سياسی

تلافی جویان روی خط!

vbnw

foto

http://latuffcartoons.wordpress.com/

تارنگاشت عدالت

دنیای جوان

فولکرهرمس‌دورف

در ۳۰ سال گذشته دولت ایالات متحده آمریکا بیش از ۷۷۰‌میلیون دلار صرف فرستنده رادیوتلویزیونی تبلیغاتی «مارتی» کرد.

اسناد نشان می‌دهد که واشنگتن تنها جند هفته بعد از این‌که رئیس جمهور اوباما سیاست نوینی را در قبال کوبا اعلام کرد، جنگ رسانه‌ای خود علیه هاوانا را نه تنهاکاهش نبخشید، بلکه حتاتشدید نمود. روزنامه‌نگار آمریکائی، «تریسی ایتون» Tracey Eatonروز شنبه گذشته در بلوگ خود زیر عنوان «در امتداد مالِکون» (بلوار مشهور ساحلی در هاوانا) لیست بیش از ۱۰۰ قرارداد به حجم تقریباً ۱ میلیون دلار را منتشر کرد، که «دفتر آژانس خبری کوبا» Office of Cuba (OCB)Broadcasting که به دولت تعلق دارد، روز ۱۷ دسامبر ۲۰۱۴، یعنی در روز سخنرانی اوبامابه امضاء رسانده است. این آژانس که در میامی مستقر است، نهاد کنترل‌کننده فرستنده تبلیغاتی آمریکائی «رادیو ـ تلویزیون مارتی» است که به طور ویژه به مسائل کوبا می‌پردازد.

بادرنظرگرفتن مدت کوتاهی که گذشته، مبالغ سنگینی از مالیات‌های مردم ایالات متحده صرف ادامه جنگ رسانه‌ای علیه این جزیره سوسیالیستی در دریای کارائیب شده است. لیستی را که ایتون منتشر کرده نشان می‌دهد که این کانال تبلیغاتی دولتی تا آخر ژانویه ۲۰۱۵ درکنار مخارج تولید برنامه‌های تلویزیونی و کامپیوتری، مبالغی هنگفتی نیز به ده‌هاتن از نویسندگان ، هنرمندان و هنرپیشگان برای فعالیت‌های ضدکمونیستی آنها پرداخته است. شرکت‌های بسیاری در جنوب فلوریدا ظاهراً جیب خود را ازقبال سازوکارهای توطئه‌گرانه علیه دولت هاوانا پرمی‌کنند که دراصل حیف و میل بی معنی مالیات‌های مردم است. منباب مثال دفتر آژانس خبری OCB تنها در هفته‌های گذشته ۸۲۳۳ دلار به Phoenix Air Group برای نگهداری از هواپیمای «ائرومارتی» پرداخت. این هواپیما خریداری شده بود تا سیگنال‌های تلویزیونی را تا قلب کوبا منتقل کند. از آنجا‌که دریافت امواج با پارازیت مختل می‌شد، نتیجتاً هواپیما سال‌ها پرواز نکرده بود. با این حال آژانس خبری بنابراظهارات ایتون از ۱ ژوئن سال ۲۰۱۰ تاکنون ۴٬۱ میلیون دلار به Phoenix Air Group پرداخته. البته این بخش کوچکی از ۲۶٬۳ میلیون دلار بودجه سالانه‌ای است که آژانس OCB برای تبلیغات توطئه‌گرانه درجهت سرنگونی رژیم کوبا دریافت می‌کند. و آن هم در زمانی که بدهی‌های دولتی ایالات متحده آمریکا بنابر گاه‌شمار بدهی‌ها در اینترنت قریب ۱۸ بیلیون دلار شده است.

این مبلغ عظیم خاری در چشم سیاستمداران آمریکائی نیز هست. روز ۲۸ ژانویه نماینده دمکرات کنگره، «بتی مک‌کالوم» Betty MacCollum از مینه‌سوتا طرح لایحه‌ای ارائه کرد که هدفش پایان بخشیدن به تامین مالی دولتی رادیو ـ تلویزیون مارتی است. از منظر هاوانا این فعالیت‌ها غیرقانونی است و در مغایرت با روند تنش‌زدائی اعلام شده توسط اوباما قراردارد. مک‌کالوم این فرستنده تبلیغاتی را «زائده بی‌مصرف بازمانده از جنگ سرد» می‌نامد و از دولت ایالات متحده انتقاد می‌کند که در ۳۰ سال گذشته بیش از ۷۷۰ میلیون دلار از مالیات مردم را صرف آن کرده است.

در دوره ریاست جمهوری اوباما توطئه‌چینی شدیدتر شد. مثلاً آژانس خبری در سال ۲۰۱۳ سازوکاری برای توسعه برنامه‌های رادیو تلویزیون مارتی از طریق قاچاق سخت‌افزار به کوبا به راه انداخت. هفته به هفته هزاران دی‌ـ وی ـ دی یا یو اس بی استیک و یا پیامک مملو از تبلیغات دولت آمریکا برای جوانان و مخالفین سیستم ارسال می‌گردید. خبرنامه «ال پیتیره» ElPitirreکه هر دو هفته یک‌بار منتشر می‌شود، به ۷۵۰۰۰ آدرس ایمیلی ارسال می‌شد. علاوه برآن آژانس خبری OCB پروژه «پیرامیدئو» را ترویج کرد: این هوم‌پیج که در اسپانیا به ثبت رسیده و خدمات خود را خصوصاً برای کوبا ارائه می‌کند، خود را یک «شبکه اجتماعی» می‌نامد که وظیفه‌اش گویا برقرار کردن رابطه بین دوستان و آشنایان است. اگر یک بار از طریق یک شماره تلفن مجانی در اسپانیا ثبت‌نام شدید، می‌توانید با موبایل خود و تنها از طریق یک خط، تقریباً به طور نامحدود به دیگران پیامک بفرستید. سازمان‌های جاسوسی آمریکا امیدوارند از این طریق مردم را بسیج کرده و چیزی شبیه «بهار عربی» در کوبا به وجودآورند.

این‌طور که از یک گزارش داخلی برمی‌آید، آژانس در سال ۲۰۱۳ شبکه «ژورنالیست‌های آزاد» خود در این جزیره کارائیب را توسعه داد. زیر سرتیتر «برنامه‌ریزی کاربردی» گفته می‌شد که برای دستیابی به موفقیت‌های دراز مدت کنش‌های «تقویت کننده دمکراسی»، لازم است که منابع موجود در میامی به کوبا منتقل شود تا کمک‌های «ژورنالیستی» رادر آنجا تقویت کند. به عنوان بخشی از این سیاست کاربردی در همین گزارش گسترش مصاحبه‌ها با «رهبران جنبش دگراندیشان» توصیه می‌گردید. در این گزارش درکنار دیگر «نمایندگان جامعه مدنی کوبا» مشخصاً از یوانی سانچز، برتا سولر، گی‌یرموفارین‌یاس نامبرده می‌شد.