پرش به محتوا

کردها ارتش ترکیه را به حمایت از داعش متهم ..

yyfdsa34dfff

 

طی چند روز گذشته داعش تهاجم علیه کردستان سوریه را، که تنها  نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک از آن دفاع می‌کنند، آغاز کرده است. تهاجم در امتداد سه محور شرقی، غربی، و شمالی منطقه کوبانی (به عربی عین‌العرب با ١۴٠ هزار جمعیت) صورت می‌گیرد. مداخله ترکیه، دومین نیروی نظامی ناتو، در کنار جهادیون سوری و خارجی خبری کهنه است و باعث تعجب نمی‌شود. بخشی از قلمرو ترکیه در امتداد مرز سوریه طی دو سال گذشته به قرارگاه پشتیابانی برای نه فقط داعش بلکه برای پیکارجویان جبهه النصره (شاخه سوری القاعده) و احرار شام مبدل شده است: عجیب این‌که این دو سازمان هدف کارزار حملات باراک اوباما که قرار است شروع شود، قرار ندارند.

منبع: اومانیته
١۷
سپتامیر ٢٠١۴


تارنگاشت عدالت


کردها ارتش ترکیه را به حمایت از داعش متهم می‌کنند

گفته می‌شود تهاجم جهادیون داعش علیه کردهای سوریه از جانب ارتش ترکیه حمایت می‌شود. شهر کوبانی و چندین روستای کرد توسط جهادیونی که گفته می‌شود با حمایت تانک‌های آنکارا از ترکیه آمده‌اند محاصره شده است.

واشنگتن و متحدین آن چنان علیه رژیم بشار اسد مشغولند که نهایتاً تصمیم گرفته‌اند چشم‌های خود را بر روی زدوبندهای متحد ترک خود ببندند. به گفته منابع حزب اتحاد دموکراتیک (کردهای سوریه) آنکارا بخاطر حمایت از اسلام‌گرایان داعش که می‌خواهند کردستان عراق را تصرف کنند مورد سوءظن قرار دارد.

طی چند روز گذشته (نگاه کنید به اومانیته شانزدهم سپتامبر)، داعش (مخفف دولت اسلامی عراق و شام) تهاجم علیه کردستان سوریه را، که تنها  نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک از آن دفاع می‌کنند، آغاز کرده است. تهاجم در امتداد سه محور شرقی، غربی، و شمالی منطقه کوبانی (به عربی عین‌العرب با ١۴٠ هزار جمعیت) صورت می‌گیرد.

تا دوشنبه گذشته، نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک حضور ستون‌های جهادیون مسلح به سلاح‌های سنگین را در امتداد مرز ترکیه در نزدیکی تل‌عباید گزارش دادند. این شهر قبلاً تحت کنترل جبهه اسلامی قرار داشت اما ژانویه گذشته به دست داعش افتاد. این منبع کرد می‌گوید: «جهادیون با حمایت ترکیه از روز چهارشنبه بسمت کوبانی در حرکت‌ بوده‌اند. به‌نظر می‌رسد کوبانی هدف حمله آن‌ها باشد.» این شهر یک «ایستگاه» استراتژیک محسوب می‌شود زیرا دسترسی به مناطق شمال-غرب کردستان سوریه را کنترل می‌کند. سقوط آن داعش را قادر می‌سازد تداوم ارضی بر بخش بزرگی از مرز بین سوریه و ترکیه را، که بخش بزرگی از قلمرو آن بمثابه قرارگاه پشتیبانی داعش خدمت می‌کند، ایجاد نماید.

ترکیه دومین نیروی ناتو
خود نیروهای ترکیه در چندین نقطه در کردستان عراق دیده شده‌اند. نخست، در صلیب‌کاران، حدود ۷ کیلومتری تل‌عباید که در آن‌جا جهادیون تحت حمایت ترکیه با مقاومت شدید پیشمرگه‌ها مواجه شدند. چهارشنبه شب گذشته، ستونی از تانک‌های ترکیه از مرز سوریه-ترکیه عبور کرد تا به گروه‌های اسلام‌گرایی کمک کند که روستای جمال‌الملک (حدود ٢٠ کیلومتری تل‌عباید) را که هنوز تحت کنترل واحدهای رزمندگان حزب اتحاد دموکراتیک قرار دارد، محاصره کرده‌اند. همین واحدهای نظامی ترکیه بر حملات داعش علیه روستای خان الاجراده نظارت کردند. و در پنج‌شنبه گذشته، جهادیون سه موشک گراد به مرکز شهر کوبانی شلیک کردند که تلفاتی همراه نداشت و به گفته منبع ما هدف آن ایجاد رعب در میان اهالی و تحریک آن‌ها‌ به ترک شهر بود. رامی عبدالرحمان سرپرست دیده‌بان حقوق بشر سوریه این تهاجم جهادیون را تأیید می‌کند. خبرگزاری فرانسه به‌نقل از او گزارش داد که «داعش از سلاح‌های سنگین، از توپخانه و تانک‌های خود» علیه شهر کوبانی استفاده می‌کند و این‌که داعش احتمالاً کنترل ١۸ روستای کرد را به‌دست گرفته است. خود حزب اتحاد دموکراتیک ادعا می‌کند که تلفات سنگینی به جهادیون وارد کرده است. رابط ما می‌گوید: «حدود ١۸ اسلام‌گرا کشته و به بیمارستان صحرایی در قلمرو ترکیه منتقل شدند

مداخله ترکیه، دومین نیروی نظامی ناتو، در کنار جهادیون سوری و خارجی خبری کهنه است و باعث تعجب نمی‌شود. بخشی از قلمرو ترکیه در امتداد مرز سوریه طی دو سال گذشته به قرارگاه پشتیابانی برای نه فقط داعش بلکه برای پیکارجویان جبهه النصره (شاخه سوری القاعده) و احرار شام مبدل شده است: عجیب این‌که این دو سازمان هدف کارزار حملات باراک اوباما که قرار است شروع شود، قرار ندارند.

در شمال، در فاصله چند قدمی از مرز ترکیه و در مناطقی که تحت نظارت نزدیک ارتش ترکیه قرار دارد، گزارش‌گران و داوطلبان سازمان‌های غیردولتی ربوده شدند؛ برخی در قبال پرداخت باج هنگفت آزاد شده‌اند، برخی دیگر ددمنشانه به قتل رسیدند. بقیه هنوز در دست گروه‌های مسلح گوناگون گرفتارند. فراموش نباید کرد که جهادیون از اروپا، مغرب و قفقاز (عمدتاً چچن‌ها و گرجی‌ها)، آسیای مرکزی، پاکستان و هند از طريق ترکیه، و تحت حمایت مهربانانه پلیس و مرزبانان ترکیه، وارد سوریه شدند.

باید توجه داشت که نه واشنگتن و نه پاریس از مقامات ترکیه نخواسته‌اند کمک به جهایون را متوقف سازد و  علیه انتقال جهادیون که از قلمرو آن عبور می‌کنند گام‌های مؤثری بردارد. اجزاه بدهید در اینجا سخن را با این اطلاع خاتمه دهیم که ترکیه تصمیم گرفته است به اخوان‌المسلمین سوریه و مصر که علیه رژیم السیسی دعوت به جهاد کرده بودند و تحت فشار ایالات متحده از دوحه اخراح شده‌اند، پناهندگی بدهد.
http://www.humanite.fr/les-kurdes-accusent-les-militaires-turcs-de-soutenir-daech-552216

۱ دیدگاه »

  1. ایا هنوز برای کس یا کسانی این توهم همچنان باقی است که انتظار نشسته امریکا و غرب به ترکیه معترض شوند ؟ این تیپ انسانها متوهمینی بیش نمیباشند متاسفانه همین طور است که در همچنان بر همان پاشنه می چرخد .

    لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: