پرش به محتوا

مقاله يي از فيدل کاسترو درباره تاثير کوبا در وضعيت بهداشتي و آموزشي

cuba_ge7sschul1کشورهاي امريکاي لاتين

بوش، بهداشت و آموزشبرگردان: بابک پاکزاد

من به سياست هاي بوش در عرصه بهداشت و آموزش نخواهم پرداخت و بيشتر به آنچه همسايگانش در اين عرصه ها صورت مي دهند مي پردازم. همچنين بايد گفت که اين مقاله در حکم يک بيانيه آني و في البداهه نيست. به گزارش آسوشيتدپرس، جرج بوش در مقابل دويست و پنجاه تن از نمايندگان سازمان هاي غيردولتي، بنيادها و گروه هاي خصوصي و مذهبي که همه به خرج دولت وي در واشنگتن گرد آمده بودند به هنگام افتتاح کنفرانس به زبان اسپانيايي گفت؛«Tenemos corazones grandes en este pais» يعني ما قلب هاي بزرگي در اين کشور داريم. از نمايندگان حاضر در کنفرانس صد تن از نواحي مختلف ايالات متحده به واشنگتن دعوت شده بودند.

اين اجلاس که کنفرانس کاخ سفيد پيرامون کشورهاي امريکايي (قاره امريکا) ناميده مي شود، بخشي از همان ايده هايي است که از سوي بوش در آغاز سفر به پنج کشور امريکاي لاتين مطرح شد. در آن زمان وي اظهار اميدواري کرد که بتواند در دوره کوتاهي که از رياست جمهوري اش باقي مانده براي منطقه کاري صورت دهد.

بوش کنفرانس مذکور را فراخواند تا به موضوعات متعدد به ويژه آموزش و بهداشت بپردازد و به بحث و گفت وگو پيرامون آن بنشيند. وي طي گفت وگويي دوستانه با شش نفر از شرکت کنندگان از گواتمالا، ايالات متحده، برزيل، هائيتي و مکزيک که در فضاي تعبيه شده براي مذاکرات و گفت وگوها با او بر سر يک ميز نشسته بودند اظهار داشت؛ «ما علاقه منديم که همسايگان مان سالم و تحصيلکرده باشند

وي صحبت هاي غيرقابل تصور و خارق العاده ديگري نيز کرد که از جمله مي توان به عبارت «ما در حال انجام کار و انجام مسووليت هاي مان در برابر کشورهاي همسايه هستيم» اشاره کرد.

بوش، رئيس خزانه داري، معاون امور نيمکره غربي و معاون امور بخش عمومي وزير امور خارجه به ايراد سخنراني پرداختند. آنها آنقدر حرف زدند تا صورت شان کبود شد و از نفس افتادند.

آنان متذکر شدند که بوش يک مرکز آموزشي در پاناما تاسيس کرده که تاکنون بيش از 100 پزشک از شش کشور امريکاي مرکزي از آن فارغ التحصيل شده اند. آنها موکداً به Comfort «يکي از بهترين کشتي هاي مجهز به ارائه خدمات پزشکي در جهان که پس از ديدار از گواتمالا براي انجام ماموريت به پاناما رهسپار شد» اشاره مي کردند.

بوش پنجاه و پنج دقيقه از زمانش را به اين برنامه که در يک هتل در شهر آرلينگتون در حومه واشنگتن برگزار شد اختصاص داد.

سپس کاندوليزا رايس وزير امور خارجه به اين همسرايي پيوست تا از کوبا سخن بگويد.

به گزارش يک خبرگزاري ديگر، هنگامي که مجلس کشور (کوبا) در توافق با معيارهاي قانون اساسي، فراخوان به انتخابات داده بود، رايس اعلام کرد؛ «ايالات متحده اميدوار است که خود کوبايي ها درباره آينده شان تصميم بگيرندوي افزود؛ «واشنگتن انتقال قدرت از يک ديکتاتور به ديکتاتور ديگر را تحمل نخواهد کرد

بوش در سخنراني افتتاحيه، با آگاهي از قدرت و نقش شخصي اش، ايده هايي حقيقتاً عجيب و غيرمعمول را به عنوان رئيس يک امپراتوري جهاني بيان کرد که جزئيات آن به گزارش خبرگزاري اسپانيايي افه بدين شرح است؛ «رئيس جمهور ايالات متحده، جرج دبليو بوش، از دولت هاي امريکاي لاتين خواست تا درست کردار و باز و شفاف باشند. رئيس جمهور ايالات متحده بر اين نکته تاکيد کرد که جوامعي که باز و شفاف هستند آينده يي نويد بخش را در آغوش خواهند گرفت

«ما انتظار داريم دولت ها درست کردار و شفاف باشند (…) ما اين ايده که در آنجا پذيراي فساد در دولت باشيم را رد مي کنيم

«ما همچنين به کمک به همسايگان محتاج مان علاقه منديم. اين کار روح ما را صيقل مي دهد، اقداماتي از اين دست سجاياي معنوي ما را ارتقا مي دهد

بوش مي داند که دروغ مي گويد و داستان هاي وي را نمي توان هضم کرد اما با اين حال او از داستانسرايي ابايي ندارد. او مطمئن است در صورتي که آنها را هزاران بار تکرار کند بالاخره برخي، حرف هايش را باور خواهند کرد. چرا تا اين حد فريبکارانه؟

چه چيزي ا را عذا مي دهد؟ در چه زماني است که اشتياق براي اقداماتي از اين دست فوران کرده؟

بوش دريافته است که نظام سياسي و اقتصادي امپراتوري اش نمي تواند با خدمات عمده و اساسي موجود در کوبا نظير خدمات بهداشتي و آموزشي رقابت کند و اين در حالي است که کشور کوبا 50 سال است که در معرض حمله و تحريم بوده است. همه مي دانند که در امر آموزش، ايالات متحده متخصص فراري دادن مغزها است. سازمان بين المللي کار نشان داده است که «47 درصد افرادي که در خارج از امريکا متولد شده اند و دکتراي شان را در ايالات متحده اخذ کرده اند در اين کشور مي مانند

نمونه ديگري از فريب و دورويي؛ «تعداد پزشکان اتيوپيايي مشغول به کار در شيکاگو از تعداد کل پزشکان موجود در اتيوپي بيشتر است

در کوبا، يعني در جايي که خدمات بهداشتي يک کالا محسوب نمي شود ما مي توانيم دست به کارهايي بزنيم که بوش حتي نمي تواند روياي آن را در سر بپروراند.

کشورهاي جهان سوم از منابع لازم براي ايجاد مراکز تحقيقاتي برخوردار نيستند در حالي که کوبا اين مراکز را ايجاد کرده است حتي اگر متخصصانش اغوا شده و به پناهندگي ترغيب شوند.

روش ما براي آموزش خواندن و نوشتن به مردم با عنوان «بله من مي توانم» امروز به صورت رايگان در دسترس تمام کشورهاي امريکاي لاتين قرار گرفته و کشورهايي که از اين برنامه استفاده مي کنند براي تطبيق آن با ويژگي هاي بومي کشورشان و توليد متون چاپي و نوارهاي ويدئويي مرتبط با آن از حمايت هاي ما بهره مند مي شوند.

کشورهايي نظير بوليوي در حال اجراي برنامه مذکور به زبان هاي اسپانيايي، کوئنچوا و آيمارا هستند. تعداد افرادي که در آنجا به مدت يک سال خواندن و نوشتن آموخته اند بيش از تعداد تمام کساني است که از سوي امپراتوري در سراسر امريکاي لاتين خواندن و نوشتن ياد گرفته اند البته اگر اساساً کسي باشد و اگر اقدامي صورت گرفته باشد. درباره ديگر کشورها نظير ونزوئلا سخن نمي گويم که در مدتي کوتاه اقدامات متهورانه يي در امر آموزش صورت داده اند. مزاياي برنامه «بله من مي توانم» به مردم جوامع ديگر در خارج از نيمکره غربي نيز رسيده است. کافي است بگوييم که نيوزيلند از اين برنامه براي ريشه کن کردن بي سوادي در ميان بوميان مائوري استفاده کرد. به جاي تاسيس يک مرکز آموزش پزشکي در امريکاي مرکزي که حدود 100 پزشک از آن فارغ التحصيل شده اند و ما نيز از اين امر خوشحاليم امروز کشور ما ده ها هزار دانشجو از سراسر امريکاي لاتين و کارائيب را بورسيه کرده و به مدت 6 سال هزينه هاي آنها را تقبل کرده تا به صورت رايگان در رشته پزشکي در کوبا تحصيل کنند و البته ما جوانان امريکايي را نيز که امر تحصيل را جدي مي گيرند فراموش نکرده ايم.

ما با ونزوئلا در آموزش بيش از 20 هزار جوان که در رشته پزشکي تحصيل کرده و در کلينيک ها در محلات فقيرنشين تحت نظارت پزشکان متخصص کوبايي تعليم مي بينند همکاري مي کنيم. به اين ترتيب آنها مي توانند آينده خود و مشکلات کاري شان را از نزديک لمس کنند. کشتي comfort با قريب به 800 نفر پرسنل که شامل متخصصان امور بهداشتي و پزشکي و خدمه مي شوند قادر نخواهد بود از تعداد زيادي از مردم مراقبت کرده و به آنها خدمات پزشکي ارائه دهد. اجراي برنامه هاي بهداشتي و پزشکي به صورت گذرا غيرممکن است، براي مثال در برخي موارد، فيزيوتراپي ماه ها طول مي کشد. کوبا در پلي کلينيک ها و بيمارستان هاي مجهز به مردم خدمات پزشکي دائمي عرضه مي کند و بيماران مي توانند در هر ساعت از روز و شب تحت مراقبت هاي پزشکي قرار گيرند. ما همچنين به تناسب نيازها متخصصان فيزيوتراپي را تربيت کرده ايم.

جراحي چشم نيز مستلزم مهارت هاي ويژه است. در کشور ما در مراکز جراحي چشم سالانه 50 هزار کوبايي مورد عمل جراحي چشم قرار مي گيرند و از 27 نوع بيماري چشمي مراقبت به عمل مي آيد. هيچ ليست انتظاري براي عمل پيوند قرنيه که نيازمند ترتيبات و مقدمات ويژه است وجود ندارد. اگر در ايالات متحده بررسي دقيقي در اين زمينه صورت گيرد، خواهيد ديد که تعداد زيادي از افراد در آنجا حقيقتاً به عمل جراحي نياز دارند اما به دليل اينکه آنها از سوي چشم پزشک مورد معاينه قرار نگرفته اند مشکلات چشم خود را به دلايل ديگر منسوب مي کنند و در معرض خطر کوري قرار گرفته يا بينايي شان دچار عيوب جدي مي شود. بايد بدانيد که تعداد چنين افرادي سر به ميليون ها تن مي زند.

در آمار فوق من صدها هزار شهروند امريکاي لاتيني و کارائيبي را به حساب نياوردم که بعضي از آنها در کوبا اما بخش اعظم آنها در کشورهاي متبوع شان توسط جراحان کوبايي تحت عمل چشم قرار گرفته اند. فقط در بوليوي، تعداد اين افراد سالانه به بيش از 100 هزار نفر مي رسد. در اين مورد پزشکان بوليويايي که در مدرسه پزشکي امريکاي لاتين (ELAM) تحصيل کرده اند با متخصصان کوبايي در عمل جراحي همکاري مي کنند. بگذار ببينيم کشتي Comfort در هائيتي چه اقداماتي صورت خواهد داد و طي يک هفته بيلان خدمات بهداشتي ارائه شده چه خواهد بود. در هائيتي در 123 قبيله از 134 قبيله کشور پزشکان کوبايي همراه با فارغ التحصيلان ELAM و دانشجويان اهل هائيتي سال آخر مدرسه پزشکي درگير مبارزه با ايدز و ديگر بيماري هاي نواحي استوايي هستند. مشکل اينجا است که ايالات متحده نمي تواند از پس کاري که کوبا انجام مي دهد برآيد. از طرف ديگر اين کشور به طرز سبعانه يي کمپاني هاي توليدکننده تجهيزات پزشکي باکيفيت که تامين کننده اين محصولات در کشور ما هستند را تحت فشار قرار داده اند تا از جايگزين کردن يا به روز کردن برنامه هاي کامپيوتري خاص يا ارائه برخي قطعات يدکي که تحت ليسانس ايالات متحده هستند خودداري کنند. من مي توانم در اين زمينه به موارد مشخص و نام کمپاني ها اشاره کنم. حتي در صورتي که ما راهکارهايي براي مقاومت در برابر آسيب ها در اين حوزه مشخص داشته باشيم، اين اقدام نفرت انگيز است. فردا، يکشنبه، روز کودک است. من به هنگام نوشتن به آنها فکر مي کردم و اين مقاله را به آنها تقديم مي کنم.

منبع: znet

14 جولاي 2007

گرفته شده از: اعتماد

 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: