اخبار ویژه

گمانه‌زنی المانیتور درباره لغو سفر ادعایی ظریف به تهران

یک پایگاه خبری فعال در زمینه انتشار اخبار مربوط به مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 بامداد روز شنبه در گزارشی از قول یک مقام ایرانی که اشاره‌ای به نامش نکرده به گمانه‌زنی درباره آنچه دلیل لغو سفر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به تهران بوده پرداخت.

برخی رسانه‌ها روز جمعه خبری مبنی بر پرواز وزیر خارجه ایران به تهران برای رایزنی درباره مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 منتشر کردند، اما به فاصله کوتاهی پس از آن گزارش دادند وی در وین، شهر محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای می‌ماند و این شهر را به مقصد تهران ترک نخواهد کرد.

منبعی که المانیتور وی را «یک مقام ایرانی» معرفی کرده در گفت‌وگو با این پایگاه خبری مدعی شده که بلیط هواپیمای سفر ظریف به تهران هم آماده بوده اما بعداً لغو شده است. به گفته وی، این امر می‌تواند به این معنی باشد که راه حل‌های ارائه شده یا هنوز به اندازه کافی برای آوردن آنها به تهران وسوسه‌انگیز نیستند و یا آنکه این راه حل‌ها آنقدر خوب هستند که هنوز باید ماند و سعی کرد آنها را بهتر کرد.

این منبع همچنین گفته در صورتی که توافق نزدیک به نظر برسد، ظریف هنوز ممکن است تصمیم بگیرد سفری فوری به تهران انجام دهد.

پیش از این محمد جواد ظریف در واکنش به گمانه‌زنی‌های رسانه‌ها در خصوص سفر احتمالی به تهران برای مشورت با مسئولان ارشد نظام گفت: بحث های مهمی این چند روز مطرح شده ولی پیشنهاد قابل توجهی نبوده است که به تهران ببرم.

دهمین دور مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 از روز سه‌شنبه در شهر وین، پایتخت اتریش آغاز شده است. دو طرف پیش از آن در مسقط، پایتخت عمان دیدار و درباره برخی مسائل گفت‌وگو کرده بودند.

براساس گزارش‌ها از وین، در روز جمعه، چهارمین روز از تازه‌ترین دور مذاکرات ایران و گروه 1+5 محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، سومین دیدار سه‌جانبه خود را با کاترین اشتون، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای و جان کری، وزیر خارجه آمریکا برگزار کرد. آقای کری پس از آن با همتای فرانسوی خود دیداری دو جانبه داشت.

از دیگر تحولات مهم این روز سفر فیلیپ هاموند و لوران فابیوس، وزرای خارجه کشورهای انگلیس و فرانسه به محل برگزاری مذاکرات هسته‌‌ای بود.

طرفین تا روز دوشنبه، سوم آذر (24 نوامبر) برای نهایی کردن توافق هسته‌ای مهلت دارند، هر چند گزارش‌هایی تاییدنشده از تمایل طرف مذاکره با ایران برای تمدید مهلت مذاکرات منتشر شده است.

همزمان با مذاکرات هسته‌ای در وین، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان همکاری بیشتر ایران با تحقیقاتی شده است که درباره فعالیت‌های هسته‌ای آن کشور انجام می‌شود. او گفته است که هنوز به غیرنظامی بودن برنامه اتمی ایران اطمینانی وجود ندارد.

کشورهای غربی با طرح ادعاهایی بی‌پایه برای محدود کردن فعالیت‌های ایران در این زمینه، تحریم‌هایی را وضع کرده‌اند و لغو این تحریم‌ها یکی از محورهای مذاکرات کنونی ایران و گروه 1+5 است.

از ظرفیت غنی‌سازی در ایران و نیز جدول زمان‌بندی لغو تحریم‌های ایران به‌عنوان بزرگترین چالش‌های مذاکرات نام برده می‌شود. در حالی که کشورمان بر ضرورت برخورداری از غنی‌سازی صنعتی در پایان دوره توافق نهایی (که خود محل مجادله است) تأکید دارد،‌ آمریکایی‌ها، به‌عنوان طرف اصلی مذاکره با ایران، خواهان محدود شدن توان غنی‌سازی ایران به‌نوعی ظرفیت دکوری هستند.

در حوزه تحریم‌ها نیز تهران اصرار دارد که برچیده شدن آنها به‌صورتی مؤثر و محسوس انجام شود اما هدف غربی‌ها این است که تا حداکثر زمان ممکن ساختار تحریم‌ها را حفظ کنند، خواسته‌ای که با مخالفت مذاکره کنندگان کشورمان رویارو شده است.