سياسی

از طرح «ینون» به «استراتژی یاآلون»

09hjc2
منبع: ولتر نت

تارنگاشت عدالت
نويسنده: پرفسور آلفردو خلیفه رحمه (دانشگاه ملی مستقل مکزیک)

در حالی‌که آمریکا از یک طرف و فرانسه و ترکیه از طرف دیگر سعی می‌کنند به شیوه خود شام را متحول کنند، «آلفردو خلیفه رحمه» رابطه مستقیمی بین طرح اودد ینون در سال ١٩٨٢ و موشه یاآلون در سال ٢٠١۴ تشخیص می‌دهد. اسرائیل که هم‌زمان از کوشش‌های هر دو گروه نامبرده پشتیبانی می‌کند، در عین حال پروژه بالکانیزاسیون منطقه مورد نظر خود را پیگیرانه دنبال می‌کند.
«ساختارهای نژادی سوریه می‌رود که به تجزیه این کشور به منطقه شیعیان در امتداد سواحل مدیترانه، منطقه مردمان اهل سنت در حلب و حومه و دمشق هم‌چنین منطقه دروز‌ها، (شاید در بلندی‌های جولان و فلات حوران و شمال اردن) که خواستار دولت مستقل خود هستند، منجر شود. (…) چنین کشوری در درازمدت ضامن صلح و امنیت منطقه خواهد بود. این هدفی است که زیاد دور به نظر نمی‌رسد و می‌توان به آن رسید.» (اودد ینون: «سیاست کاربردی اسرائیل برای دهه ٨٠» کیوونیم فوریه ١٩٨٢

در طی سفر ۵ روزه خود به ایالات متحده آمریکا، وزیر دفاع اسرائیل به مجری برنامه صبحگاهی NPR (National Public Radio)، آقای استیو اینسکیپ گفت: «مرزهای خاورمیانه باید برای همیشه تغییر کند.»١
آقای یاآلون به دقت روند بالکانیزاسیون (طرح ینون، کارمند سابق وزارت امور خارجه اسرائیل) را دنبال می‌کند: «مرزها هم‌اکنون تغییر یافته، زیرا ريیس‌جمهور سوریه، بشارالاسد دیگر قادر نیست وحدت را در کشور خود حاکم سازد و از آنجا که او تنها ٢۵ درصد خاک سوریه را تحت کنترل خود دارد»٢ مشکلاتی را به وجود آورده که اسرائیل «باید آنها را از میان بردارد.» واقعاً که چقدر غم‌انگیز است.
طبق عقیده قرون وسطايی آقای یاآلون کشورهايی وجود دارند که دارای سابقه تاریخی هستند و کشورهايی که مرزهای آن‌ها در سال ١٩١۶ توسط فرانسه و انگلیس که می‌خواستند ویرانه‌های امپراتوری عثمانی را تقسیم کنند، در چارچوب قرارداد سایکس- پیکو، مصنوعاً کشیده شده است.
موشه یاآلون حرف‌های پیش‌پا افتاده زیاد می‌زند: «مصر، مصر خواهد ماند» و یا «لیبی، مخلوقی نوین، کشوری که پس از جنگ جهانی اول از طرف غرب خلق شد. آن کشور هم مثل سوریه و یا عراق، کشورهای ملی مصنوعی (!) است و آنچه که ما امروز شاهدیم، اضمحلال تصورات غرب است.»
آیا «اسرائیل نوین» مخلوق بانکدار و برده‌پرور شهیر آقای روتشیلد و وکالت‌خانه «لوید جورج» که بعد نخست‌وزیر انگلیس شد، نبود؟
پس از استقرار در روسیه و بعد از آن به دنبال تعقیب و پیگرد در سال ١٨٨٣ و ١٩٠٣، صهیونیسم سرگردان بر آن شد که کلنی‌های «مصنوعی» در حیطه نفوذ آنگلوساکسن‌ها مثلاً کانادا، استرالیا، شرق آفریقا، جنوب غربی تکزاس (!)، آنگولا و یا اوگاندا به وجود آورد.٣
آیا صهیونیسم مالی، که به مراتب خطرناک‌تر از نسخه صهیونیسم الحاق‌گرایانه است، نتوانسته در قرن ٢١ به دنبال آزادسازی بانک‌ها در سطح جهان کشورهای نامبرده در حیطه نفود آنگلوساکسون‌ها را در یکدیگر ادغام کند؟
آقای یاآلون در مصاحبه‌ای با چارلی روزه، به ريیس‌جمهور ترکیه بند کرده و به او انتقاد می‌کند که او «یکی از هواداران سرشناس» اخوان‌المسلمين است.۴

روزنامه اسرائیلی هاآرتص اشاره کرد که یاآلون «نگفت که آیا مرزهای اسرائیل نیز که توسط قدرت‌های غربی کشیده شده (!) تغییر خواهد کرد یا نه.»۵

آقای یاآلون توهین‌های نژادپرستانه دیگری را نیز در مورد مردم فلسطین به خود اجازه می‌هد و حتا جرأت می‌کند امکان توهین‌آمیز «بیرون انداختن نژادی» آن‌ها را مطرح نماید. سفر آقای یاآلون به ایالات متحده آمریکا وظیفه داشت، اظهارات مشکوک آقای «نفتالی بنت» مدیر The Jewish Home، ريیس حزب شدیداً راست‌گرای مذهبی یهودی در قبال وزیر امور خارجه آمریکا جان کری را که ظهور داعش و وجود مشکلات لاینحل فلسطینی- اسرائیلی مربوط به هم دانسته بود، تخفیف دهد. قبل از آن آقای کری اسرائیل را تقریباً متهم کرده بود که «یک کشور عاق شده» است. تقریباً یک کشور عاق شده؟
روزنامه هاآرتص نوشت که آقای یا‌آلون از طرف آمریکا «به طور علنی خوار و خفیف (!) شده بود، زیرا از ملاقات او با دولتمردان عالی‌رتبه دستگاه دیپلماسی اوباما، مثل جو بایدن، جان کری و مشاور امنیتی آقای اوباما، خانم سوزان رایس، جلوگیری به عمل آمده بود.
هفته‌نامه اکونومیست که از مشتقات فانیانشل تایمز است و به گروه پارسون که بلاک راک بانک، بزرگ‌ترین بانک سرمایه‌گذاری را در جهان کنترل می‌کند، تعلق دارد و زیر نظر لاری فینک اسرائیلی است۶ در همین سو تبلیغ کرد و ادعا نمود که بیش‌تر (٣ میلیون نفر) آوارگان سوریه حاضرند «از دست رفتن سرزمین خود» را پذیرا شوند.٧
دولت بشارالاسد هم‌اکنون تنها ٢۵ درصد سرزمین سوریه را زیر کنترل خود دارد و بقیه سرزمین در دست جهادیون خلافت بلاد اسلامی است (که پایتختش الرقه در اشغال مزدوران خارجی است). از طرف دیگر منطقه نسبتاً کوچکی در شمال شرقی سوریه، هم‌مرز ترکیه وجود دارد که هنوز در دست کردهای سوری است که نماد آن، شهر شهیدپرور کوبانی است که گویا داعش در آنجا از سلاح‌های شیمیايی استفاده کرده است،٨ امکانی که تاکنون مورد اغماض و پرده‌پوشی دستگاه تبلیغاتی ایالات متحده و اسرائیل قرار گرفته است.٩
محلات دیگری نیز مثلاً در حلب و یا حومه دمشق و یا بلندی‌های جولان (که اسرائیل در آنجا مهره النصره را به کار می‌بندد) نیز وجود دارند، که در دست ائتلاف‌های عجیبی مثل ارتش آزاد سوریه (!)، النصره، القاعده و همین‌طور داعش که جملگی از طرف «غرب» غسل تعمید داده شده اند، قرار دارند.
طرح بالکانیزه کردن که توسط ینون و یاآلون اسرائیلی مطرح گردیده، با سرعت و به کمک این پدیده غیرواقعی که خلافت بلاد اسلامی نام دارد و بازوهایش تا مغرب (غربی‌ترین بخش دنیای عرب در شمال آفریقا) گسترده است و مدل لیبی را دنبال می‌کند، گسترده است.١٠
آیا جهادیون و داعش طبق طرح مقامات اسرائیلی، ینون و یاآلون، ابزار کمکی مناسبی برای تکه‌تکه کردن دقیق جهان عرب که دامنه‌اش تا یمن گسترده است، نیست؟١١
برخلاف بهانه‌های متداول آنگلو‌ساکسن‌ها، آن‌ها این‌بار این‌طور وانمود می‌کنند که گویا هواپیماهای آمریکايی، غفلتاً در تحویل سلاح به کردهای سوریه که در کوبانی تحت محاصره اند، اشتباه کرده و سلاح‌ها به دست جهادیون و داعش افتاده.١٢ عجب!
هیچ‌کس، نه ینون / یاآلون، نه جهادیون عضو داعش  و نه نظریه‌پردازان آمریکايی (فرمول: برژینسکی، رایس، پیترز، کلارک، رایت)١٣ موذیانه بودن طرح بالکانیزاسیون را بهتر از ريیس‌جمهور سمج ترکیه آقای اردوغان درک نمی‌کند، که در رابطه با کردها که مورد پشتیبانی ناتو و اسرائیل قرار دارند و ١۵ تا ٢۵ درصد جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند، سیاست ویژه خود را دنبال می‌کند. آقای اردوغان آن‌ها را «لورنس عربستان» می‌نامد، که اشاره‌اش به جاسوس سابق انگلیس است و آن‌ها را استاد کلیه اشکال بالکانیزاسیون معرفی می‌کند.١۴
اسرائیل نیز که مانند ترکیه خود بر لب پرتگاه انفجار درونی قرار گرفته است، بازهم در صدد تدارک یک جنگ جدید علیه حزب‌الله لبنان است، در حالی‌که در سطوح بالاتر استراتژیک سیاست کاربردی بالکانیزاسیون دستگاه تبلیغاتی تل‌آویو توسط مؤسسه پژوهش رسانه‌ای خاورمیانه MEMRI در دست اجراست.  به یُمن کشورگشايی‌های سریع جهادیون داعشی، این مؤسسه که مرکزش در واشنگتن و از طرف ایگال کارمون، یک جاسوس ارتش اسرائیل و خانم میراو ورمزر، عضو انستیتوی هادسون که با حزب صهیونیستی و سنت‌گرای لیکود مربوط است، تأسیس گشته، رهبری می‌شود، می‌تواند در رابطه با مسأله «نظم نوین (!) خاورمیانه»، حول چهار محور که تنها در جهت منافع «اسرائیل بزرگ» است، پیشرفت کند. این چهار محور به شرح زیر است:
اول: مسأله اتمی ایران (که حق ندارد برخلاف اسرائیلِ «نظرپرورده» به سلاح هسته‌ای دست ‌یابد)
دوم: معضلات بین اعراب و اسرائیل (که فعلاً بایگانی شده است و خاک می‌خورد)
سوم: پروسه ترک‌ – کرد (انفجار درونی ترکیه؟) و گسترش «کردستان بزرگ»!
چهارم: درگیری‌های بین شعیان و سنی‌ها (احیای «جنگ‌های سی‌ساله»؟)
در اینجا نمی‌خواهم اتهامات سنگین پوتین را تکرار کنم که گفته بود «ایالات متحده آمریکا با کمک مالی به جهادیون و داعش، تروریسم‌پرور است.»١۵
ولی آیا بالکانیزاسیون «خاورمیانه و نزدیک» و ایجاد «نظم نوین» ناشی از آن ادامه همان فرمول برژینسکی، رایس، پیترز، کلارک، رایت که طرح‌های ینون و یاآلون بر پایه آن شکل گرفته و اکنون توسط پیشروی سریع مزدوران جهادی عملی می‌شود، نیست؟

