سياسی

بدهی‌های یونان اکنون از هرزمان دیگری بیشتر است

453vfo

Photo Die Linke
دنیای جوان

تارنگاشت عدالت 
 ٨ژانویه ٢٠١۵


گفتگوئی با سارا واگن‌کنشت نایب‌رئیس فراکسیون حزب چپ در مجلس آلمان

پرسش: چند روزی است که شایعه خروج احتمالی یونان از اتحادیه اروپا پخش شده. حتا گفته می‌شود که برلین با این فکر موافق است. آیا این شایعات را باید جدی گرفت و یا آن‌ها را در چارچوب بلوف سیاسی درک کرد؟

پاسخ: این رویکرد، دخالت مستقیم و هدفمند در مبارزات انتخاباتی یونان است. می‌خواهند مردم را به هراس افکنند به این شکل که تلقین می‌کنند: اگر سیریسا را انتخاب کنید، کشور به اغتشاش و آشوب کشیده خواهد شد و در آن صورت از اتحادیه اروپا اخراج خواهید شد….

پرسش: ولی اتحادیه اروپا اشاره کرده که اجازه خروج از سیستم ارزی یورو را نخواهد داد…

پاسخ: تحت شرایط مشخصی، یعنی اگر آلمان و ترویکا روی ادامه صرفه‌جوئی‌های خانمان برانداز  و شرایط کامل پرداخت بدهی‌ها پافشاری کند، می‌تواند واقعاً برای یونان بهتر باشد که واحد پولی قدیم خود، دراخمن را مجدداً انتخاب کند. ولی خروج کنترل نشده از اتحادیه اروپا فوراً بساط سوداگری را رایج خواهد کرد، نرخ ارز جدید به قعر سقوط خواهد نمود که به نوبه خود تورم فوق‌العاده Hyperinflation و گرانی شدید کلیه کالاهای وارداتی را به دنبال خواهد داشت. حداقل لازم خواهد بود بانک مرکزی اتحادیه اروپا را زیر فشار گزارد تا که ارزش ارز جدید را تثبیت نماید.

ولی اکنون مسئله بر سر این مسائل نیست. دولت آلمان پس از انتخابات چه واکنشی نشان خواهد داد، فعلاً معلوم نیست. به هر حال خواست سیریسا در مورد پایان بخشیدن به سیاست اقتصاد ریاضتی و کاهش شدید بدهی‌ها تنها راه منطقی و مفید است.

پرسش: خروج از یورو برای بقیه اروپا دردناک نخواهد بود. تا آنجا که می‌دانم یونان تنها ١٫٣ درصد تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا را به عهده دارد…

پاسخ: ۵٠ میلیارد یورو مالیات مردم را که صدراعظم آلمان خانم مرکل برای به اصطلاح نجات یونان دور ریخت، به هیچ‌وجه ناقابل و کم ارزش نیست. ولی این پول در هرحال از بین رفته، زیرا بدیهی است که آتن پس از رانده شدن از اتحادیه اروپا  کمتراز این، توان پرداخت بدهی‌های خود را خواهد داشت.

برای من بیشتر جالب است که بدانم وضعیت زندگی مردم در یونان چگونه است. ترویکا به جای «نجات» کشور، یونان را به یک فاجعه انسانی  سوق داد.

پرسش: یونان امروز ٣۴٠ میلیارد یورو بدهکار است. آیا کاهش مخارج خدمات اجتماعی در سال‌های اخیر توانست حداقل از بار این بدهی‌ها بکاهد؟

پاسخ: با این که احزاب حاکم در آتن کلیه دستورات ترویکا را مطیعانه و سربه زیر انجام دادند، بدهی‌های این کشور امروز بیش از هرزمان دیگری است. آنها مثلاً مخارج بهداشتی و درمانی را تقریباً تا ۵٠ درصد کاهش دادند. هروز بیشتر به تعداد مردمی که مجبورند تصمیم بگیرند که پول خود را صرف دوا و دارو کنند یا خرج تغذیه خود و خانواده، بیشتر می‌شود. بخش‌های دولتی آب رفت و حداقل دستمزدها کاهش یافت. با این حال چیزی که کمتر نشد، حجم بدهی‌ها بود.

پرسش: می‌توانید در این مورد ارقامی ارائه دهید؟

پاسخ: نرخ بدهی یونان در سال ٢٠٠٩ نسبت به تولید ناخالص داخلی این کشور بالغ بر ١٣٠ درصد بود، که امروز به ١٧۵ درصد رسیده است. سیاست اقتصاد ریاضتی کشور را دچار افسردگی عمیق اقتصادی کرد و در نتیجه کاهش شدید درآمد دولت بیشتر از آن شد که بتوان با کاهش مخارج آنرا جبران کرد.

پرسش: حجم اعتباراتی که ترویکا در سال‌های اخیر در اختیار دولت یونان نهاد چقدر بود؟ و چه مقدار از آن وارد بودجه کشور شد؟

پاسخ: خیلی بیشتر از ٢٠٠ میلیارد یورو در اختیار دولت نهاده شد که بیش از ٩۵ درصد آن وارد بخش مالی گردید: بهره بانک‌ها و هج‌فوندها پرداخت شد، اوراق بهادار مهلت‌دار بازخرید شد و علاوه برآن بانک‌های یونان مورد پشتیبانی قرار گرفت، یعنی میلیاردها یورو صرف این شد که خسارات خود ساخته مافیای مالی و اقشار فوقانی جامعه یونانی ترمیم گردد.

پرسش: تنها امکان برای این‌که یونان مجدداً سرپای خود بایستد، تقویت اقتصاد این کشور است. ولی برای این‌کار باید کشور بتواند ارزش پول خود را کاهش دهد. آیا این خود دلیلی برای وارد کردن مجدد دراخمن نیست؟

پاسخ: البته. ولی باید پذیرفت که تولیدی که دیگر وجود ندارد، پس از کاهش ارزش پول نیز، از امروز به فردا به وجود نخواهد آمد. بخش گسترده‌ای از کشاورزی یونان به دنبال سیاست‌های سوبسیدی اتحادیه اروپا از بین رفته است. امروز بسیاری از مواد غذائی وارد می‌شود. همین‌طور زیر فشار رقابت بسیاری از صنایع نیز ویران شد. یونان برای ایستادن مجدد روی پای خود نیازمند سرمایه‌گذاری است.