اخبار ویژه

هراس بي بي سي از نفوذ رسانه هاي ضد غربي

بنگاه سخن پراكتي دولتي بريتانيا بي بي سي در بحران بي اعتمادي و دروغ پراكني بسر ميبرد، خبرگزاري هاي دولتي آلمان و فرانسه نيز در كشورهاي خود از بي اعتمادي بيشتر از ٦٥ درصد مخاطبان رنج ميبرند، در عوض راشا تودي و خبرگزاري هاي منتقد جاي خود را در ميان جنگل دروغ پراكني ميگشايند، مبارزه رسانه اي وارد مرحله اي حساس ميشود، بسياري از ناظران احتمال ممنوعيت رسانه اي راساتودي و يا پرس تي وي در ممالك انگليس زبان را دور از ذهن نمي دانند.

روش خبر رساني غرب و بي بي سي و الجزيره در وقايع سوريه و دروغگوئي و صحنه سازي ها و تلاش سيستماتيك در فريب مخاطبان در حجم عظيم و ادامه اين روس در اوكراين و موضع گيري آشكار بي بي سي و خبرگزاري هاي آلمان و ديگر كشورهاي غربي از فاشيسم و ديو سازي از اسد و پوتين موجب رشد بي اعتمادي در ميان مخاطبان در اين كشورها شده است، سابقه بد بي بي سي در گزارش دهي از جنايات اسرائيل و دروغ پردازي در وقليع » بهار عربي» و ليبي نيز تاثيرات منفي گسترده اي داشت.

پیتر هاروکس مدیر سابق شبکه بین‌المللی رادیو بی.بی.سی موسوم به سرویس جهانی بی.بی.سی BBC World Service (بنگاه سخن پراكني دولتي بريتانيا) هشدار داده که با سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای که چین و روسیه در شبکه‌های خبری آزاد دولتی خود انجام داده‌اند، بخش جهانی بی.بی.سی که تاکنون فراگیرترین شبکه خبری جهان محسوب می‌شد، موقعیت خود را از دست خواهد داد.

هاروکس نسبت به سرمایه‌گذاری روسیه در فعالیت‌های رسانه‌ای در سطح اروپا هشدار داده و گفته اگر دولت انگلستان، حمایت‌های مالی از بخش جهانی بی.بی.سی را افزایش ندهد، مسکو جنگ اطلاعاتی در اروپا را خواهد برد.

24 ساعته شدن شبکه راشاتودی پس از وقوع بحران اوکراین، سبب افزایش نگرانی غربی‌ها نسبت به واگذار کردن عرصه جنگ رسانه‌ای شده است.

دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلستان در پارلمان این کشور اعلام کرد که به ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه نسبت به نحوه پوشش وقایع اوکراین از سوی رسانه‌های روسی، انتقاد کرده است.

هاروکس که چند هفته پیش از مدیریت بخش اخبار جهانی بی.بی.سی استعفا داد، گفته که پیش از استعفا از وزارت خارجه انگلستان خواستار افزایش بودجه برای تقویت جنگ رسانه‌ای در اوکراین شده بود، اما هیچ پاسخی به این درخواست داده نشد.

بودجه سالیانه مجموعه شبکه‌های بی.‌بی.‌سی بیش از 4 میلیارد پوند است. تا ابتدای سال 2014، بودجه تمامی بخش‌های بی.بی.سی به غیر از بخش جهانی بی‌.بی.‌سی (که بودجه آن توسط وزارت امور خارجه انگلستان پرداخت می‌شد) از عوارض پخش تامین می‌شد و پس از سال 2014 مقرر شد بودجه بخش جهانی بی.بی.سی هم از عوارض پخش تامین شود.

در همین حال ،‌شبکه راشا تودی روسیه با سرعت در حال گسترش است. راشاتودی هم‌اکنون به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی، عربی و روسی برنامه تولید می‌کند و اخیرا یک کانال مختص انگلستان نیز راه‌اندازی کرده و قصد دارد در سال آینده کانال‌های مختص آلمان و فرانسه را نیز تاسیس کند.

راشاتودی هم‌اینک مدعی است که در سراسر جهان 700 میلیون مخاطب دارد که احتمالا اغراق‌آمیز باشد. با این حال نمی‌توان منکر شد که این شبکه روسی به سرعت در حال توسعه مناطق تحت پوشش خود است و مخاطبان آن رو به افزایش هستند؛ خصوصا آن که پوتین اعلام کرده بودجه این شبکه در سال آینده 40 درصد افزایش خواهد یافت.

علاوه بر راشاتودی، روسیه اخیرا یک خبرگزاری انگلیسی‌زبان به نام Sputnik نیز راه‌اندازی کرده که جایگزین خبرگزاری ریانووستی RIA Novosti شده است. همچنین رادیو Sputnik نیز به عنوان جایگزین صدای روسیه Voice of Russia آغاز به کار کرده است.

جان ویتینگدیل عضو مجلس عوام انگلستان هم معتقد است این کشور به شدت در حال باختن قافیه جنگ رسانه‌ای به روسیه و چین است. او بر ضرورت تقویت رادیو بی.بی.سی برای مقابله با شبکه‌های رسانه‌ای رو به رشد چین و روسیه، تاکید کرده است.