رسانه ها

کنترل کارگران در هتل رامادا، اکوادور

تارنگاشت عدالت

منبع: گاردین، نشریه حزب کمونیست استرالیا

۱۰ دسامبر ۲۰۱۴

نویسنده: الیزابت هیولم

 

 vcpoi56

 

پس از آن که مالک یک هتل در اکوادور تصمیم گرفت با پول فرار و معیشت کارگران و خانوادهای آن‌ها را سرقت کند چه اتفاق افتاد؟ نمایندگان شرکت کننده در شانزدهمین نشست احزاب کمونیست و کارگری در گوایاکیل، اکوادور طی صحبت با کارکنان مغرور هتل رامادا که با حمایت دولت رافائل کورره آ کنترل زندگی را خود به دست آورده اند، در جریان قرار گرفتند.

یک بانکدار که مالک رامادا بود فعالیت هتل را متوقف کرد، همه پول را برداشت اما مالکیت ساختمان را نگه داشت. نود و سه کارگر با بیکاری مواجه بودند تا این‌که دولت مترقی کورره آ ساختمان را مصادره کرد و در دست کارگران قرار داد. کارگران یک تعاونی تشکیل دادند و از شيلی یک کارشناس در مدیریت هتل را برای دو سال آوردند تا کارکنان را آموزش دهد. آن‌ها از میان خود یک مدیر انتخاب کردند. موفقیت آن‌ها با حمایت دولت به شکل یک وام هشت ساله و با تضمین این‌که همایش‌های دولتی و دیگر مراسم باید در هتل برگزار شوند، تقویت شد.

نمایندگان شرکت کننده در شانزدهمین نشست احزاب کمونیست و کارگری دیدند که کارکنان چقدر کارآمد بودند و با صحبت با آن‌ها پی بردند که چقدر از پیروزی خود مغرورند. ریکاردو پاتینو، وزیر امور خارجه اکوادور که یکی از میهمانان روز دوم نشست بود گفت که رامادا یک استثنا نیست، بلکه یک نمونه است. دولت در دو محل کار دیگر به کارگران کمک کرده است تا به سود خود تعاونی‌های خود را برای مدیریت محل کار خود تشکیل دهند. پاتینو حتا گفت دولت لازم است برای تشکیل تعاونی‌ها به کارگران بیش‌تر کمک کند.

اکوادور حداقل دستمزد را افزایش داده و یکی از بالاترین نرخ‌های رشد اقتصادی را در منطقه دارد. وزیر امور خارجه سخنان خود را چنين به پایان رساند: «اکوادور روند انقلابی خودش را پیش می‌برد، اما مهم‌تر این است که برادران انقلابی، سوسیالیست‌ها و کمونیست‌ها، مثل امروز، با تجربه ما آشنا شوند تا بتوانیم با هم یک جامعه بدون طبقه بسازیم.»

روز بعد نمایندگان شرکت کننده در شانزدهمین نشست احزاب کمونیست و کارگری در مراسم یادبود کشتار بیش از ۲۰۰۰ کارگر در گوایاکیل در سال ۱۹۲۲، زمانی که قیام کارگران با یک حمام خون سرکوب شد، شرکت کردند. طبقه کارگر نیاز فوری داشت که حزب کمونیست اکوادور را تشکیل دهد. سرانجام، این در سال ۱۹۲۶ حاصل شد.

http://www.cpa.org.au/guardian/2014/1668/11-workers-control.html