پرش به محتوا

سیریزا در مصاف اول تسلیم شد!

 

منبع: اروپای باز
٢۰ فوریه ٢۰١۵

 تارنگاشت عدالت

یونان برای یافتن موافقت‌نامه کوتاه مدت در برابر خواست منطقه‌یور زانو زد

در نشست امشب، گروه اروپایی، منطقه‌یور، و یونان سرانجام به یک توافق مقدماتی رسیدند که زمینه را برای تمدید کمک مالی به یونان مهیا می‌کند. «اروپای باز» نشان می‌دهد هر کس چه به دست آورد و چرا یونان به نظر می‌رسد در رسیدن به بسیاری از هدف‌های خود شکست خورد.

بلافاصله پس از پیروزی سیریزا در یونان، ما پیش‌بینی کردیم که «گرچه یک مصالحه هنوز ممکن است، اما رسیدن به آن بسیار دردناک خواهد بود و ایجاب می‌کند که هر کس گام‌های بزرگی از موضع قبلی خود عقب بنشیند.» امشب آن پیش‌بینی به‌نظر می‌رسد-حداقل در کوتاه مدت- درست بوده است.

این توافق‌نامه چه می‌کند و چرا؟
معامله امشب* «توافق‌نامه اصلی کمک مالی تسهیلی» را به مدت چهار ماه تمدید می‌کند تا به یونان امکان بدهد در کوتاه مدت خود را تأمین مالی نماید و به مذاکرت پیرامون آن‌چه پس از آن رخ خواهد داد زمان بدهد.

هدف از تمدید، تکمیل تمام بازبینی توافق‌نامه بر شالوده شرایط موجود در آن، و استفاده بهینه از انعطافی است که مقامات یونانی و مؤسسات (کمیسیون اروپایی، بانک مرکزی اروپایی، و صندوق بین‌المللی پول-معروف به تروئیکا) نشان خواهند داد.

توافق‌نامه امشب به‌نظر می‌رسد اساساً توافق‌نامه قبلی را تمدید نموده و شرط و شروط «تفاهم‌نامه» کنونی را مستحکم کرده است.

یونان در چه نکاتی تسلیم شد؟

خاتمه بازبینی جاری
یونان اساساً با به سرانجام رساندن کمک جاری موافقت کرد. هر نوع کمک مالی مشروط به ادامه این روند است.

«فقط تأیید به پایان رسیدن بازبینی توافق‌نامه تمدیدی توسط مؤسسات می‌تواند به پرداخت اقساط معوقه برنامه  توافق‌نامه اصلی کمک مالی تسهیلی کنونی و انتقال منافع فروش-بازاریابی  ٢۰١۴ اجازه بدهد.» هر دوی این‌ها هم‌چنان مشروط به تأیید «گروه اروپایی» است.

این تسلیم روشن الکسیس تسیپراس، نخست‌وزیر یونان است که گفته بود بسته کمک سابق «مرده» است و تروئیکا «تمام» شده است.

پول باقیمانده برای بازتأمین سرمایه بانک‌ها
یونان می‌خواست این پول برای دوره تمدیدی در اختیار «صندوق ثبیت مالی یونان» بماند و برای استفاه در خارج از بخش بانکی باز باشد. اما، این تقاضای یونان رد شد و  اوراق قرضه به «توافق‌نامه اصلی کمک مالی تسهیلی» بازگردانده خواهند شد، گرچه برای هر نوع نیاز به بازتأمین سرمایه بانک‌ها در دسترس خواهند بود.

عدم عمل یک‌جانبه
طبق بیانیه، «مقامات بونانی خود را به احتراز از هر اقدام برای بازگشت به عقب و هر تغییر یک‌جانبه در سیاست‌ها و اصلاحات ساختاری که تأثیر منفی بر اهداف مالی، بهبود اقتصادی و ثبات مالی-آن‌طور که مؤسسات سنحیدند- متعهد کردند.»

با توجه به این، تعداد بسیاری از قول‌هایی را که سیریزا در کارزار انتخاباتی خود داده بود دشوار بتوان عملی کرد. در کنفرانس مطبوعاتی مشترک ژرون دیژسیل‌بلوم  رئیس «گروه اروپایی» و پیر موسکویچی کمیسر اقتصادی اتحادیۀ اروپایی گفته شد که این تعهد شامل اقداماتی که تسیپراس در سخنرانی خود در پارلمان یونان در اوائل این هفته مطرح کرده بود نیز می‌شود-وی در آن سخنرانی نقشه‌هایی را برای بازگشت به پیش از اصلاحات بازار کار که توسط دولت سابق یونان صورت گرفته بود، اعلام کرد.

چهار ماه بجای شش ماه
یونان یک تمدید شش ماه را خواسته بود، اما «گروه اروپایی» فقط با چهار ماه موافقت کرد. این یک نکته اساسی است. این بدین معنی است که مهلت تمدیدی در آخر ژوئن تمام می‌شود. همانطور که نمودار زیر نشان می‌دهد، یونان در ژوئیه و اوت با بازپرداخت دو اوراق قرضه مهم به مبلغ ۶٬۷ میلیارد یورو مواجهه خواهد بود. این ضرب‌الاحل بسیار سختی است. زمان کمی برای مذاکرات دراز-مدتی که قرار است به توافق‌نامه نهایی پیرامون دوره تمدیدی بیانجامد، وجود دارد. بسیار محتمل است که ما در پایان ژوئن به همین وضیعت بازگردیم.

 sxfsdrwe352

بازپرداخت‌ های آتی بدهی‌های یونان

 

آیا یونان چیزی به دست آورد؟
یونان چند کلمه دلخوش کُنَک بدست آورد: «مؤسسات، برای هدف اصلی نداشتن کسری بودجه، شرایط اقتصادی سال ٢۰١۵ را در نظر خواهند گرفت.» این بدین معنی است که یونان ممکن است، امسال و بویژه طی دوره تمدیدی، آزادی عمل مالی بیش‌تری داشته باشد. همان‌طور که ما به دفعات پیش‌بینی کردیم، این خود را در هدف نداشتن کسری بودجه نشان خواهد داد. یک پیروزی کوچک که به دولت فضای تنفسی اندکی خواهد داد. اما در عمل، دولت یونان با توجه به کاهش درآمد مالیاتی خود امسال مشکل بتواند به هدف خود برسد.

یونان همچنین توانست کلمه «پل زدن» را در بیانیه بگنجاند، که اشاره مشخص به وعده بررسی یک برنامه و یک رویکرد تازه است. «این تمدید، همچنین بر زمان برای گفت‌وگوها پیرامون یک توافق‌نامه متعاقب احتمالی  بین گروه اروپایی، مؤسسات و یونان پل خواهد زد.»

اکنون چه خواهد شد؟
همان‌طور که در کنفرانس مطبوعاتی تأکید شد، یونان در روز دوشنبه «لیست اول اقدامات اصلاحی را، برپایه ترتیبات جاری ارائه خواهد کرد.» حرکت به جلو از این توافق، که هنوز عمدتاً بر روی کاغذ است، مشروط به این خواهد بود که اتحادیۀ اروپایی/ صندوق بین‌المللی پول/ بانک مرکزی اروپایی این اقدامات را برای بمثابه گامی در جهان تکمیل بسته کمک کنونی کافی ارزیابی نمایند. »

پس از تأیید آن، کار برای به جریان انداختن «روندهای ملی» برای این‌که همه پارلمان‌های لازم (مانند پارلمان آلمان و فنلاند) بتوانند دوره تمدیدی را تصویب کنند، آغاز خواهد شد.

در آن آینده نه چندان دور، گفت‌و‌گوها پیرامون «توافق‌نامه متعاقب احتمالی» آغاز خواهد شد. همان‌طور که در اینجا مشروحاً نشان داده‌ایم، تفاوت‌های عظیمی وجود دارند که باید حل شوند. تفاوت‌های اساسی اصلاحات بازار کار و بازنشستگی، و همچنین کاهش بدهی است. امکان رسیدن به توافق ناروشن است، اما انتظار داریم که یونان برای بدست آرودن چیزی که می‌خواهند دوباره تقلا کند.

نهایتاً، دولت یونان باید به یونان بازگردد و چیزی را که تقریباً یک تسلیم کامل است به نمایندگان پارلمان خود (که برخی از آن‌ها ترجیح می‌دهند بجای دست برداشتن از هدف‌های خود از منطقه یورو خارج شوند) بفروشد.  ما در سخنان یانیس واروفاکیس وزیر دارایی، بطور فشرده استدلال دولت یونان را شنیدیم:
«از همان روز اول، ما از دیدن این مذاکرات بمثابه یک بازی برد-باخت اجتناب کردیم. ما تعیین سرنوشت خود را آغاز می‌کنیم. بیانیه منطقه‌یور نمونه خوبی از «ابهام سازنده» پیرامون اهداف اصلی نداشتن کسری بودجه است. من خشنودم گزارش دهم که تعهدات ما تعهداتی است که می‌خواهیم به آن‌ها عمل کنیم.»

تمرکز بر دراز-مدت و فروش بازبودن مذاکرات بمثابه فرار از برنامه کنونی. این ممکن است حقیقت باشد یا باشد، این نهایتاً یک مذاکره است.

همان‌طور که دیروز دیدیم، یونان دست خود را بازی کرد اما بازی پوکر ادامه دارد. یونان اکنون چیز زیادی ندارد و از این دست به آن دست (از امرز به فردا) زنده است. یونان همچنان در موضع دشواری قرار دارد، و این‌که در کشور با بخار‌شدن چشم‌اندازی که سیریزا در انتخابات فروخت چگونه برخورد خواهد شد یک نامعلوم حیاتی و بالقوه انفجاری است.

*برای متن کامل «بیانیه گروه اروپایی درباره یونان» به نشانی زیر مراجعه نمایید:
http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2015/02/150220-eurogroup-statement-greece/%20

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: