رسانه ها

یونان بازرسان ترویکا را اخراج کرد

gdf6767اروپا اولین تیپا را از دولت جدید منتخب یونان دریافت کرد و موجب شادی ملتی تحقیر شده شد

در کنفرانس مطبوعاتی مشترک دولت یونان و ريیس گروه اروپا یورنایسلبووم در آتن با اعلام تصمیم مردم و دولت منتخب یونان مبنی بر اینکه از این به بعد بازرسان ترویکای اروپا که برای خود حق بازرسی و نظارت بر روند اجرای سیاست ریاضتی قایل بودند را به کشور راه نخواهند داد.

شوک و تحقیر را در چهره نماینده ترویکا میتوان بخوبی مشاهده کرد کشوری کهسالها توسط فاشیست های اقتصادی اروپا تحقیر شده بود پس از سالها باد مقاومت میوزد!

گیانیس واروفاکیس وزیر دارايی یونان که با موتور سیکلت بر سر کار و کنفرانس امروز آمده بود با اعلام این تصمیم رسما پایان عمر سیاست‌های غیر انسانی نيولیبرالی و غیر انسانی اروپا اعلام کرد.

واروفاگیس با اعلام اینکه بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول سیاستگزاران ترویکا بودها و سیاست آنان بر ضد اروپا و بر خلاف ارزشهای این کشورها میباشد ترویکا را گروهی ضد اروپايی و غیر قانونی خواند.

تهدید های خدایگان سرمایه اروپا یعنی امپریالیسم اروپا و وزیر دارايی اش ولفگانگ شویبله دو ساعت قبل از این کنفرانس بر آتش اختلافات بنزین بیشتری ریخت.

اگر کشورهای اروپا با تصمیم یونان توافق نکنند این کشور قصد دارد به دادگاه عالی اروپا شکایت برده و بر علیه سیاست های ریاضتی و برای عدم پرداخت وام های اروپا وارد یک چالش قضایی شود

به گزارش رویترز، یانیس واروفاکیس وزیر دارایی جدید یونان در سخنانی تصریح کرد که نخستین اقدام ما به عنوان دولت این خواهد بود که به همکاری با برنامه نجات اقتصادی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول ادامه نخواهیم داد و درخواستی نیز برای تمدید این برنامه نخواهیم داشت.

رئیس یورو گروپ و وزیر دارایی هلند که برای دیدار و مذاکره با مقام های یونانی در آتن به سر می برد، تاکید کرده است که دو طرف پیش از پایان مهلت اجرای برنامه نجات اقتصادی در 28 فوریه، در خصوص اینکه اقدام بعدی چه باشد، تصمیم گیری خواهند کرد.

وزیر دارایی یونان نیز گفت: به رئیس یورو گروپ اطمینان داده است که آتن قصد دارد تا اصلاحات را برای ساختن یک اقتصاد رقابتی تر اجرا کند ولی اجرای برنامه هایی را که موجب ایجاد بحران شود، قبول نخواهد کرد.

رئیس یورو گروپ نیز تصریح کرد که در دیدار با مقام های دولت جدید یونان، از آنها خواسته است تا به مفاد توافقنامه کنونی بین یونان و منطقه یورو، احترام بگذارند. وی نسبت به اتخاذ هرگونه اقدام یکجانبه از سوی دولت یونان هشدار داده است.

حزب سیریزا به رهبری آلکسیس تسیپراس در انتخابات اخیر یونان به پیروزی رسیده و قول داده است تا اجرای برنامه های ریاضتی را متوقف کند. یونان در شش سال گذشته با کاهش متوالی تولید ناخالص داخلی روبرو شده است.