اعلام جنگ اوباما به سوریه

اعلام جنگ اوباما به سوریه

نوشته: استیفن لیندمان

برگردان: آمادور نویدی

دولت اسلامی (داعش) یک بهانه است. هدف٬ کشور سوریه است. مسئله٬ تغییر رژیم سوریه٬ جایگزین کردن استقلال آن با حکومتی دست نشانده طرفدار غرب است.

تمایل آمریکا٬ کنترل منطقه خاورمیانه بدون چالش است. آمریکا خواهان استثمار منابع سرشار از نفت منطقه٬ ایزوله کردن ایران و کمک به دستور کار ایجاد خاور میانه بزرگ است.

اوباما در صدد ساخت جهانی امن برای جنگ سالاران است که از جنگ سود میبرند. همه این ها برای استعمار کشور های دیگر و پیشرفت امپراتوری آمریکا است. همه این (جنگ) ها برای آن است که تمام قاره ها تکه تکه های متخاصم شوند. همه این (جنگ) ها برای سود و سیطره است. همه این (جنگ) ها برای توجیه غلبه قدرت در برابر حق است. همه این (جنگ) ها برای نابودی ملت ها و برده کردن آنها است. همه این ه(جنگ) ا درباره توسعه اقتصادی ناشی از استثمار امپریالیستی است. همه این (جنگ) ها برای ستایش از جنگ به نام صلح است.

این (جنگ) ها هیچ ربطی به ارزش های دمکراتیک ندارد. این (جنگ) ها نه درباره دخالت بشر دوستانه است و نه برای مسئولیت در حفاظت از بشر. این (جنگ) ها گسترش تجاوز برون مرزی اوباما به عراق و نقض قانون بین المللی است. هیچ کشوری نباید به کشور دیگری حمله کند مگر برای دفاع از خود. هیچ حمله ای بدون اجازه شورای امنیت سازمان ملل متحد مجاز نیست. هیچ کدام از شرایط ذکر شده وجود ندارد. اوباما جنایات بیشتری به پرونده خود افزوده است. او چندین بار بیش از یک جنایتکار جنگی است.

واشنگتن از داعش٬ القاعده و دیگر گروه های افراطی بعنوان هردو متحد و دشمن استفاده میکند. این تئاتر را در جنگ های متفاوت٬ و در برخی اوقات بطور همزمان اجرا کرده است.

عناوین روزنامه های صبح منعکس کننده آنچیزی است که به احتمال زیاد اتفاق خواهد افتاد. اوباما اجازه پروازهای نظارتی را بر آسمان سوریه داد. او این اجازه را طبق قانون جنگل صادر کرد. نقض حریم هوایی کشور دیگری بدون اجازه غیرقانونی است. انجام آن باحتمال زیاد پیشزمینه واقعی قصد اوباما مبنی بر حملات هوایی را آشکار میسازد.

طبق نیویورک تایمز(۱)٬ اوباما اجازه نظارت هوایی بر داعش را در سوریه صادر کرد:

«استفاده از پهباد ها و پرواز هواپیماهای جاسوسی یو۲ (نظارتی)٬ گام مهمی بسوی اقدام مستقم آمریکا در سوریه است…»
«مقامات دولت آمریکا میگویند که قصد ندارند طرح پروازهای جاسوسی را بر فراز آسمان سوریه به دولت اسد اطلاع دهند.»
«وقتی که جان آمریکایی ها در خطر است٬ وقتی که ما درباره دفاع از منافع خود صحبت میکنیم٬ نیازی به تأئيد رژیم سوریه نداریم.»
«ما عملیات خود را به مرز کشورهای دیگر… و مطمئنا دیدگاه خود را(در مقابله با داعش در سوریه) بخاطر هم سمت بودن او(سوریه) تنها بدلیل اینکه دشمن مشترکی وجود دارد نمیتوانیم محدود نمیکنیم.»
این به اصطلاح «دشمن مشترک» در طول ماه های بسیار زیادی متحد واشنگتن بوده است. تغییر رژیم سوریه سیاست رسمی آمریکا باقی می ماند.
طبق گفته بنجامین رودز مشاور امنیت ملی آمریکا٬ واشنگتن بطور مشترک با سوریه علیه داعش همکاری نمیکند.
«این مورد دشمن دشمن من دوست من است٬ نیست. پیوستن نیروها به اسد اساسا جمعیت سنی را در هردو عراق و سوریه بطور دائم تنها و بیگانه میکند…»
جاش ارنست سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید گفت پنتاگون با اطمینان «تمام بال های» خود را در فراهم ساختن طیف وسیعی از طرح ها و گزینه ها برای رئیس جمهور اختصاص داده است- که در صورت لزوم ارائه خواهند شد.
«اینجا فشار متقابل زیادی (در بازی وجود دارد). شکی در این باره نیست.»
«ولی سیاست ما در دنبال کردن منافع آمریکا در این منطقه از جهان کاملا روشن است٬ و ما میخواهیم مطمئن شویم که از پرسنل آمریکایی حفاظت میکنیم.»
دروغ است! اولویت سیاست رسمی آمریکا سیطره منطقه ای٬ کنترل منابع آن٬ نابود ساختن دولتهای مستقل٬ و جایگزین کردن آنهایی است که طرفدار غرب هستند. این کار را با راه انداختن جنگ تجاوزکارانه٬ با تاخت و تاز و نابود کردن یک کشور پس از کشور دیگری انجام میدهد. این سند چهره تاریک آمریکا است. این هیچ ربطی به «حفاظت از پرسنل آمریکایی» و یا حفاظت از امنیت ملی آمریکا ندارد . همه چیز با پیشرفت امپراتوری واشنگتن ربط دارد.
ارنست به دروغ ادعا کرد که اوباما طبق قانون اساسی اجازه نقض حریم هوایی یا خاک کشور دیگری را جهت حفاظت از شهروندان آمریکایی یا منافع آمریکا دارد. چنین اجازه ای یا مجوز قانونی بین المللی وجود ندارد.
ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه روز سه شنبه گفت:«کشورش آماده همکاری و هماهنگی در سطح منطقه ای و جهانی جهت مقابله با تروریسم طبق قطعنامه شماره ۲۱۷۰ شورای امنیت سازمان ملل در چارچوب احترام به حق حاکمیت و استقلال سوریه است.»
در ۱۵ اوت ۲۰۱۴ ٬ شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ۲۱۷۰ را به اتفاق آرا تصویب کرد. این قطعنامه «نقض گسترده حقوق بشر را توسط گروه های افراط گرا در عراق (و) سوریه محکوم کرد.
این قطعنامه «از کشورهای عضو خواست تا با اتخاذ اقدامات ملی برای جلوگیری از سفر جنگجویان سرزمین خود جهت پیوستن به گروه های (تروریست) جلوگیری نمایند…»
این قطعنامه «تأکید کرد آمادگی دارد تا کشورهایی را که استخدام و سفر جنگجویان خارجی را تسهیل میکنند در لیست تحریم ها قرار دهند.»
این قطعنامه نقش مستقیم واشنگتن را توضیح نمیدهد. از شرکای سرکش ناتو٬ اسرائیل٬ عربستان سعودی٬ دیگر کشورهای خلیج فارس و اردن که در آن(در استخدام و سفر جنگجویان خارجی) سهیم هستند چیزی نمیگوید.
ولید معلم بدرستی ذکر کرد:«هر گونه تجاوز به حاکمیت سوریه(توسط) هر کشوری (یک اقدام) تجاوزکارانه است.»
