امریکا و اروپا آش تازه ای را دارند می پزند! فصلی از کتاب» تونباید بکشی»

 

نوشته» یورگن تودنهوفر»

ترجمه رضا نافعی

منتشر شده در آينده ما

فراهم ساختن مقدمات جنگ با بدنام کردن و تبهکار جلوه دادن طرف مقابل آغاز می شود. یا آن طور که در گذشته گفته می شد با وحشی جلوه دادن آن.

قبل از هرجنگی وزرات خانه های جنگ که خود را وزارت دفاع می خوانند، کارزار بد نام سازی را به راه می اندازند. هنگامی که پیاپی خبر از شیوه های وحشت انگیز شکنجه، قتل عام های هراس انگیز، کشتن بی رحمانه نوزادان داده می شود، تقریبا همیشه میتوان مطمئن بود که جنگ در راه است.

اکثرا چنین است که در ابتدا چند سالی، بگونه ای منظم و سازمان یافته، روی بد نام کردن طرف مقابل کار می شود. بویژه هنگامی که «جنایت اصلی» دشمن آن است که حاضر نیست در برابر هدف های راهبردی امپراتوری آمریکا سر تعظیم فرو آورد و تسلیم شود. وقتی دشمن به «محور تسلیم ناپذیران» تعلق داشته باشد، آمریکا آنها را » محور شرارت» یا » امپراتوری ظلمت » نام می نهد.

بوجود آوردن باصطلاح «اشرار» از تخصص های سیاست خارجی غرب است. کاسترو، نوریگا، صدام، قذافی و اسد از تولیدات درجه اول آن هستند. البته این را هم باید گفت که برخی از آنها با اظهارات خود کار سیاست خارجی غرب را آسان ساختند.

اما سیاه کردن چهره بقیه آنها کار بسیار دشواری بود. همین چندی پیش که قرار بود من مقاله ای برای یکی از روزنامه های معروف آمریکا در باره «اسد» بنویسم، دبیر مسئول آن روزنامه کتبا از من خواهش کرد آن بخش هائی را که مربوط به «آموزش و پرورش غربی اسد، کت و شلوار و همچنین لباس های جین اوست بشدت تقلیل دهم». چون این توصیفات من سبب می شوند که اسد فردی «بسیار دوست داشتنی» جلوه کند. بعد، تقریبا از لاعلاجی، نوشته بود «کمتر کنید، کمتر کنید «. غرب از تصویرهای اهریمنی که ساخته و پرداخته است بشدت دفاع می کند و نمی گذارد دست به ترکیب آن ها بخورد.

تصویر خصمانه از اسلام

در اغلب موارد، یک قوم یا فرهنگ در کلیت آن اهریمنی جلوه داده می شوند. در گذشته یهودی ها بودند و حالا مسلمان ها هستند. هرچند که در 200 سال گذشته هیچ کشور مسلمانی به غرب حمله نکرده است، اما طراحان تبلیغات راهبردی غربی به آسانی شگفت انگیزی موفق می شوند کشورهائی چون عراق یا ایران را بعنوان خطرهای عظیم برای صلح جهانی جا بیاندازند.

اصلا به ذهن ما خطور نمی کند که ما مسیحیان اروپائی از زمان کریستف کلمب تا کنون، پانصد سال است که به بخش های بزرگی از جهان هجوم برده ایم و خون ریخته ایم . این را نیز بیاد نمی آوریم که ایالات متحده آمریکا هر چند سال یکبار به چه جنگ های تجاوزکارانه پرشماری دست زده است. دست کم در این یک مورد با ساموئل هانتینگتن است که گفت: «غرب جهان را نه با برتری اندیشه ها، ارزش ها یا مذهب خود، بلکه با بکار بستن خشونت سازمان یافته به تسخیر خود در می آورد.» (5)

در ترازنامه غم انگیز کشتن و مقایسه بین غرب با جهان اسلام تناسب دائمی و صریح 10 بر 1 است.(6) ما همیشه خالی را که در صورت دیگران است می بینیم اما آبله ها را در صورت
ود نمی یابیم.

در غرب این تمایل زیاد است که مسلمانان را خشونت طلب بشناسانند، برغم آن که همه نظر پرسی های جدی عکس آن را نشان می دهند. طبق پژوهش موسسه نظرپرسی گالوپ که یک موسسه آمریکائی است، در خاورمیانه و شمال آفریقا 13 تا 19 درصد از مردم حاضرند خشونت علیه افراد غیر نظامی را بپذیرند که البته زیاد است. ولی طبق پژوهش همین موسسه گالوپ در آمریکا و کانادا 47 تا 49 درصد حاضر به پذیرفتن خشونت علیه غیرنظامیان هستند. (7) طبق آمار بین المللی در باره قتل ها، آمریکا بعنوان خشونت بار ترین کشور، با فاصله زیاد، در صدر دموکراسی های غربی قرار دارد. آمریکا جلوتر از تقریبا تمام کشورهای عربی است که در جنگ نیستند.(8) خشونت در آمریکا همانقدر رواج دارد که کوکاکولا. البته قضاوت آمریکائی در باره خودشان بکلی چیز دیگری است.

ولی «اشرار» مفید در عصر ما «تروریست های مسلمان» هستند که البته – از برکت جنگهای ضد ترور– امروز تقریبا در تمام کشورهای خاورمیانه پخش هستند. اگر طبق رسم غرب تمام مبارزان مسلمان، افراط گرایان خشونت طلب و تروریست ها را یک کاسه کنیم، تعدادشان به 300 هزار نفر بالغ می گردد. این رقم برابر است با 0،02 در صد از 1،5 میلیارد مسلمانان جهان .

اگر با همین مقیاس آمریکا را مورد سنجش قرار دهیم فقط در میان راستگرایان افراطی با چند صد هزار اعضاء و هوادار گروه های شبه نظامی مواجه می گردیم. در کشوری که فقط 314 میلیون جمعیت دارد. بنظر می رسد که افراطگرایی حاضر به اعمال خشونت در آمریکا بمراتب گسترده تر از جهان اسلامی است. نئونازی های آمریکائی، کوکلوس کلان، گروههای تروریستی آریائی، اسکن هدزهای نژاد پرست، شبکه های راستگرایان افراطی «خون و شرف» گروههای » Wiht- Supermacy“ از این جمله هستند.

در آمار پیشگفته، جنگ ها ی آمریکا به حساب نیامده اند، گرچه مردم اغلب کشورهائی که مورد هجوم آمریکا قرار گرفته اند این جنگ ها را مصداق تروریسم می دانند. برای یک کودک عراقی یا افغانی فرقی نمی کند که بوسیله یک بمب گذار انتحاری معلول شده است یا بوسیله بمب های آمریکائی. «جنگ تروریسم ثروتمندان است» (9) وحشیگری ایالات متحده آمریکا بمراتب از جهان اسلامی بیشتر است.

طبق تخمین من، تعداد مبارزان واقعی القاعده در جهان امروز احتمالا 30 هزار نفر است. اکثر آنها در سوریه، عراق، پاکستان، یمن و سومالی هستند. قبل از جنگ افغانستان حداکثر چند صد نفر بودند. جنگ های ضد تروریستی در افغانستان و عراق القاعده را تبدیل به یک اسم و رسم جهانی کرد.

در اروپا القاعده و گروههای نزدیک به آن؛ تا همین اندازه هم پا نگرفته اند. بر اساس ارقام و آمار مقامات پلیسی اروپا موسوم به «اوی روپل» در سال 2010 از 249 عمل انجام شده تروریستی یا عملیاتی که قرار بوده صورت گیرد، فقط سه مورد از آنها با انگیزه اسلامی بوده اند. در سال 2011 از 174 عمل تروریستی در اروپا حتی یک مورد آن نیز زمینه اسلامی نداشته است. در سال 2012 از 212 اقدام تروریستی فقط 6 مورد آن پیشزمینه اسلامی داشته است.(10) اکثر عاملان ترورها یا جدائی طلبان بوده اند یا چیگرایان افراطی. این واقعیات در تضاد شدید با اسلام هراسی و وحشت پراکنی وزرای کشور در کشورهای غربی قرار دارد.

وضع در آمریکا هم شبیه به همین است. در آنجا، بنا به گفته FBI، از سال 1980 تا 2005 ، عامل 42 در صد از عملیات تروریستی لاتینی ها (از اهالی آمریکای لاتین) 24 درصد از گروههای چپ، 7 در صد از یهودیان افراطی، 6 درصد از اسلامگرایان افراطی ، 5 در صد از کمونیست ها و 16 درصد از گروههای دیگر بوده اند.

ولی سخنرانان فتنه گر علیه اسلام، این آمارها را به حساب نمی آورند. این حرف آنها که همه مسلمانها تروریست نیستند ولی همه تروریست ها مسلمان هستند، در مورد اروپا، آمریکا و اغلب مناطق دیگر جهان ، صاف و پوست کنده ، غلط است.

در غرب بویژه قرآن را «جنگ طلب» معرفی می کنند. واقعیت این است که قرآن، در موارد تاریخی، جنگهای عقیدتی آن زمان میان مکه و مدینه را توصیف می کند. در این مورد به رزمندگان آن زمان دستورهای مشخص می دهد. مانند موارد تاریخی ک
در تورات (کتاب مورد اعتقاد یهودیان)

مطرح شده است.

با این تفاوت که توصیف جنگ ها در تورات بمراتب از قرآن خونین تر است. حتی استیون پینکر که متخصص روانشناسی تکامل است، تورات را «ستایشنامه کامل خشونت» می خواند. (11) ….

تمام این موارد در غرب، با موفقیت، مسکوت گذاشته می شود.

بدنام کردن جهان اسلام یکی ازموفق ترین عملکردهای تبلیغاتی غرب است. تازه پس از فروپاشی شورو ی اهمیت تصویر اهریمن گونه ای که از آن ساخته شده بود بیشتر از پیش شده است. در سال 1991 کولین پاول، وزیرخارجه وقت آمریکا، با نگرانی شکوه می کرد که » اشرار بتدریج نایاب می شوند». حالا دیگر فقط کاسترو و کیم ایل سونگ دوم، برای او مانده اند. کیم ایل سونگ دوم در آنزمان رهبر کره شمالی بود.

امروز دیگر جنگ برپا کردن با «کشورهای محور شرارت و تروریست از لحاظ سیاسی کار دشواری نیست با چند دروغ اضافی و موثر – مثلا داشتن سلاح های کشتار انبوه، نیت تولید سلاحهای اتمی و یا نقشه برای قتل عام داشتن – دیگر مشکل چندانی برای شروع جنگ وجود ندارد. این که ایالات متحده خود بیش از هر کشور دیگری در جهان سلاح کشتار انبوه دارد، این که با زیر پا نهادن حقوق بین الملل در هیروشیما و ناکازاکی بمب اتمی بکار برده و در ویتنام، دست به قتل عام های وحشیانه زده، هیچ اهمیتی ندارد. «آنچه ژوپیتر( بزرگترین خدای رم باستان) مجاز به انجام آنست اصلا به این معنی نیست که یک گاو هم می تواند همان کار را بکند» .

دولتی را شریر یا تروریست خواندن دست کم این بهانه را بدست می دهد که وقتی دست زدن به جنگ کاری پر درد سری باشد، بتوان آن کشورهای خطاکاری را که از خط خارج شده اند با هواپیماهای بی سر نشین زیر نظر گرفت و با بمباران آن با همین هواپیماها آنها را ادب کرد. پاکستان، افغانستان، سومالی، یمن، مالی و نیجریه همین امروز » مستعمرات پهبادی » هستند. بقیه هم در صف هستند تا نوبتشان برسد.

بکار گرفتن پهباد های مرگ آفرین، شکل تکامل یافته سیاست چرچیل بنام «بمباران پلیسی» است. این سیاست در سالهای دهه 20 سده گذشته با موفقیت زیاد در فلسطین، عراق، در یمن، در سودان، و در شمال غربی هند بکار بسته شد. برای حفظ انظباط در امپراتوری انگلیس.

طرفداران بکار بستن پهبادها، این گیوتین پرنده را نه تنها موثر، کم هزینه و بی خطر برای افراد خودی می دانند، بلکه آنرا وسیله ای برای حمایت از خانواده نیز می دانند. به این معنی که کسی که آنرا هدایت می کند خودش در آمریکا نشسته است و بعد از پایان یافتن ساعات کار روزانه می تواند به خانه و به آغوش گرم خانواده بازگردد. و از زندگی لذت ببرد.

اما واقعیت این است که بکار بستن آن، اگر به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد نرسیده باشد، ارتکاب قتل به شیوه مافیاست. و ناقض حقوق بین المللی است. اما این نوع انتقادات در طول تاریخ هیچگاه مورد اعتنای امپراتوری های بزرگ جهان قرار نگرفته اند.

