رسانه ها

بالاگرفتن زمزمه های تحریم پس از تمدید مذاکرات هسته ای

ژوليان پكه

المانيتور

بلافاصله پس از آن‌که مذاکره‌کنندگان هسته‌ای برای بار دوم بدون نتیجه بازگشتند، قانون‌گذاران آمریکایی تقاضا کردند تا تحریم‌های جدیدی [علیه ایران] وضع شود.

پس از انتخابات میان‌دوره‌ای اخیر، دموکرات‌ها اکثریت را در مجلس سنا از دست دادند و حال جمهوری‌خواهان ارشد در مجلس نمایندگان و سنا خواستار آن شدند که به محض آغاز به‌ کار کنگره جدید در ماه ژانویه، اقدام‌های فوری در این‌باره انجام شود. این اظهارات به دنبال نگارش انبوهی از نامه‌ها صورت می‌گیرند که پیش از پایان یافتن ضرب الاجل ۲۴ نوامبر (سوم آذر) به دولت نوشته شده و در آن‌ها بر لزوم دستیابی به توافق نهایی پافشاری شده بود.

علیرغم خطابه‌های پرحرارت اعضای ستیزه‌جویی که قدرت را به دست گرفته‌اند، اختلاف نظر در میان جمهوری‌خواهان –و به طور عمده، کل کنگره- بر سر این‌که بهترین راه پیش رو چیست، باقی است. در هر دو جناح، برخی از منتقدین مذاکرات، از این گفت‌وگوها منصرف نشده‌اند اما می‌گویند آن‌ها که خواهان تحریم‌های جدید در آغاز سال نوی میلادی هستند، نباید منتظر بمانند.

جان مک کین سناتور جمهوری‌خواه از ایالت آریزونا و رییس جدید کمیسیون نیروهای مسلح سنا، در بیانیه‌ای مشترک با لیندسی گراهام سناتور جمهوری‌خواه ایالت کارولینای جنوبی و کلی آیوت سناتور جمهوری‌خواه ایالت نیو همپشایر، نوشتند: «ما معتقدیم که این تمدید اخیر در گفت‌وگوها باید با افزایش تحریم‌ها و لزوم تایید هرگونه توافق نهایی میان ایران و ایالات متحده در کنگره، همراه شود». در بخش دیگری از بیانیه آمده است: «هر عضو کنگره باید این امکان را داشته باشد که توافق نهایی را مرور کرده و به این تصمیم مهم در عرصه سیاست خارجی رای دهد».

رابرت منندز سناتور دموکرات از ایالت نیوجرسی که رییس پیشین کمیته سیاست خارجی سنا محسوب می‌شود، تلاش‌های دولت را ستود اما گفت که تمدید جدید نشان‌دهنده شکست آنان است.

سناتور منندز با ذکر این که «چرخه مذاکرات و تمدید آن، به همراه سست‌شدن تحریم‌های ایران، موثر نبوده است». وی ادامه داد: «من کماکان بر این باورم که آن‌چه ایران را وادار به آمدن پای میز مذاکره کرد، به‌کار گرفتن همزمان دیپلماسی و فشار اقتصادی بود و همین امر، بهترین راهِ پیش رو برای دستیابی به پیشرفت است».

لابی طرفدار اسراییل آیپک (AIPAC) نیز به صداهایی پیوست که در پی تمدید مذاکرات در روز دوشنبه، خواستار تحریم‌های بیشتری [علیه ایران] شده‌اند. این گروه در بیانیه‌ای که روی وب‌سایت آیپک منتشر شده، نوشت: «حال ضروری است که کنگره وضع تحریم‌های جدید را با حمایت هر دو حزب در دستور کار قرار دهد تا به تهران بفهماند که در صورت امتناع از کنار گذاشتن شفاف برنامه سلاح‌های هسته‌ای خود، با فشارهای شدیدتری روبه‌رو خواهد شد.

جان کورنین مرد شماره دو جمهوری‌خواهان در کنگره آتی وعده داد که به این امر ورود کند اما در خصوص جزییات اظهار نظر نکرد.

وی در یک توییت نوشت که در زمینه بحث هسته‌ای ایران، دلواپسی‌اش از اینکه کاخ سفید به یک توافق بد دست بزند، فروکش کرده اما کنگره دوحزبی در ژانویه حرف‌های بیشتری در این باره برای گفتن خواهد داشت.

جیم ریش سناتور جمهوری‌خواه از ایالت آیداهو که نام وی به عنوان رییس احتمالی پنل خاورمیانه در مجلس سنا مطرح است، گفت که «اوباما با این تمدید میراث خوبی از خود به جای نمی‌گذارد».

جیم ریش گفت: «با این تمدید، پرزیدنت اوباما یک قاعده جدیدی را بنا کرد که ایران می‌تواند برنامه هسته‌ای خود را ادامه دهد و با تسهیل تحریم‌ها، میلیاردها دلار به دست آورد؛ بدون اینکه هیچ قدمی در راه تغییر رفتار غیر قابل قبول خود برداشته باشد». وی ادامه داد: «رژیم ایران نیاز دارد به این فکر کند که باید با عملکرد جدی برای پایان دادن به برنامه هسته‌ای خود پای میز مذاکره بیاید و در غیر این صورت، غرب میز را ترک کرده، آن‌ها را منزوی و بابت رفتار تهدیدآمیزشان تنبیه خواهد کرد».

اد رویس نماینده جمهوری‌خواه از ایالت کالیفرنیا و رییس کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان نیز سخنان مشابهی بر زبان راند. رویس گفت: «این تمدید هفت ماهه باید برای سخت‌تر کردن فشار اقتصادی بر تهران –که هم‌اکنون از افت قیمت انرژی رنج می‌برد- صورت گیرد تا ایران امتیازهایی را بدهد که تا به حال در برابر اعطای آنان مقاومت می‌کرد».

مایک راجرز سناتور جمهوری‌خواه از ایالت میشیگان و رییس پنل اطلاعاتی کنگره، یک قدم فراتر رفت و از اوباما خواست که کل استراتژی سیاسی‌اش را دور بیاندازد. وی گفت: «در حالی که کاخ سفید در اشتیاق یک توافق به سر می‌برد، ایران دست خود را پر می‌کند». راجرز که روزهای آخر کار در کنگره را می‌گذراند و به زودی یک برنامه رادیویی راه خواهد انداخت، ادامه داد: «الان وقت آن است که دولت تمام مشی خود در برابر ایران را بازبینی کند».

دولت اوباما به خوبی دریافته که صبر کنگره رو به اتمام است.

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده طی کنفرانس خبری روز ۲۴ نوامبر خود در وین، با ذکر اینکه «من حتی در حالی که روزهای گذشته اینجا بودم، با نمایندگان تماس داشتم»، گفت: «امید دارم که آن‌ها به این منطق خواهند رسید که برای چند ماه ما را در شرایط آرام بگذارند تا بتوانیم بدون صدور پیام‌هایی که باعث برداشت اشتباه و محاسبات غلط می‌شوند، کار را ادامه دهیم. بنابراین من امیدوارم که بتوانیم آن وسعت نظر را داشته باشیم و ما قطعاً در تمام راه‌هایی ممکن کنار کنگره خواهیم بود تا مطمئن شویم که خواسته‌های همه به خوبی شنیده و پردازش شده و برای اجرایی‌شدن جدی گرفته خواهد شد».

برخی از قانون‌گذاران ظاهراً آماده‌اند تا این فضا را به دولت بدهند.

باب کراکر سناتور جمهوری‌خواه از ایالت تنسی گفته است: «از ابتدا نگران این بودم که تمدیدهای پشت سر هم به یک قاعده بدل شود و قدرت نفوذ ما را از بین ببرد. با این وجود، من ترجیح می‌دهم که دولت مذاکره را ادامه دهد تا اینکه بخواهد یک توافق بد را تایید کند و باعث بی‌ثباتی بیشتر منطقه و جهان شود». وی که رییس کمیته روابط خارجی سنا خواهد بود، ادامه داد: «به خاطر وابستگی مهمی که این مذاکرات با امنیت ملی ما و امنیت منطقه دارد، کنگره باید امکان آن را داشته باشد که بتواند قبل از انجام هر توافق نهایی، به میان بیاید و تعیین جایگزین‌هایی مانند تحریم‌های سنگین‌تر را در صورت شکست مذاکرات، آغاز کند».

تعدادی از قانون‌گذاران دیگر نیز در روزهای اخیر و بعد از روشن‌تر شدن این‌که تا ضرب‌الاجل نوامبر توافقی صورت نخواهد گرفت، به بحث وارد شده و اظهار نظر کرده‌اند.

هفته گذشته ۴۳ سناتور –تمام جمهوری‌خواهان به جز رند پال سناتور کنتاکی و جف فلیک سناتور آریزونا- نامه‌ای را خطاب به اوباما امضا کردند که در آن وعده داد شده بود کنگره جلوی تسهیل تحریم‌ها را می‌گیرد مگر آنکه «کاخ سفید درست و حسابی با کنگره همکاری کند».

همچنین ۱۱ سناتور جدیدالورود جمهوری‌خواه، با امضای نامه‌ی تام کاتن سناتور برگزیده‌ی ایالت آرکانزاس به اوباما، خواستار آن شدند که هر گونه توافق نهایی «از محدودیت‌‌‌های پیشین که توسط سازمان ملل بر برنامه هسته‌ای ایران تعیین شده، پیروی کند».

در مجلس نمایندگان، [اد] رویس چهار روز قبل با الیوت انگل، عضو باسابقه دموکرات از ایالت نیویورک هم‌گام شد تا در بیانیه‌ای از اوباما بخواهند که در توافق نهایی «تمام راه‌ها برای دست‌یابی ایران به قابلیت تولید سلاح‌های هسته‌ای مسدود شود».

آن‌ها نوشتند: «این [توافق] باید یک مکانیسم تایید موثر، سر زده و طولانی مدت را در خود داشته باشد و به ما امکان گسترده‌ای بدهد که هرگونه تلاش توسط ایران برای فرار از تعهدات را دریابیم». در این بیانیه آمده است: «همچنین باید از ایران خواسته شود که درباره کارهای گذشته‌اش برای ساختن بمب، حقیقت را بگوید».