سياسی

خواست دولت ترکیه ورود به همه سوریه است!

یونگه ولت

ترجمه رضا نافعی

منتشر شده در آينده ما

 

داوید اوغلو نخست وزیر ترکیه در گفتگو با رسانه آمریکائی «سی .ان.ان.» گفت «اگر همه کار خود را انجام بدهند» ترکیه حاضر است نیروی زمینی به سوریه بفرستد. ترکیه برای هرکاری حاضر است، مشروط بر این که یک استراتژی روشن وجود داشته باشد.» » ما نمی خواهیم رژیمی در مرز خود داشته باشیم که مردم را به ترکیه می راند «.

کریستیان امانپور خبرنگار سی. ان.ان . پرسید: شرط شرکت ترکیه در عملیات نظامی علیه «کشور اسلامی»(داعش) ساقط کردن رژیم اسد است؟»

داود اوغلو پاسخ داد: البته. مسئله این نیست که «برای افکار عمومی یک سازمان تروریستی مجازات شود» بلکه » تمام سازمان های تروریستی باید نابود شوند. باید جلوی تمام جنایات رژیم علیه بشریت» گرفته شود.

از سال 2005 تا 2010 که داود اغلو وزیر اقتصاد ترکیه بود دهها قرارداد دو جانبه اقتصادی میان ترکیه و سوریه منعقد شد که به یک همکاری نزدیک و بی سابقه میان دو کشور انجامید. پس از ناآرامی هائی که در سال 2011 در سوریه رخ داد ترکیه سیاست خود را 180 درجه تغییر داد و خواستار سقوط پرزیدنت بشار اسد شد.

اروپا و آمریکا پس از سقوط همکاران خود بن علی در تونس و مبارک در مصر از ترکیه خواستند رهبری منطقه را در دست گیرد. دولت مذهبی حزب رفاه که به موفقیت های اقتصادی دست یافته بود می بایست سرمشقی برای دیگر احزاب اخوان المسلمین منطقه می شد. آنچه در این میان فراموش شد این بود که جهان عرب ایرادات جدی به ترکیه دارد. کشورهای عربی 400 سال در اشغال امپراتوری عثمانی بودند که قبل از جمهوری کنونی زمام قدرت را در ترکیه در دست داشت.

داود اغلو به خبرنگار سی .ان.ان گفت: از نخستین روز بحران، هیچ کشوری بقدر ترکیه فعال نبوده است. ژزف بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا، چند روز پیش علنا اعلام کرد که ترکیه (مانند عربستان و امارات عربی) مقادیر معتنابهی اسلحه و پول در اختیار کسانی قرار داده که می خواستند علیه اسد مبارزه کنند. از جمله جبهه النصر و داعش مسلح شده اند. داود اغلو شکوه کرد که این اتهامات «واقعا دور از انصاف» هستند. انتظار برای داشتن «حساسیت » بیش از این است. داود اوغلو اعتراف کرد که دولت ترکیه به » اپوزیسیون ملایم سوریه» کمک کرده است و گفت اگر ما از روز اول اسلحه در اختیار آنها می گذاشتیم امروز با بحران کشور اسلامی ( داعش) روبرو نبودیم.

بایدن بعدا رسما برای آنچه گفته بود از ترکیه عذر خواهی کرد. هرچند که هم دستگاه دولتی آمریکا و هم ناتو، همپیمان ترکیه، از کمک های ترکیه به نیروهای مخالف اسد باخبرند. شهرهائی مانند گازیناتپ، بندر اسکندرون یا منطقه ریحانلی مکان هائی هستند که محل تخلیه بارها برای انتقال سلاح ها، و خدمات پزشکی در اختیار جنگجویان قرار دارند.

ترکیه می خواهد شمال سوریه منطقه ممنوع برای پرواز اعلام گردد. داود اوغلو در این مصاحبه گفت ارتش آزاد سوریه خواستار آنست که در شمال سوریه منطقه ویژه ای برای خود داشته باشد و از آنجا پیشروی بسوی دمشق را آغاز کند. ولی وزیر خارجه ترکیه گفته بود داشتن یک «بندر مطمئن» برای روب
رو شدن با سیل فراریان به ترکیه ضروری است. داود اغلو گفت برای کمک به مردم کوبانی «هر اقدام ممکنی» صورت خواهد گرفت ، چون آنها «برادران و خواهران» ماهستند.» اگر ضرورت حکم کند که در کوبانی وارد عمل شویم، باید در همه سوریه وارد عمل شد».

Source URL (modified on 8 Okt 2014 – 19:23):https://www.jungewelt.de/ausland/die-t%C3%BCrkische-strategie