هرجا که آمریکا «علیه ترور میجنگد» یا از جنگی حمایت می کند، جنگ بکلی بر سر چیز دیگری است. در افغانستان جنگ برای دست یافتن به موضع ژئواستراتژیک در مرکز آسیاست، در عراق جنگ بر سر نفت است و چالش با ایران بر سر «کشور ترورمدار»ی است که گویا معتاد به مواد اتمی است برای تسلط یافتن بر خاورمیانه است.

تقریبا همیشه هدف واقعی بکرسی نشاندن علائق امپریالیستی ایالات متحده آمریکاست. کشور مالی در قاره آفریقا استثناء است. آنجا علائق پسااستعماری فرانسه برای دست یافتن به مواد خام تعیین کننده است. بویژه منابع اورانیوم در نیجر، کشورهمسایه مالی، در مد نظر قراردارد. فرانسه برای تامین برق خود بشدت نیازمند اورانیوم است. اگر در مستعمره سابق فرانسه، موسوم به «آفریقای غربی – فرانسه» فقط شن یافت می شد، تروریست ها، توارگ ها
و مالی ها می توانستند تا هر وقت که بخواهند بر سر و کله هم بکوبند – پاریس هم اصلا دخالت نمی کرد.»

در معرفی یورگن تودنهوفر : نویسنده ، روزنامه نگار و مفسر رسانه ای، مشاور رسانه ای، حقوقدان با درجه دکترا، از 1972 تا 1990 نماینده حزب دموکرات مسیحی در مجلس آلمان، و پس از آن تا 2008 عضو هیئت مدیره کنسرن رسانه ای » بوردا» . 75 ساله

مشخصات کتاب:

Jürgen Todenhöfer

Du sollst nicht töten

MeinTraum von Frieden

 

1 دیدگاه برای «امریکا و اروپا آش تازه ای را دارند می پزند! فصلی از کتاب» تونباید بکشی»»

