مورالس: آمریکا زباله‌دان فاسدان و جنایتکاران در آمریکای لاتین است

«اوو مورالس» رئیس جمهور بولیوی در واکنش به بیانیه آمریکا از وضع تحریم‌ها و محدودیت‌های جدید علیه مقامات ونزوئلا گفت: آمریکا زباله‌دانی فاسدان و جنایتکاران در آمریکای لاتین می‌باشد.

«مورالس» در واکنش به اعلام دوشنبه گذشته واشنگتن درباره اعمال محدودیت‌های بیشتر برای اعطای ویزا به مقامات ونزوئلا که آن‌ها را متهم به نقض حقوق بشر و ایجاد فساد طی اغتشاشات صورت گرفته در این کشور آمریکای لاتین بین ماه‌های فوریه و می سال 2014 (بهمن 92 و اردیبهشت 93) می‌داند، تصریح کرد: معتقدم که آمریکا همانند یک زباله‌دانی از فاسدان و جنایتکاران در آمریکای لاتین و حوزه کارائیب می‌باشد.

به عقیده «مورالس» که در سال 2008 سفیر آمریکا در بولیوی و سپس آژانس مبارزه با مواد مخدر آمریکا را به علت دخالت در امور داخلی و ایجاد توطئه علیه دولت این کشور اخراج کرد؛ تصمیم آمریکا درباره مقامات ونزوئلایی فاقد اصول اخلاقی بوده و این کشور قدرت لازم برای تهدید دولت‌های ضد امپریالیستی را دارا نمی‌باشد.

دوشنبه هفته گذشته، «جن ساکی» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ضمن اعلام این‌ که مقامات ونزوئلایی بیشتری در لیست تحریم‌ها قرار گرفته و محدودیت‌هایی برای ورود آن‌ها به خاک آمریکا در نظر گرفته شده است گفت: ما در حال ارسال یک پیام بسیار روشن از این‌که نقض‌کنندگان حقوق بشر و کسانی‌که از ایجاد فساد سود می‌برند و خانواده‌هایشان در خاک آمریکا پذیرفته نخواهند شد، می‌باشیم.

«مورالس» در این راستا خاطرنشان کرد: کسانی از بولیوی به آمریکا فرار کردند؛ همچون «گونزالو سانچز د لوزادا» رئیس جمهور سابق بولیوی در سال 2003 که به همراه همکارانش پس از کشتن بسیاری از مردم بی‌گناه و سرقت پول زیادی در این کشور به آمریکا گریخت و آمریکا نیز از آن‌ها استقبال کرده و مورد محافظت و مراقبت خود قرارشان داد.

«مورالس» افزود: اگر واشنگتن خواهان دفاع از حقوق بشر و مبارزه با فساد است باید «سانچز د لوزادا» و همکارانش را بیرون کند؛ چرا‌که آن‌ها تحت یک دادخواست قضایی در بولیوی متهم به اعمال سرکوب‌گری نظامی در سال 2003 در برابر یک قیام مردمی که 60 کشته بر جای گذاشت می‌باشند.

«سانچز د لوزادا» در سال 2003 در پی تظاهرات مردمی برپا شده در مخالفت با طرح صدور گاز به آمریکا، از منصب ریاست جمهوری خود استعفا داد و سپس به آمریکا گریخت؛ واشنگتن نیز در سال 2012 از استرداد وی و همکارانش که تحت پیگرد قانونی به علت اعمال جنایات علیه بشریت در این کشور قرار دارند، امتناع ورزید.

«مورالس» تصریح کرد: ما دستور می‌دهیم که آمریکا «د لوزادا» و همدستانش را که مسبب مرگ افراد بسیاری و اعمال جنایات علیه بشریت در بولیوی بوده و در آمریکا شادمان زندگی می‌کنند را بیرون کند.

19 دسامبر سال گذشته میلادی (28 آذر 93) «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا قانونی را امضا کرد که پیشتر توسط مجالس کنگره این کشور تصویب شده بود و به موجب آن روادید آن دسته از مقامات ونزوئلایی که به نقض حقوق بشر طی اعتراضات سال گذشته در کشور خود متهم هستند تعلیق شده و حساب‌های بانکی آنها در آمریکا مسدود می‌شود؛ این تصمیم از سوی دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی پذیرفته نشده است.

با این حال اسناد و مدارک مختلفی حاکی از آن است که این اقدامات خرابکارانه در ونزوئلا توسط راست‌گرایان افراطی و حمایت خارجی به منظور بی‌ثبات کردن این کشور و سرنگونی دولت مشروع «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا شکل گرفته است.

بر طبق بیانیه دوشنبه هفته گذشته آمریکا  از وضع تحریم‌ها و محدودیت‌های جدید علیه مقامات ونزوئلا، این بار دومی است که «واشنگتن» طی هفته‌های اخیر این اقدام را در پیش گرفته اما این بار، چنین اقدامی از سوی قوه مجریه صورت گرفته و همچون دفعه گذشته ابتکار قانون‌گذاران این کشور نیست.

دولت بهار