در همان زمان٬ او از تمام کشورهایی که در مبارزه با تروریسم در سوریه و همکاری با دولت سوریه تمایل دارند استقبال کرد.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت که مسکو از تلاش های سوریه و عراق علیه تروریست های داعش حمایت میکند.
واشنگتن یک حق یکجانبه فرا قانونی برای خود ادعا میکند که میتواند هر کشوری را با هر دلیلی هدف قرار دهد و قوانین بین المللی را بدون مجازات زیر پا بگذارد.
لاوروف گفت:«هر گونه عملیات نظامی بدون رضایت کشور مربوطه قابل قبول نیست.»
«ما آمادگی کامل برای همکاری بایکدیگر و تلاش هماهنگ با کشورهایی داریم که تحت تهدید های مستقیم تروریستی هستند٬ و در اینجا به ویژه منظورم عراق و سوریه است٬ که ما در تحکیم توانایی آنها علیه تروریست های مسلح کمک خواهیم کرد .»
«ما بصورتی پایدار با عملیات ضدتروریستی میمانیم که در موافقت با کشور مربوطه و در احترام کامل به حاکمیت ملی آن کشور انجام گیرد.»
کاخ سفید از اظهار عقیده درباره استراتژی خود٬ خود داری کرد. طبق سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا کیتون هایدن:
«ما قصد نداریم در مورد مشکلات عملیاتی یا اطلاعاتی خود اظهار عقیده کنیم. همانگونه که گفته ایم٬ ما از همه گونه ابزاری که در اختیار داریم زمانیکه لازم باشد برای محافظت از مردم خود استفاده میکنیم.»
مقامات دیگر آمریکایی گفتند که طبق سیاست آمریکا٬ کشور سوریه را متحد خود نمیدانند.
در ۲۵ اوت ۲۰۱۴ سرمقاله واشنگتن پست نوشت:«دولت اوباما باید برای جلوگیری از داعش سرباز پیاده بفرستد»(۲)٬ و در ادامه نوشت که کری(وزیر امور خارجه آمریکا)٬ داعش را «شیطانی» نامید که باید نابود شود. چاک هیگل(وزیر دفاع آمریکا)٬ داعش را ماهر و مجهز به تأمین مالی خوب دانست. ژنرال مارتین دمسی( رئیس ستاد مشترک) گفت که داعش را با حمله به مرزهای سوریه «باید شکست داد».
چیزی که شرح داده نمیشود حمایت آمریکا از جنگجویان داعش و گروه های افراطی مشابه است. این سیاست آمریکا در طول سه سال و نیم گذشته٬ جنگ نیابتی(پروکسی) اوباما در سوریه بوده است.
این سیاست آمریکا شامل وارد کردن قاتلان جوجه های مرگ از ده ها کشور است. این سیاست درباره تأمین مالی٬ مسلح کردن٬ آموزش و هدایت تروریست ها است.
این سیاست آمریکا برای پیگیری تغییر رژیم از تروریست های وارادتی استفاده میکند. این سیاست بدون اجازه شورای امنیت یا مجوز کنگره انجام میشود.
این سیاست بدون حمایت مردمی است. این در زمانی صورت میگیرد که اکثریت قریب به اتفاق آمریکایی ها خواهان صلح٬ نه جنگ هستند.
مردم آمریکا میخواهند به نیازهای عمومی پرداخته شود. آنها خواهان عدالت اجتماعی هستند که برای زمانی طولانی نادیده گرفته شده است. آنها خواهان چیزی هستند که برای زمانی طولانی تکذیب شده است. آنها چیزی میخواهند که نمیتوانند بگیرند.
اوباما آخرین نفر در خط طولانی رؤسای جمهور جنگ طلب است. جنگ ادامه دار سیاست رسمی آمریکا است. بنابراین در صدد حمله پیشگیرانه است.
اصول حکومت قانون یا ارزش های دمکراتیک مهم نیست. پیشبرد امپراتوری آمریکا سیاست دیرینه مقامات آمریکا است.
از دست دادن میلیون ها نفر هزینه کوچکی است که باید پرداخته شود. بنابراین٬ بدبختی انسان غیرقابل بیان است. جنگ باصطلاح علیه ترور آمریکا یک جنگ تروریستی است. این یک جنگ فراقانونی است. این جنگی است علیه جمعیت بیدفاع. مداخله مستقیم علیه سوریه محتمل است٬ وممکن است با جنگ علیه انسانیت دنبال شود.
منابع:
(۱)-اوباما اجازه نظارت هوایی بر داعش را در سوریه صادر کرد
(۲)-:«دولت اوباما باید برای جلوگیری از داعش سرباز پیاده بفرستد»
ground-to-stop-the-islamic-state/2014/08/25/a9aae742-2c6f-11e4-9b98-848790384093_story.html