  1. به باور من نويسنده‌ي اين مقاله مطلقا صلاحيت ورود به بحثي كه موضوع نوشته‌ي خود قرار داده است ندارد. او به شيوه‌ي ژورناليستي، گزينشي و دل‌بخواهي سعي مي‌كند فاكت‌ها را به‌گونه‌اي در كنار هم بچيند كه او را به‌لحاظ سوري قادر به نتيجه‌گيري مورد نظرش بنمايد. در واقع، او از واقعيت سوء‌استفاده مي‌كند تا چيزي غيرواقعي را واقعي جلوه دهد. او از اين واقعيت مي‌آغازد كه: «فراهم ساختن مقدمات جنگ با بدنام کردن و تبهکار جلوه دادن طرف مقابل آغاز می شود». اگرچه اين حقيقتي است كه در دنيايي كه امروز ما در آن زندگي مي‌كنيم دست‌كاري افكار و فريب مردم، حرفه‌ي اصلي حكومت‌هاست، برخي با بودجه‌هاي هنگفت و بهره‌گيري از پيش‌رفته‌ترين تكنولوژي‌هاي موجود، به هم‌راه كاركشته‌ترين متخصصان، از طريق رسانه‌هاي فراگير جهاني به‌اين مهم دست مي‌يابند، مثل امپرياليسم امريكا، و برخي در سطحي محدودتر به فريب شبانه روزي مردم مشغولند، مثل جمهوري اسلامي ايران. به هر حال، از اين واقعيت هرگز نمي‌توان به اين نتيجه رسيد كه: » بدنام کردن جهان اسلام یکی ازموفق ترین عملکردهای تبلیغاتی غرب است»، نتيجه‌اي كه نويسنده گرفته است. او حتا به همين هم بسنده نمي‌كند و كاتوليك‌تر از پاپ مي‌افزايد: «در غرب بویژه قرآن را «جنگ طلب» معرفی می کنند». سپس، براي زدون چنين اتهامي از دامن اسلام و قرآن، پا در كفش متالهين اسلامي و تئوريسين‌هاي ريز و درشت «اسلام عزيزِِِِِِِِِِ» مي‌كند و در يك پاراگ‌راف سه سطري از اسلام اتهام‌زدايي مي‌نمايد. او مي‌نويسد: » واقعیت این است که قرآن، در موارد تاریخی، جنگهای عقیدتی آن زمان میان مکه و مدینه را توصیف می کند. در این مورد به رزمندگان آن زمان دستورهای مشخص می دهد. مانند موارد تاریخی که در تورات (کتاب مورد اعتقاد یهودیان) مطرح شده است». و در ادامه براي مقبول نشان دادن ادعاي خود به عذري بالاتر از گناه دست‌مي‌يازد و سعي مي‌كند با افسد دفع فاسد كند. او مي‌نويسد: «با این تفاوت که توصیف جنگ ها در تورات بمراتب از قرآن خونین تر است. حتی استیون پینکر که متخصص روانشناسی تکامل است، تورات را «ستایشنامه کامل خشونت» می خواند». گويا خونين‌تر بودن تورات مي‌تواند از خونين بودن قرآن بكاهد.
    واقعا تهور نويسنده را بايد ستود كه با اين همه بي‌دانشي از عمل‌كرد هزارو چهارصد ساله‌ي اسلام «حكومتي»، به اين راحتي، به داوري مي‌نشيند و «غرب» را معرف جنگ‌طلبي قرآن مي‌نامد. او تاريخ را رها كرده است و گوش به دستگاه‌هاي تبليغاتي اسلامي، كه سعي مي‌كنند از اسلام چهره‌ي «رحماني» بسازند، دوخته است. و از اين روي، از اين واقعيت غفلت مي‌كند كه اسلام به زور شمشير و جزيه (ماليات اسلامي كه به كفار بسته مي‌شد)، از طرفي و وعده غنائم جنگي دنيوي و بهشت اخروي، از طرف ديگر، حاكميت خود را بسط داد. شايد، نويسنده، به خاطر مشغله زياد، فرصت تورق تاريخ را نداشته است، اما به عنوان نماينده حزب دموكرات مسيحي، مفسر رسانه‌اي و عضو هيئت مديره‌ي كنسرن رسانه‌اي «بوردا» نمي‌تواند نسبت به حقايق سياسي سه حكومت اسلامي موجود، عربستان سعودي، جمهوري اسلامي و خلافت اسلامي شام و بغداد بي‌خبر باشد. چه‌گونه ممكن است او از كشتار بيش از چهار هزار زنداني سياسي در ظرف چند هفته در زندان‌هاي جمهوري اسلامي بي‌خبر باشد؟ چه‌گونه ممكن است از ترورهاي وحشيانه‌ي برون مرزي جمهوري اسلامي ايران، كه اتفاقا يكي از خونين‌ترين‌شان در هم‌سايگي ديوار به ديوار او اتفاق افتاد، خبر نداشته باشد؟ چه‌گونه ممكن است از مصائبي كه بر زن ايراني تحت حكومت جمهوري اسلامي گذشته است بي‌خبر باشد؟ چه‌گونه ممكن است از دست‌برد هر روزه‌‌ي حكومت جمهوري اسلامي به سفره‌ي ناچيز كارگران و زحمت‌كشان به‌نفع غارت‌‌گران حكومتي و اعوان انصار غير حكومتي كه اتفاقا همه از سرمايه‌داراني هستند كه در طول حاكميت اسلام «عزير» به سرمايه‌هاي كلان دست يافتند بي‌خبر باشد؟ چه‌گونه ممكن است از اعمالي مثل دست‌بريدن، چشم از حدقه درآوردن، سر زدن، سنگ‌سار كردن، از كوه پرتاب كردن، با شمشير دوشقه كردن، تعزير و زندان و شكنجه كردن توسط هر سه حكومت اسلامي في‌حال موجود، بي‌خبر باشد، و هنوز غرب را معرف جنگ‌طلبي اسلام بداند؟
    «غرب» اسلام را جنگ‌طلب معرفي نكرد. كاري كه «غرب» كرد اين بود كه برخلاف سودا زدگان در جبين اسلام نور «ضدامپرياليستي» نديد، بلكه، با مطالعه‌ي دقيق عمل‌كرد اسلام در جوامع اسلامي، توحش و عامليت عقب‌افتادگي را در آن كشف كرد. كشفي كه بيش سيصد سال است، به‌قيمت سيه‌روزي مردم منطقه، برايش تخم طلايي مي‌گذارد.

    لایک

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.