رسانه ها

تغییر رژیم در کوبا

vbnw

foto

http://latuffcartoons.wordpress.com/

دکتر پل کریگ رابرتز

برگردان: آمادور نویدی

عادی سازی روابط با کوبا ناشی از دستیابی به موقعیت دیپلوماتیک یا حسن نیت واشنگتن نیست. عادی سازی به خاطر فرصت های کسب سود از کوبا به نفع شرکت های بزرگ است که به دنبال تسخیر بازار های کوبا برای توسعه اینترنت هستند.

قبل ازاین که آمریکا برود و دولت کوبا خوشحالی را در عادی سازی روابط ببیند٬ آنها باید در نظر بگیرند که با عادی سازی روابط٬ پول و سفارت آمریکا می آید. پول آمریکا کنترل اقتصاد کوبا را در دست می گیرد. سفارت خانه آمریکا مرکز مأموران آژانس اطلاعاتی آمریکا(سی آی ای/سیا) جهت واژگون ساختن دولت کوبا می شود. سفارت پایگاهی ارائه خواهد داد که از آن آمریکا می تواند سازمان های غیردولتی(ان جی او ها) را تأسیس کند که بتواند اعضای ساده لوح آن را مانند کیف٬ در زمان مناسب برای اعتراضات خیابانی فراخواند٬ و سفارت این امکان را برای واشنگتن ممکن می سازد که مجموعه جدیدی از رهبران سیاسی را به خدمت گیرد.

به طور خلاصه٬ عادی سازی روابط یعنی تغئیر رژیم در کوبا. به زودی کوبا یکی دیگر از دولت های دست نشانده واشنگتن خواهد شد.

محافظه کاران و جمهوری خواهانی مانند پگی نونان و سناتور مارکو روبیو٬ این را روشن ساخته اند که کاسترو «مرد بدی است که تقریبا یک بهشت را به زندانی شناور تبدیل ساخت» و عادی سازی روابط با کوبا «به رژیم کاسترو مشروعیت اعطا» نخواهد کرد.

نانون درباره گوانتانامو٬ زندان شکنجه واشنگتن در سواحل کوبا فراموش می کند که صدها نفر از مردم بیگناه را حبس کرده اند که برای بخش بزرگی از زندگی خود توسط آمریکایی های استثنایی شکنجه می شوند. انقلاب کوبا در نظر داشت تا کوبایی ها را از سلطه خارجی و استثمار سرمایه داران خارجی آزاد سازد. احتمال موفقیت هر چقدر باشد٬ مشکلات اقتصادی کوبا به همان اندازه خصومت نیم قرن واشنگتن مربوط است که در دشمنی با ایدئولوژی کمونیستی داشت.

آمریکائی ها بیش از اندازه به عدالت و تقوای خود معتقد هستند. نانون خوشحال است. پول آمریکا منجر به هدر رفتن یک عمر زحمت زندگی کاسترو می شود. و اگر پول نتواند دسترنج کاسترو را به شکست بکشاند٬ سیا اینکار را خواهد کرد. آژانس اطلاعاتی آمریکا جهت انتقام خلیج خوک ها برای مدت های طولانی انتظار کشیده است٬ و عادی سازی روابط این فرصت را به ارمغان می آورد.

درباره نویسنده:

دکتر پل کریگ رابرتز معاون وزیر خزانه داری برای سیاست اقتصادی و همکار سردبیر مجله وال استریت بود. او مقاله نویس کسب و کار/بیزنس هفته٬ خدمات اخباری هاوارد اسکریپس٬ و ازخالقان سندیکا بود. او دارای انتصابات دانشگاهی بسیاری است. ستون اینترنتی او مورد توجه پیروان او در سراسر جهان قرار گرفته است. آخرین کتاب های روبرترز «شکست اقتصاد زاد سرمایه داری آزاد و انحلال اقتصادی غرب» و «چگونه آمریکا شکست خورد» می باشند.

برگردانده شده از:

http://www.informationclearinghouse.info/article40519.htm

Regime Change In Cuba

By Paul Craig Roberts