———————————————–

[1] “Israel’s Defense Minister : Mideast Borders ’Absolutely’ Will Change”, NPR, 23 octobre 2014.

[2] “A Strategy for Israel in the Nineteen Eighties (The «Yinon Plan»)”, by Oded Yinon, Translation Israel Shahak, Kivunim (Israel) , Voltaire Network, 1 February 1982.« Une stratégie pour Israël dans les années 80 » extraits en français traduits par Youssef Aschkar, Réseau Voltaire.

[3] “Zionist Congress: The Uganda Proposal”, 26 août 1903, Jewish Virtual Library.

[4] „Muslimbruderschaft: Israelische Denunzierung und britische Untersuchung“, Voltaire Netzwerk, 24. Oktober 2014.

[5] http://www.haaretz.com/news/diploma…

[6] « BlackRock : el mayor inversionista del mundo detrás de la privatización de Pemex », Alfredo Jalife-Rahme, La Jornada, 11 décembre 2013.

[7] “Syrian refugees : The loss of a nation”, The Economist, 23 octobre 2014.

[8] “Kurds fear Isis use of chemical weapon in Kobani”, Emma Graham-Harrison, The Guardian, 24. Oktober 2014.

[9] Die Hasbara ist eine sachliche Kommunikationsmethode. In Theorie geht es darum, die Wahrheit herzustellen indem die schwierigen Punkte klargestellt werden.

[10] “Is an ‘Islamic State in the Maghreb’ following in the footsteps of ISIS ?”, Adam al-Sabiri, Al-Akhbar, 23. Oktober 2014.

[11] “Southern Yemen separatists demonstrate calling for their independence”, Al-Akhbar, 23. Oktober 2014.

[12] „Kobané widersteht noch“, Voltaire Netzwerk, 30. Oktober 2014.

[13] « «Fórmula Brzezinski/Rice/Peters/Clark/Wright» para balcanizar Medio Oriente », Alfredo Jalife-Rahme, La Jornada, 17. August 2014. Siehe auch „Die Koalition über ihre Ziele uneinig“, von Thierry Meyssan, 02elf.net, Voltaire Netzwerk, 10. November 2014.

[14] « Turkish President Declares Lawrence of Arabia a Bigger Enemy than ISIS », Jamie Dettmer, The Daily Beast, 13. Oktober 2014.

[15] “US promotes terrorism by funding Takfiris : Putin”, PressTV, 25. Oktober 2014.