پرش به محتوا

پیامد سیاست‌های غربی در لیبی – سمير امين

yx45

تارنگاشت عدالت

دنیای جوان

مصاحبه با سمیر امین

١۶ ژانویه ٢٠١۵

پرسش: چرا تروریست‌ها در قلب اروپا با این شدت دست به عمل زدند؟

پاسخ: این پیامد مستقیم سیاست‌های غرب در لیبی است. به ویژه جنوب لیبی تبدیل به یک پایگاه عظیم تدارکاتی شده. این منطقه برای فرانسه دارای اهمیت استراتژیک است. بدون آن ارتش فرانسه نمی‌توانست در منطقه ساحل به عملیات بپردازد. در ضمن فکر می‌کنم که زمان حمله تروریستی در رابطه با حرکت و پیشروی نیروهای نظامی فرانسه در روزهای اخیر از چاد می‌باشد. تروریست‌ها خواستند از این طریق تاکید کنند که جنوب لیبی پایگاه آن‌ها‌ و منطقه ممنوعه است.

پرسش: آیا اکنون وقت آن نرسیده که سیاست‌های غرب در خاورمیانه مورد تجدیدنظر قرار گیرد؟

پاسخ: این یک اقدام تنفرانگیز تروریستی بود که توسط افرادی مظنون به اسلام‌گرائی صورت گرفت. این افراد دارای تعبیر و درک بسیار محدودی از اسلام و مذهب هستند. ولی مسئولیت این سوءقصدها به گردن فرانسه و ایالات متحده آمریکاست. قدرت‌های غربی کماکان از عربستان سعودی، قطر و کشورهای حومه خلیج فارس پشتیبانی می‌کنند. آنها به این کشورها که کمک‌های کلانی به تقویت تروریسم می‌کنند اجازه هرکاری را می‌دهند. قدرت‌های غربی پیمان با کشورهای خلیج را پایه و اساس سیاست نئولیبرالی خود می‌دانند. خطای دوم غرب این بود که(از صدام حسین گرفته تا قذافی) با دیکتاتورهائی مبارزه کردند که سعی در محدود کردن اسلام سیاسی داشتند. مثلاً صدام حسین که توانسته بود همزیستی مسالمت‌آمیز بین مردم اهل سنت و شیعیان برقرار کند، به نحو بسیار خشنی سرنگون شد و قذافی سقوط کشورش به اسلام‌گرائی را به وضوح مانع شده بود.

پرسش: آیا فرانسه مسئولیت ویژه‌ای دارد؟

پاسخ: بلی به این خاطر که اسلام‌گرایان الجزیره را (در دهه ٩٠) مورد پشتیبانی قرار داد و آنها را قربانیان دیکتاتوری نظامی قلمداد کرد. بخشی از این اسلام‌گرایان به عربستان سعودی و البته همین‌طور به اروپا گریختند. در بریتانیا تعداد بیشتری از این افراد زندگی می‌کنند تا در فرانسه.

پرسش: چرا غرب به تنور تروریسم بین‌المللی می‌دمد؟

پاسخ: تنها هدف به پیش بردن سیاست نئولیبرال است. لذا برای آنها دنیا به دو قسمت تقسیم شده: کشورهائی دوستان غربند که نئولیبرالیسم را به طور نامحدود پذیرفته‌اند، حتا اگر نفرت‌انگیزترین اسلام‌گرایان باشند. برعکس کشورهای گردنکش دشمنان دیکتاتوری سرمایه بین‌المللی محسوب می‌شوند. به سخن دیگر قدرت‌های غربی تنها یک معیار می‌شناسند: تجارت آزاد مطلق. هرکس که برای آن چراغ سبز کلید زند، هر خلافی را به او خواهند بخشود و مسئله دمکراسی در اینجا هیچ نقشی ایفاء نمی‌کند.

پرسش: می‌گویند برخی از تروریست‌ها با القاعده شعبه یمن در رابطه بوده‌اند …

پاسخ: تعجب نمی‌کنم. اسلام‌گرایان به عنوان نیروی ضدکمونیست سال‌ها مورد پشتیبانی ایالات متحده آمریکا، با همکاری عربستان سعودی بودند. در این مورد آنها با «خطر» رژیم یمن جنوبی که مردمی و ملی بود مبارزه می‌کردند.

پرسش: شما پدیده تروریست‌ها با پاسپورت‌های غربی را چگونه تعبیر می‌کنید؟

پاسخ: قدرت‌های غربی سفر شهروندان اروپائی به سوریه برای مبارزه با بشار‌الاسد را تحمل کردند. این مکانیسم از طرف ترکیه و کشورهای غربی پشتیبانی شد. البته باید مواظب بود و به دام اسلام‌هراسی نیافتاد. اکثریت غالب مهاجرینی که در فرانسه زندگی می‌کنند، حال چه متدین و یا غیرمتدین به هیچ وجه به متعصبین اسلام ارتجاعی تعلق ندارند و برعکس نباید به این واقعیت کم بها داد که بسیاری از نوکیشان و حتا آته‌ایست‌ها در این جنبش رادیکال فعالیت دارند.

پرسش: چرا درست روزنامه‌ها هدف سوءقصد واقع شد؟

پاسخ: قرعه فال سوءقصدکنندگان به نام هدف «هوشمند» افتاد. هدف از این کار گسترش ترس و هراس در رسانه‌ها بود. نهایتاً هدف این است که غرب مجبور شود از دنیاگرائی و آزادی بیان فاصله گیرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: