سی و ششمین سال بازگشائی مدارس در ایران

htzr5656ggf

شمس الدین امانتی

از سال ١٣٥٨ تاکنون، سی و شش بار زنگ مدارس با آغاز مهر ماه توسط تعدادی از آخوند ها، وزرای آموزش و پرورش و روسای جمهوری رژیم اسلامی از جمله علی خامنه ای طی دورەهای مختلف به صدا درآمدەاند.

زنگ مدارس و باز گشائی آنها در ایران تحت حاکمیت رژیم مذهبی، هیچگاه آغاز و منشأ آموزش بر مبنای علم و دانش، سکولاریسم، حق انتخاب، آزادی بیان و عقیده، شادی و نشاط در مدارس و مراکز مراکز آموزشی نبوده و نخواهد بود، بلکه طنین صدایش یاد آور شروع آموزش بر مبنای دین و تفکیک بر مبنای جنسیت در مدارس و مراکز آموزشی است که همراه با تصویب و ابلاغ قوانین و بخشنامه های ارتجاعی در تقابل با علم و دانش، و گسیل آخوند های مرتجع به عنوان مدرس دینی و امام جماعت، ضربه روحی غیر قابل جبران ناپذیری به دانش آموزان، والدین آنها و معلمان سکولار و انقلابی تحمیل کرده و خواهد کرد.

در این سیستم دینی و ارتجاعی، دانش آموزان، بویژه دانش آموزان و دانشجویان دختر، قربانیان اصلی این نظام ارتجاعی هستند، به نحوی که ضربات روحی و جسمی مضاعفی که بر دختران در جامعه استبداد زدە مذهبی، در مدارس و مراکز آموزشی رژیم اسلامی اعمال خواهد شد حد و مرزی نمی شناسد، به نحوی که دانش آموزان دختر از همان ابتدای خروجشان از منزل، توسط مأمورین امر به معروف و نهی از منکر، تا رسیدنشان به مدرسه تعقیب می شوند. تا خندیدن، نگاه کردن، سربلند کردن، نحوه راه رفتن، رنگ مانتو و نحوه جویدن آدامس او را در دهانش مراقبت کنند، تا به زعم خود کنترل زندگی اجتماع ، شخصی و فرهنگی دانش آموزان دختر را خارج از منزل بر پایه احکام قرآن و شرع اسلام را به دستور امام و رهبرانشان در جامعه نهادینه کنند.

اکنون در آموزش و پرورش ایران امروز، یک میلیون کارمند، ١٠٥هزار مدرسه، ٧٥٢ منطقه آموزشی و ١٢،٥میلیون دانش‌آموز وجود دارد. به گزارش خبرگزاری فارس، “فانی”وزیر آموزش و پرورش رژیم گفت”آنچه اهمیت آموزش و پرورش را صد چندان می کند تأکید به تربیت نسل آینده است. وی در ادامه گفت، “برای بازگشائی مدارس در سال جدید با مشکل جدی مواجه نیستیم و از ٦ ماه قبل مقدمات بازگشایی مطلوب مدارس آغاز شده است.”

علاوه بر ١٢،٥ میلیون دانش آموزی که روز سه شنبه اول مهر سال ١٣٩٣به مدرسه رفته اند، طبق آخرين سرشمارى مركز آمار ايران”در سال 1385 بیش از سه میلیون و ششصد هزار كودك بازمانده از تحصيل در ايران وجود دارد. اين در حالى است كه نهضت سوادآموزى اعلام كرده از سال 85 تاكنون بيش از يك ميليون كودك ديگر به اين آمار افزوده شده اند. در رابطه با آمار كودكان بازمانده از تحصيل، به نظر كارشناسان اين حوزه آمار سياه هم وجود دارد يعنى آمارى كه خانوادهها ارائه نمى دهند و به دليل تبعات و آثارى كه ممكن است برايشان داشته باشد، اعلام نمى كنند كه كودكانشان در مدرسه نيستند و به تحصيل اشتغال ندارند.”

از قرار معلوم این سه میلیون و ششصد هزار کودک باز مانده از تحصیل که تعداد آنها هم اکنون به بیشتر از این آمار اعلام شده نیز رسیده است، مشکل جدی برای”فانی”وزیر آموزش و پرورش رژیم اسلامی محسوب نخواهند شد؟! مضافآ و برطبق آمار رئیس هیأت مدیره انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده ٣٠٠تا٤٥٠ هزار نفر از کودکان پناهنده افغان در ایران، بازمانده از تحصیل هستند.”

عدم احساس مسئولیت دست اندرکاران آموزش و پرورش رژیم اسلامی، در قبال کودکان کار و خیابان که روزانه در کوچه و بازار به دنبال لقمه نانی سرگردان هستند و در مدت زمان کوتاهی بە دام باند های مافیائی قاچاق مواد مخدر سپاه پاسداران گرفتار و سپس سر از زندان های رژیم در می آورند که بارها اخبار مربوط به اعدام کودکان کمتر از ١٨ سال مورد انتقاد و اعتراض نهادهای بین المللی و مدافع حقوق بشر قرار گرفته است .

کودکان مهاجر افغانستانی مقیم ایران نه تنها از این امر مستثنی نیستند، بلکه وضعیتی به مراتب اسفبارتر از کودکان ایرانی کار و خیابان محروم از مدرسه دارند، به نحوی که نه خود و نه والدین آنها رسمیت و مقبولیتی در ادارات دولتی و مدارس تحت حاکمیت رژیم اسلامی در ایران را ندارند.

امروز سه شنبه اول مهر ماه، سی و ششمین زنگ سال تحصیلی٩٤-1393در مدارس ایران تحت حاکمیت رژیم اسلامی به صدا درآمد، به گزارش خبرنگار پانا، “درهمین روز زنگ آغاز سال تحصیلی 94-1393توسط معاون اول روحانی در دبستان دخترانه زینب منطقه 5 تهران به صدا در آمد و سپس متن پیام روحانی توسط معاون او خوانده شد. در بخشی از پیام روحانی آمده است”برای این‌که سنت نیکوی سال‌های پیش زنده بماند از دانش آموزان عزیز می‌پرسم: عزیزانم ایران ما با مشکل جدی کمبود آب روبرو است، هر کدام از ما چگونه از آب‌های ایران می‌توانیم بهتر نگهداری و استفاده کنیم؟” این بخش از پیام روحانی از نیویورک به دبستان دخترانه زینب تهران، در نوع خود بی نظیراست، از قرارمعلوم ماه رمضان امسال همزمان با زنگ این مدرسه شروع خواهد شد. این طرح و این توصیه دراغلب استان های ایران چند ماه قبل از پیام روحانی از آمریکا، جیره بندی آب توسط مجریان دولت”تدبیر و امید”به والدین دانش آموزان و به بخش وسیعی از مردم بی آب و نان شده بود.

همزمان با این زنگ و این”گشایش”، فانی وزیر آموزش و پرورش در دولت روحانی ضمن پیامی به مناسبت بازگشائی مدارس گفت”آموزش و پرورش دولت”تدبیر و امید”در سایه الطاف الهی و عنایات حضرت ولی و حمایت‌های مقام رهبری مصمم است با جلب مشارکت آحاد جامعه ….. مطابق با فرهنگ غنی ایرانی اسلامی مسیر پیشرفت جوانان و آینده سازان این مرز و بوم را بیش از پیش هموار سازد.”

طرح ملزومات این نوع از”تربیت اسلامی”و سر هم بندی کردن این ایده ارتجاعی و پشت بستن به عنایات حضرت ولی، از همان اوائل بر سر کار آمدن رژیم اسلامی هر سال و همزمان با باز گشائی مدارس در نیایش به خدا و رسول او مطرح خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در آستانه سال تحصیلی جاری،”کانون تربیت اسلامی”که بنا به تعریف خود رژیم”تشکیلاتی، فرهنگی، تربیتی و سیاسی است”که از خرداد ماه سال 1377 با اخذ مجوز از وزارت کشور فعالیت خود را آغاز کرده است، در بخشی از بیانیه ای که به مناسبت آغاز سال تحصیلی ٩٤-٩٣ منتشر کرده می نویسد، “مبانی نظری تحول بنیادین آموزش و پرورش حاوی مبانی و اصول و ارزش‌های تربیت اسلامی در راستای تحقق حیات طیبه … است که چنانچه با دقت و ظرافت لازم به اجرا درآید می‌تواند در شرایط فروپاشی نظام ارزشی استکبار جهانی، برای دیگر کشورها خصوصاً کشورهای اسلامی نیز به عنوان الگو مورد بهره‌برداری قرار گیرد.”

این نهاد ارتجاعی حقه بازان و حامیان”تربیت اسلامی”که از سال 1377 مجوز دروغ اسلامی و فریب افکار عمومی را از وزارت کشور رژیم اسلامی دریافت کرده است، خوشبختانه هنوز موفق به اجرای یک بند از 131 اهکار سند ارتجاعی تحول بنیادین …، نشده و نخواهند شد.

علی رغم هزینه سرسام آور و گسیل نیرو و فشار مبلغین دینی به منظور تثبیت”تربیت اسلامی”در مدارس و مراکز آموزشی، این طرح نیز پس از مدت کوتاهی شکست خورده و به فراموشی سپرده خواهد شد و هیچگونه تأثیری بر اراده دانش آموزان سکولار و طلب علم و حقیقت نداشته و نخواهد داشت.

وزیر آموزش و پرورش رژیم در مورد باز گشائی مدارس، با توسل به دروغ اسلامی می گوید”ما با مشکل جدی مواجه نیستیم و از ٦ ماه قبل مقدمات بازگشایی مطلوب مدارس آغاز شده است.”

اثبات دروغ شرعی_اسلامی وزیر دولت روحانی، به منظور فریب افکار عمومی در رابطه با باز گشائی”مطلوب مدارس”درسال تحصیلی جاری کار ساده ای است و مسئولین رژیم به دلیل رقابتهای درون حکومتی و جناحی و یا از سر بی اطلاعی از آنچه نباید بگویند، پته همدیگر و خود خودی هایشان را هم روی آب می اندازند.

