ایجاد می‌‌کنند. بزرگ‌ ترین دلیل در این راستا جنگ نمایشی اعلام شده از سوی ائتلاف آمریکایی بر ضد داعش در سوریه و عراق است که با دور زدن مشروعیت بین‌المللی و مصوبات مرتبط شورای امنیت و همچنین تناقض آشکار با منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی انجام شده است. به ویژه اینکه آمریکا با دولت‌هایی که در معرض خطر تروریسم واقع شده ‌اند ، همکاری نمی‌کند و ائتلاف خود را هم منحصر به دولت‌هایی می‌کند که بیشتر آن‌ها از تروریست‌ها حمایت می‌کنند.

نقض قوانین بین المللی از سوی آمریکا و متحدانش در منطقه

4- اقدامات آمریکا با مصوبات شورای امنیت و برپایی کنفرانس‌های مبارزه با خشونت و تروریسم در تناقض است. موضع‌گیری‌های این کشور در مورد گروه‌های مسلح تروریستی در دل سوریه و مناطق دیگر دنیا از جمله ارتباط اعلام شده با گروهک‌های اخوان المسلمین که جنایت‌های زیادی در سوریه و مصر انجام داده‌اند، نشان از شکست دولت آمریکا در تعیین استراتژی‌ها و اهداف مطلوب خود و مد نظر قرار دادن دیدگاه‌های عناصر افراطی در داخل این کشور از دموکرات‌ها گرفته تا جمهوری‌خواهان است و ثابت می‌کند که آن‌ها با ملاحظه کاری نسبت به ابزارهای بی‌ارزش خود شامل عربستان یا ترکیه و متحدان افراطی که از ثبات و پایداری سوری‌ها متنفر هستند، این اقدامات را دنبال می کنند.

دور زدن مبانی مستحکم قوانین بین‌المللی که تغییر دولت‌ها و سازمان‌ها از طریق همکاری با تروریست‌ها و عناصر مسلح قاتل را محکوم می‌کند، اتفاقی است که سیاست‌های غیراخلاقی رسمی آمریکایی‌ها را به ویژه در مورد بحران سوریه که با همکاری کشورهایی نظیر فرانسه و انگلیس دنبال می‌کند، رسوا کرده است،  آیا اوباما اخیراً نگفته است که هر کشور یا رهبری که سیاست‌های آن با منافع ایالات متحده منسجم نباشد را برخواهد چید؟ این دلیل آشکاری از شکاف گسترده موجود بین سیاست‌های نظری و اجرایی آمریکا است. آیا این رویکرد و سیاست‌های آمریکا در مورد حمایت و دشمنی با اوکراین و سوریه قابل مشاهده نیست؟

5- ما در سوریه این سیاست‌های تجاوز طلبانه آمریکایی و ترکیه‌ای را که در سطح آموزش تروریست‌های بیشتر در ترکیه و عربستان و اردن و اسرائیل و قطر و برخی دولت‌های اروپایی یا تأمین مالی آن‌ها یا ارسال آن‌ها به سوریه برای اقدامات تروریستی دنبال می شود را موضوع تازه‌ای نمی‌دانیم. این توافق ادامه رویکردهای سیاسی آمریکا و ترکیه است که از 4 سال پیش تاکنون در پیش گرفتند. آیا غرب و دیگر کشورها اعتراف نمی‌کنند که ترکیه و اردن به صورت ویژه ده‌ها هزار قاتل و مزدور را به داخل سوریه فرستاده‌اند ؟ این موضوع برای رهبران سوریه واضح است که اضافه کردن تعداد جدیدی به تروریست‌های » معتدل» چیزی از اراده مردم و دولت سوریه در مقابله با رویکردهای تروریستی پی در پی در این کشور که از آغاز تجاوز به سوریه در سال 2011 تاکنون ادامه داشته را تغییر نخواهد داد. ده‌ها میلیارد دلار که از راه‌های رسمی و شماره حساب‌های شناخته شده در پاریس و لندن و آنکارا و استانبول و ریاض و دوحه به دست تروریست‌ها رسیده، عطش عناصر فاسد و حامیان تروریسم از مسئولان این کشورها را سیر نکرده است؛ چرا که سوریه به صورت افسانه‌ای در برابر این فساد و دستگاه‌های تبلیغاتی آن که مشغول دروغ ‌پردازی در راستای منافع تأمین کنندگان مالی‌شان هستند، ایستاده است. اقدامات کشورهای غربی، دنیای امروز و آرمان‌های ملت‌ها برای عدالت و دموکراسی بیشتر در روابط بین‌الملل و مناسبات بین کشورها را دچار خدشه کرده است.

سیاست‌های آمریکا ومتحدانش در منطقه اعتبار خود را از دست داده است

6- دیگر بسیاری از کشورهای دنیا در اعلام علنی یا مخفیانه این نکته تردید ندارند که سیاست‌های آمریکا و متحدان آن در قبال کشورهای منطقه‌ای اعتبار خود را از دست داده است، چرا که همین سیاست‌ها بود که خشونت و تروریسم را در منطقه ترویج داد. نگاه کلی به حوادث تروریستی و قتل و تخریب در لیبی و ادامه اقدامات تروریستی در کشتار صدها نفر از مردم انگلیس و مصر و سوریه و عراق نشان می‌دهد که این اقدامات با حمایت و برنامه‌ریزی و اجرای دولت‌های غربی و ابزارهای عربی آن‌ها صورت گرفت است و دست این کشورها در انکار این جنایت‌ها برای همه رو شده است. همه دنیا می‌داند که مصیبت کشورهای عربی در جنوب دریای مدیترانه با حمله آمریکا و فرانسه و ایتالیا و انگلیس و عربستان سعودی به لیبی آغاز شد و همین کشورها بودند که تروریست‌ها را به سمت لیبی کشاندن تا مردم این کشور و مصر را بکشند و وحدت اراضی و ملی لیبی را از بین ببرند. چرا هیچ عامل بازدارنده‌ای در برابر این دولت‌ها وجود ندارد که آن‌ها را از تخریب دنیا باز دارد؟ دادگاه جنایی بین‌المللی لاهه باید به جای مطرح کردن اتهامات بر ضد رهبران آفریقا و دیگر شخصیت‌ها که به صورت انفعالی و مردود دنبال می‌شود، رهبران کشورهای مذکور را محاکمه نمایند و به علت جنایاتی که انجام می دهند ، آن‌ها را محکوم کنند.

ساسیت تکروی غرب در قبال دولت‌های مستقل در حال فروپاشی است

7- سیاست تکروی غرب و مزدوران آن در قبال دولت‌های مستقل و دارای تمامیت اراضی در حال فروپاشی است و ما امروز می‌بینیم که مجموعه ای از دولت‌ها و سازمان‌ها برای دفاع از قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل تشکیل شده اند، از جمله این کشورها روسیه و چین و آرژانتین و جمهوری اسلامی ایران و نیکاراگوئه و سوریه و آفریقای جنوبی و ونزوئلا و روسیه سفید هستند، همچنین سازمان‌هایی نیز از دل محبوبیت مردمی و مبارزه با ظلم و فشار تربیت شده اند که از جمله آن ‌ها حزب ‌الله لبنان و سازمان‌های دیگر در داخل و خارج منطقه ما است.

اعلام آموزش هزاران تروریست سوری و هر کس که سلاح بر ضد دولت در دست بگیرد، از دیدگاه قوانین بین‌المللی یک اقدام کاملاً تروریستی است که به صورت هم‌زمان اعلام زیر پا گذاشتن و «قتل» قوانین بین‌المللی و ضوابط مربوط به تحقق امنیت و ثبات بین‌المللی به شمار می‌رود. این اعلام نشان‌دهنده شکست حمله موهوم و ادعایی آمریکا بر ضد داعش و دیگر گروه‌های تروریستی وابسته به القاعده به شمار می‌رود.

ما در سوریه و محور مقاومت به خوبی می‌دانیم که پیروزی مان بر تروریسم و ابزارهای مزدور و فاسد آن قطعی است و بدون شک محقق خواهد شد.