اخبار ویژه

ترکیه خواب رهبری خاورمیانه نوین را می بیند!

یونگه ولت

گزینش و ترجمه رضا نافعی

منتشر شده در آينده ما

 

نخست وزیر ترکیه، داود اغلو، روز یکشنبه گذشته در «دیاربکر» کردستان طی سخنانی قول داد «مسئله کرد بصورتی مسالمت آمیز حل می شود» . دولت برای ایجاد «خاورمیانه جدیدی در تلاش است» که «میهن ترک ها کردها و عرب ها » خواهد شد.

او گفت: «برخلاف دیکتاتور سوریه، ما خواهان خاورمیانه جدیدی هستیم که ترک ها، کرد ها و اعراب باید آن را با هم بنا کنند».

اینها سخنانی است که روزنامه «حریت» به زبان انگلیسی، از قول نخست وزیر ترکیه نقل کرده است. بموجب همین نقل قول، داود اغلو گفته است: «ترک های شجاع، کردها و زازا ها در همه جای آن با هم زندگی خواهند کرد و این برادری تا ابد ادامه خواهد داشت». ترکیه نماینده اسلام خواهد بود و نشان آن نیز آن هلال ماه است که بر پرچم ترکیه نقش بسته است.

در ترکیه کردهائی را که به زبان «زازاکی» سخن می گویند «زازا» می خوانند که شبیه زبان «گورانی» است که درشمال عراق به آن تکلم می کنند. داود اغلو گفت در طول تاریخ دشمنان داخلی و خارجی صلح و آرامش منطقه را پیوسته از بین برده اند. او و پرزیدنت اردوغان در تلاشند تا این وضع ادامه نیابد.

اینک اسپانیا، عضو ناتو، برای حفاظت بهتر از » خاورمیانه نوین» که دولت «توسعه و عدالت» ترکیه برای ایجاد آن تلاش می ورزد، یک چتر دفاع ضد موشکی «پاتریوت» به ترکیه فرستاده که در مرز سوریه مستقر گشته است. «لوئیس بورگوس سانچز»، فرمانده این سامانه گفت که راکت ها روز 26 ژانویه در محوطه سرباز خانه Recai – Engin واقع در» آدانا » مستقر شده اند و دارای پنج سکوی پرتاب هستند که هر یک از آنها به چهار موشک مجهزند و هم اکنون آماده کارند. میدان برد راکت ها 70 کیلومتر است. او و تیم همکارش با نیروی نظامی ترکیه همکاری نزدیک دارند.

اسپانیا جای هلند را می گیرد که از اول سال 2013 همرا با آلمان و آمریکا چتر ضد موشکی پاتریوت را در کنار مرز سوریه اداره می کنند .» پدرو مورنس » وزیر دفاع اسپانیا می گوید «حمایت از ترکیه امری است عادی، ما از کُریدوری که ترکیه قصد دارد همراه با دیگر کشورهای عضو ناتو در این منطقه ایجاد کند نیز حمایت می کنیم». رهبری ترکیه در آنکارا قصد دارد در منطقه مرزی سوریه – از جمله در خاک خود سوریه- ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع را بر قرار کند. از پایان سال 2011، زیر نظر سازمان اطلاعاتی ترکیهMIT، از طریق ادانا سیل اسلحه برای شورشیان سوریه روان است.

http://www.jungewelt.de/2015/01-28/028.php