“رئیسی”معاون وزیر آموزش و پرورش رژیم اسلامی، در نشست خبری با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان در رابطه با وضعیت کنونی مدارس ایران در سال تحصیلی ٩٤-١٣٩٣، بر خلاف گفته های”فانی”با اشاره به نابسامانی و کمبود ها در مدارس تهران گفت”وجود 800 سالن ورزشی نیمه تمام، مدارس تخریبی و فرسوده در بافتهای قدیمی و کمبود فضای آموزشی در منطقه 22 تهران یکی از بحرانی ترین نقاط در خصوص فضای آموزشی است و تا کنون هیچ مبلغی جهت این بحران به سازمان نو سازی پرداخت نشده است.”

آنچه که عیان است چه حاجت به بیان است؟ وضعیت اسفبار آموزش و پرورش در رژیم اسلامی و پایتخت محل سکونت ولی امر مسلمین در تهران و در جوار کاخ مرمر روحانی و دولت او که قرار بود با کلید جادوئی خود قفل های علنی و مخفی را باز و بهبودی در مراکز آموزشی و مدارس را تضمین کند، بعد از دوسال از حکومت او و دارو دسته اش و ٣٦ بار به صدا در آوردن زنگ گشایش سالانه مدارس توسط دولت های قبل از او، هنوز کمبود مدرسه و معلم، کمبود فضای آموزشی به نحوی که، از ١٠٥هزار مدرسه موجود در ایران تقریبا یک سوم از آنها فرسوده است و نیاز به تخریب و بازسازی دارد و ٥٤٠٠ مدرسه نیمه کاره در کشور، کمبود بودجه ٥٠٠٠ هزار میلیارد تومانی، وجود کلاس های متراکم و غیر استاندارد با بیش از ٤٠ دانش آموز و …. . علاوه بر همه این کمبود ها و نابسامانی ها، محتوای کتب درسی غیر علمی، اجباری شدن نماز جماعت در مدارس، کلاس قرآن، روزه اجباری، پوشش اسلامی، مراسم عزاداری، اردوی راهیان نور بدون برگشت و مضافآ هزینه سرسام آور تحصیلی و ….. و لیست بلند بالائی از قیمت های گوناگون شهریه مدارس، از جمله مشکلات زجر آور و غیر قابل تحملی است برای خانواده های کارگران، زحمتکشان و افراد کم در آمد جامعه ما که در اغلب موارد به دلیل عدم امکانات مالی و فقر، منجر به ترک تحصیل دانش آموزان این خانواده ها خواهد شد.

باتوجه به تمام این مشکلات عدیده در دوران تحصیلی و اتمام تحصیلات(دیپلم، لیسانس و …. )موج بیکاری در انتظار اغلب این تحصیل کرده ها است.

علاوه بر موج بیکاری وسیع در میان تحصیل کرده ها و فقر ناشی از این بیکاری، حسن روحانی در مراسم سی و یکمین اجلاس روسای آموزش و پرورش سراسر کشور در روز شنبه1شهریور ١٣٩٣، گفت”ما در شرایط خاصی قرار داریم و قرار است در مدارس کاری کنیم که نسل جوان و نوجوان از انقلاب، تاریخ، دفاع مقدس ایستادگی در برابر متجاوزین و… مطلع شود،‌‌ همان آموزش و پرورشی که در دفاع مقدس نقش داشت به طوری که ۳۶ هزار دانش آموز و ۵ هزار معلم شهید شدند .”

پروسه اسفبار آموزش بر مبنای دین و تفکیک بر مبنای جنسیت در مدارس و مراکز آموزشی و حفظ فضای جنگی و کشت و کشتار دانش آموزان و معلمان تحت لوای”دفاع مقدس”از سوئی حفظ فضای جنگ ٨ ساله ایران و عراق بر ذهنیت جامعه است، و از سوی دیگر ناشی از نیاز رژیم به وجود چنین فضای در برابر دشمنانی است که هم اکنون حکومت اسلامی در جنگ های سوریه، عراق، لبنان،یمن و دیگر کشور ها با آن درگیر و بقای حکومت اسلامی در فضای جنگ، بحران و سرکوب ممکن شدە است.

در برابر رفتار و اهداف ارتجاعی و ضدانسانی رژیم در عرصه آموزش و پرورش مذهبی ، در برابر نظامی کردن مدارس و بسیج گیری دانش آموزان و حفظ فضای جنگی بر آنها، در برابر جدایی جنسیتی در مراکز آموزشی و در راستای کوشش جهت آموزش سکولار و غیرمذهبی، سازماندهی نهاد و تشکل های دمکراتیک و تودەای دانش آموزان و معلمان، با حمایت و پشتیبانی وسیع تودەای و در همراهی و همسوئی با جنبشهای رادیکال و انقلابی در جامعه و در راستای سرنگونی انقلابی رژیم اسلامی ممکن و عملی خواهد شد.

سه شنبه – 1مهر – 1393