سياسی

رئیس‌جمهور جنگ‌افروز

تارنگاشت عدالت
دنیای جوان
وزیرامورخارجه روسیه سرگئی لاوروف روز سه‌شنبه در مورد گسترش برنامه‌ریزی‌شده حملات هوائی آمریکا به سوریه هشدار داد. او گفت شواهدی وجود دارد که حملات نظامی تنها مناطق زیر کنترل داعش را زیر آتش حمله نخواهد گرفت، بلکه نیروهای سوریه را نیز هدف قرار خواهد داد. چنین روندی باعث تشدید عظیم درگیری‌ها در خاور میانه و شمال افریقا خواهد شد.
کلیه رسانه‌های بزرگ ایالات متحده از روز دوشنبه گذشته به اتفاق براین عقیده بودند که باراک اوباما در سخنرانی تلویزیونی خود در مورد مبارزه با داعش، سوریه را نیز مطرح خواهد کرد. شواهد لازم قبلاً در خلال سخنان رئیس جمهور طی مصاحبه‌ای و همین‌طور به دنبال اظهارات نمایندگان کنگر ه که روز سه‌شنبه از نقشه‌های اواباما مطلع شده بودند، مشهود بود.
از کلیه اظهارات رسمی این‌طور برمی‌آید که آمریکا حملات هوائی خود علیه اهداف مختلف در سوریه را در مشورت و هماهنگی با دولت سوریه انجام نخواهد داد. علاوه برآن ایالات متحده حملات هوائی خود علیه سرزمین سوریه را موازی با کمک‌های مالی، نظامی و تعلیمی برخی از محافل شورشی که ریاکارانه «نیروهای اپوزیسیون معتدل» نامیده می‌شوند و هنوز معلوم نیست از کدام نیروها تشکیل می‌گردد، انجام خواهد داد. برای این کار آقای رئیس جمهور چندین ماه پیش درخواست ۵۰۰ میلیون دلار، که برای این کار رقم بسیار سنگینی است، کرده بود. کنگره تاکنون در این مورد تصمیم نگرفته و هنوز مهر تائید براین درخواست نزده است ولی احتمالاً اکنون به سرعت این کوتاهی را جبران خواهد نمود. استدلال رسمی اوباما بسیار ساده است: اسلام‌گرایان را تنها با حملات هوائی نمی‌توان مغلوب کرد. چکمه‌پوشان باید وارد عمل شوند، ولی رئیس جمهور به بندگان خود اعلام می‌کند که آین چکمه‌پوشان آمریکائی نخواهند بود بلکه از شهروندان سوریه هستند.
ولی کدامین نیروهای سوری را اکنون آمریکا به عنوان شورشیان نمونه و مورد اعتماد درنظر گرفته، هنوز معلوم نیست. اوباما در مورد «ارتش آزاد سوریه» که تاکنون مورد پشتیبانی واشنگتن قرارداشت، طی مصاحبه‌ای با تامس ل. فریدمن، که روزنامه نیویورک تایمز روز ۸ اوت سال جاری منتشر کرد، بسیار مایوس و نومید بود: این تصور که روند جریانات بکلی تغییر می‌کرد اگر ایالات متحده بسیار زود و به شدت «شورشیان معتدل» را مسلح کرده بود، «همیشه یک ساختار رویائی» خواهد ماند. این اپوزیسیون « به طور عمده از پزشکان سابق، دهقانان، داروخانه‌چی‌ها و نظایر آنان» تشکیل شده بود. در حال حاضر پیدا کردن، تعلیم دادن و تجهیز یک کادر نسبتاً بزرگ از «شورشیان سکولار سوری» بسیار سخت است و «آنقدر نیرو که انسان آرزو می‌کند، موجود نیست».
گزارش‌هائی که واشنگتن پست و روزنامه انگلیسی گاردین آخر هفته گذشته منتشر کردند شک و تردید اوباما را بیشتر تائید می‌کند. بنابراین گزارش‌ها داعش دارای مسلسل‌های سبک ساخت آمریکا و چین و خمپاره‌های ضد تانک از کرواسی هستند. اسباب و لوازم جنگی نامبرده در سال گذشته با موافقت عربستان سعودی در اختیار ارتش آزاد سوریه نهاده شده بود. حال به چه نحوی این سلاح‌ها به دست داعش افتاده، معلوم نیست.
رسانه‌های بزرگ ایالات متحده اغلب براین عقیده‌اند که حملات هوائی علیه سوریه فوراً آغاز نخواهد شد، بلکه در فاز دوم برنامه سه‌مرحله‌ای آمریکا صورت خواهد گرفت. در فاز اول احتمالاً «شورشیان معتدلتر» مجدداً سازماندهی خواهند شد، زرادخانه نظامی آنها تجهیز خواهد گردید و در این فاز جلوه بهتری از گذشته در انظار عمومی از آنها ارائه خواهد گردید. هدف مورد نظر این است که آن بخش از مناطق سوریه را که داعش زیر فشار ضربات هوائی آمریکا اجباراً تخلیه خواهد کرد، نه در اختیار نیروهای دولتی، بلکه در اختیار نیروهای شورشی در خدمت آمریکا قرار داد. نیازی به توضیح نیست که اگر سوریه بخواهد مناطق پاک شده از نیروهای داعش را زیر نظر خود بگیرد، گام بعدی تهدید این کشور از طریق بمباران‌های هوائی خواهد بود.