پرش به محتوا

آیا تنبیه بدنی در مدارس ایران ممنوع است؟

xv39

شمس الدین امانتی

دبیر خانه شورای عالی آموزش و پرورش رژیم اسلامی، در سال 1379، «آئین نامه اجرائی مدارس» را در110ماده و 52 تبصره به تصویب رساند و جهت اجرا به مدارس و مراکز آموزشی ابلاغ نمود. در ماده 77 این «آئین نامه» آمده است، «هر گونه تنبیه دیگر از قبیل اهانت، تنبیه بدنی و تعیین تکالیف درسی جهت تنبیه ممنوع است و …» .اما آیا ماده 77 از این»آئین نامه»در همین سطح و با همین اما و اگر ها قابل اجرا است یا نه ، مثنوی هفتاد من کاغذ است؟

به گزارش رسانه های رسمی رژیم اسلامی، از آغاز سال تحصیلی جاری تاکنون، تنبیه بدنی دانش آموزان، با مشت و لگد، شلاق و کابل، شیلنگ و لوله پولیکا توسط تعداد معدودی از معلمان و مدیران مدارس و مراکز آموزشی، بدون وقفه ادامه دارد. علی رغم بیان دردناک و زجر آور این عمل شنیع و غیر انسانی به مواردی از تنبیه بدنی دانش آموزان، یا در واقع شکنجه های جسمی و روحی قرون وسطائی در مدارس ایران تحت حاکمیت رژیم اسلامی، به نقل از رسانه های وابستە به خود رژیم در آستانه سال تحصیلی 1393، که به نسبت سالهای پیش افزایش چشم گیری یافته اشاره مختصری خواهم کرد.

_ یک معلم در زاهدان در یکی از مدارس منطقه میرجاوه، «دانش آموز 9ساله ای را به علت نمرات پائین مورد ضرب و شتم قرار می دهد، بطوریکه منجر به بستری شدن این دانش آموز در بیمارستان می شود. ضربات شلاق معلم به حدی بود که باعث پارگی رگ دست دانش آموز شده و کار به اتاق عمل می کشد. آلت جرم شیلنگ مخصوص کپسول گاز بوده است.»

_ به گزارش ایلنا، «در دبیرستانی در منطقه ۹ تهران، معلم ادبیات به دانش آموز 15ساله ای که از قضا بیماری قلبی هم داشته حمله ور شده و با لگد به نقاط حساس بدنش او را راهی بیمارستان کرده است. ضربه به حدی بوده که دانش آموز قادر به نشستن نبوده و معلم مذکور هم به توجیه و انکار روی آورده است. علت حمله به دانش آموز درخواست پاک کن از کنار دستی عنوان شده است» !

_ به گزارش تابناک، «در یکی از مدارس گناوه وقتی معلم در کلاس حاضر می شود تا ارزشیابی را از دانش آموزان صورت دهد، متوجه می شود که اغلب آنان در وضعیت مطلوب درسی قرار ندارند. همین دلیل کافیست تا معلم مربوطه، که مدیر مدرسه نیز است، همه دانش آموزان آن کلاس را به حیاط مدرسه ببرد و تک به تک آنان را با لوله پولیکا تنبیه بدنی کند. در پی این تنبیه حال یکی از دانش آموزان رو به وخامت می رود و در بیمارستان بستری میشود.»

_ در مدرسه ای در پاکدشت ورامین چهار دانش آموز که تکالیفشان را انجام نداده بودند به دستور معلم به همراه مبصر کلاس به دستشویی برده می شوند تا دستشان را در کاسه توالت کنند و ….. ! دانش آموزانی که در این مدرسه به تحصیل اشتغال دارند، از پناهندگان کشور افغانستان هستند.

_ مدتی پیش در یکی از دبیرستانهای بابلسر،»علیرضا یکی از دانش آموزان سال چهارم دبیرستان پس از سوال پرسیدن از معلم فلسفه، از سوی وی مورد الفاظ رکیک قرار می گیرد. این معلم که تکراری بودن سوال دانشآموز را دلیلی بر توهین به خود میداند، پس از بحث با این دانش آموز 18 ساله، وی را مورد ضرب و شتم قرار میدهد.»

به گزارش تسنیم، حسن روحانی، در مهر سال 92 در مراسم بازگشایی مدارس درخصوص حذف تنبیه بدنی از مدارس گفت، «من دیگر از تنبیه جسمی سخن نمیگویم که قطعآ دیگر وجود ندارد. چنانچه دولت تدبیر و امید در هر گوشهای از کشور با چنین موارد تنبیه جسمی مواجه شود با اشد برخورد مواجه خواهند شد.»

خزعبلات رئیس دولت»تدبیر و امید»به منظور فریب افکار عمومی محلی از اعراب ندارد. حکومتی که بمنظور ایجاد رعب و وحشت در جامعه و بر طبق شریعت اسلام و فتوای امام خود، در ملاء عام مردم بی دفاع و زندانیان را شلاق می زنند، به صورتشان اسید می پاشند و در مواردی در میادین مرکزی شهر ها مردم بی گناه را باطناب حلق آویز میکنند، چگونه میتواند با عاملین پدیده تنبیه بدنی در مدارس، بنا به گفته روحانی»با اشد برخورد مواجه خواهند شد»؟

تأثیرات مخرب روحی و روانی این اعمال وحشیانه بر کودکان و نوجوانانی که نظاره گر عملکرد ضد انسانی رژیم اسلامی تا دندان مسلح هستند، بر کسی پوشیدە نیست ؟

نظامی که با توسل به زور سعی در نهادینه کردن تفکیک بر مبنای جنسیت در مدارس و مراکز آموزشی را دارد و مأموران چاقوکش و اسید پاش امر به معروف و نهی از منکر خود را در کوچه و بازار رها کرده تا زنان و دخترانی را که تسلیم پوشش حجاب اجباری رژیم اسلامی نخواهند شد مورد ضرب و شتم قرار دهند، تنبیه بدنی توسط تعدادی از معلمان به امری عادی تبدیل خواهد شد.

اما «راه حل» رژیم اسلامی، یا همان حیله شرعی در برخورد به پدیده تنبیه بدنی دانش آموزان، شنیدنی است. «حمید رضا کفاش»معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش، به خبرنگار تسنیم، گفت»تخلف دارای مراحلی است که مرحله نخست آن اتهام است یعنی ابتدا در هیئت تخلفات اداری بحث تنبیه بدنی بررسی میشود و اگر اثبات شد که در این زمینه تخلف صورت گرفته است، برخورد قانونی اعمال میشود البته از همان ابتدا حکم شدیدی که به صورت تعلیق از کار یا اخراج باشد صادر نمیشود بلکه تذکر شفاهی یا کتبی به فرد خاطی ارائه میشود اما اگر تنبیه بدنی مجدد توسط فرد تکرار شود درج در پرونده و اخراج اعمال میشود»

این قانون(حیله شرعی)تضمینی است به آن تعدادی از معلمانی که روزانه با کابل و لوله پولیکا به منظور وادار کردن دانش آموزان به اطاعت کور کورانه دست و پای آنها را خواهند شکست،

در تقابل با این تنبیهات و بدآموزی ناشی از ضرب و شتم دانش آموزان توسط این تعداد از معلمان، متأسفانه در روز اول آذر ماه 1393، دبیر فیزیک دبیرستان پسرانه حافظی در بروجرد، در پی بالا گرفتن جر و بحث بین این معلم و یک دانشآموز ۱۵ ساله، دانش آموز با چاقویی که در اختیار داشته است ضربهای را به گلوی دبیر خود وارد کرده و او را کشت. این درگیری حوالی ساعت ۱۱ صبح و سر کلاس درس اتفاق افتاده بود.

تنبیه بدنی دانش آموزان توسط تعداد معدودی از معلمان و تذکر شفاهی یا کتبی به این تعداد از معلمان خاطی شاید در کوتاه مدت بخش بسیار ناچیزی از درد مراکز آموزشی را حل کند، اما توسل به این شیوه در دراز مدت راه حل علمی این مشکل نیست.

تعداد زیاد دانش آموزان در یک کلاس درس در مواری به حدی است که معلم بیشتر نقش مبصر کلاس را دارد تا یک مدرس، شلوغی ناشی از این شرایط نامناسب و غیر استاندارد و عدم کنترل و تسلط معلم بر دانش آموزان حین تدریس، بخشی از پدیده خشونت و متعاقب آن تنبیه بدنی دانش آموزان توسط معلم آنها را به دنبال دارد که در مواردی عکس آن نیز صادق است.

فقر ناشی از بی کاری اغلب والدی دانش آموزان، وضعیت بد اقتصادی این خانواده ها در عدم تأمین هزینه تحصیلی فرزندان خود شرایط نامناسبی را به این تعداد از دانش آموزان در مدرسه و متعاقبآ در جامعه تحمیل کرده که در نهایت به درس و مدرسه بی علاقه و بی انگیزه خواهند شد، این پروسه آنها را دچار وضعیت روحی خسته کننده ای خواهد کرد و به همه کس و همه چیز بد بین خواهند شد.

اما وضعیت بد اقتصادی معلمان در ایران تحت حاکمیت رژیم اسلامی، وضعیت نا مشخص استخدام رسمی آنها، گرانی روز افزون مایحتاج عمومی، دستمزد ناچیز ماهانه آنها، فشار سیاسی_اجتماعی رژیم اسلامی بر معلمانی که قرار است این دانش آموزانی را آموزش و پرورش دهند، تأثیرات منفی و مخربی بر نحوه برخورد آنها در برابر اشتباهات احتمالی دانش آموزان و عدم تعهد آنها در مقابل وظایفی که مدرسه و معلم برایشان تعیین کرده اند داشته باشد.

جمع کثیری از معلمان دلسوز و فداکار سالهای طولانی از عمر خود را در راه خدمت به آموزش و پرورش دانش آموزان به شیوه سکولار و غیر مذهبی صرف کردند، قوانین ارتجاعی و ضد علمی رژیم از جمله کتک کاری دانش آموزان را هرگز اجابت نکردند، بسیاری از آنان از کار اخراج و عدە زیادی دستگیر و دهها تن در قتل گاههای رژیم اسلامی وحشیانه شکنجە و اعدام شدند، اما هیچگاه تسلیم سیاست های ارتجاعی- مذهبی رژیم دیکتاتور حاکم به ایران نشدند.

علی رغم به رسمیت شناختن تمام مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی معلمان شاغل در مدارس و مراکز آموزشی، توسط سیاست گزاران رژیم جمهوری اسلامی، بایستی بر سر در ورودی کلیه مدارس و مراکز آموزشی با خط درشت و خوانا نوشت.

تنبیه بدنی تحت هر شرایطی در مدارس ممنوع است.

21-12-2014

 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: