پرش به محتوا

خروج جيورداني، «معمار» اقتصاد ونزوئلا از دولت به مناقشات دامن زد

ایوان رابرتسون

برگردان: بابک پاکزاد

مریدا، ۲۰ جون ۲۰۱۴ – عزل و برکناری خورخه جیوردانی، یکی از چهره های برجسته اقتصادی و دیرپای دولت از سمت وزارت به مباحثات و مناقشات در ونزوئلا دامن زد.

جیوردانی از ۱۹۹۹ ، تقریبا به صورت لاینقطع، وزیر برنامه ریزی دولت بولیواری بوده است. وی همچنین به صورت ادواری سمت های دیگری نیز داشته است. این پیر کارکشته به عنوان یکی از معماران نظام پولی و کنترل قیمت ها در نظر گرفته می شود که اقتصاد ونزوئلا را تنظیم و سامان می بخشد. وی همچنین به عنوان مروج تفکرات ارتدوکس تر مارکسیستی در فرایند بولیواری شناخته می شود.

سه شنبه شب ، مادورو هنگام اعلان برکناری جیوردانی از دولت اظهار داشت « او مردی است که تمام وظایفی که از سوی انقلاب به وی سپرده شد را صادقانه و شرافتمندانه برعهده گرفت و به انجام رساند»

به نقل از روزنامه ونزوئلایی Ultimas Noticias ، مجموعه ای از تحلیلگران از چپ تا راست بر این نکته توافق دارند که این برکناری، نشانه ای از تغییر در سیاست های اقتصادی دولت مادورو است. این تغییر در بافت و بستر توروم بالا، کمبود کالا و فشار بر نظام مبادلات ارزی رخ می دهد. به سرمايه گذاران بین المللی اخیرا اعلام شد که رفرم هاي احتمالي ، به مثابه بخشی از تلاش ها جهت ثبات در سطح اقتصاد کلان ، يكنواخت كرىن نظام چند نرخی ارزی را شامل می شود.

به نقل از تحلیل های مندرج در روزنامه مذکور،مخالفت گزارش شده جیوردانی با تغییرات پیشنهادی در معنای آن بود که دولت مادورو دست و بالش در اعمال چنین تغییراتی بسته بود.

خروج وزیر برنامه ریزی در معنای آن است که رافائل رامیرز، معاون رئیس جمهور در امور اقتصادی و هدایت کننده وزارت نفت و کمپانی نفتی دولتی PDVSA ، به مثابه سخنگوی اقتصادی اصلی دولت ظاهر شود.

به نظر می رسد وال استریت از این اقدام استقبال کرده است. اخیرا مریل لینچ گزارشی نوشت که در آن بنگاه های سرمایه گزاری به تاثیر رو به افول جیوردانی ، رهبر « جناح مارکسیست رادیکال» در تفکر اقتصادی ، به نفع « پراگماتیست ها» در کابینه اقتصادی دولت، اشاراتی داشته اند.

نامه انفصال

مدتی کوتاه پس از اعلام انفصال از دولت، جیوردانی نامه بلندی تحت عنوان « شهادت و مسئولیت در برابر تاریخ» منتشر ساخت که در آن وی روایتش از وقایع منتهی به برکناری اش را مطرح ساخت.

وزیر اسبق توضیح می دهد که چگونه احساس کرده که برخی از پیشنهادها و توصیه هایش توسط پرزیدنت مادورو در نظر گرفته نشده. در هفته منتهی به انفصالش ، جیوردانی همچنین از هیات مدیره بانک مرکزی و کمپانی نفتی دولتی PDVSA کنار گذاشته شد.

جیوردانی سیاست ها و عملکرد مادورو را مورد انتقاد قرار داد. وی نوشت « دیدن این که یک رییس جمهور اعمال رهبری نمی کند و به نظر می رسد که می خواهد صرفا با تکرار پیشنهادهایی نظیر پیشنهادهای چاوز، البته بدون وضوح، ظبط و ربط، سامان مندی و انسجام ، خود را تصدیق و تایید کند دردناک و خطرناک است». وی به صراحت نظرش مبنی بر این که یک « خلاء قدرت» در پست ریاست جمهوری وجود دارد را بیان داشت.

در واکنش به برخی پیشنهادات و تمهیدات درنظر گرفته شده از سوی دولت، جیوردانی علیه آنچه که وی بمثابه « گشودن مسیر بکار افتادن مجدد مکانیسم های مالی سرمایه داری جهت به بار نشاندن تلاش ها جهت کسب مجدد سطح درآمدهای نفتی از مسیرهای مالی» در نظر می گیرد هشدار داد.

وی نتیجه گرفت« آنچه نمی توانم انجام دهم این است که برخلاف وجدان و عمیق ترین تعهداتم مشارکتی در این اوضاع و تصمیمات داشته باشم».

روز چهارشنبه، مادورو در جلسه کابینه که از تلویزیون پخش شد ، بدون ذکر نام جیوردانی به نظر می رسید که به نامه پاسخ گفت. وی اظهار داشت « هیچ گونه چشم پوشی برای خیانت هرکس به پروژه انقلابی وجود ندارد….»

رییس جمهور ادامه داد « هیچ کس به نمایندگی از هیچ کمپانی فراملی اینجا ننشسته، هیچ کس……تنها با تواضع، حساسیت و صداقت درک وظیفه ای که برعهده ما گذاشته شده تا به انجام برسانیم ممکن می شود … که من در حال انجام آن هستم و به انجام آن برای مردم ادامه می دهم».

مادورو همچنین به تشریح نقش دولت در وضعیت جاری پرداخت.« ما در دولت باید پیشگام پیشگامان باشیم….گشودن مسیرها، غلبه بر موانع، مقابله با مشکلات، پای بندی به مردم در سخت ترین شرایط، این ویژگی ها در هر برهه از تاریخ ما خود را بروز داده اند».

برکناری جیوردانی و نامه تیتر اول مطبوعات در ونزوئلاست.رسانه های اپوزیسیون بر اشا
ات منفی تر وزیر پیشین درباره مادورو متمرکز شده اند، در حالی که مطبوعات مدافع دولت پیشنهادات جیوردانی برای دوران در پیش نظیر حملات بیشتر بر فساد جاری و کاهش « اتلاف و بریز و بپاش» در هزینه های عمومی و دولتی را مطرح و گزارش کرده اند.

Apporea يك وبسايت مستقل مىافع ىولت نیز پر شده است از مقالات از سوی صاحب نظران که درباره این خبر بحث کرده و با موضع جیوردانی به موافقت و مخالفت برخاسته اند.

منبع:Venezuelanalysis .com

 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: