سياسی

خط زرد

تارنگاشت عدالت

منبع: اومانیته (سرمقاله)
٢۷ اوت ٢٠١۴

پس از آن‌که آرنو مونتبورگ وزیر صنعت، بنوآ هامون وزیر آموزش، و اورلی فیلیپتی وزیر فرهنگ علناً مخالفت خود را با سیاست‌های ریاضتی رییس‌جمهور اولاند و نخست‌وزیر او اعلام کردند، مانوئل والس استفای دولت خود را تسلیم کرد و بلافاصله دعوت شد دولت دوم را براساس «خط روشن» تعریف‌شده توسط رییس‌جمهور تشکیل دهد.

و این چنین، پس از رسوایی پُرطنین «دولت خط مقدم» گذشته، دولت «خط روشن» می‌آید که صریحاً توسط رییس‌جمهور فراخوانده شد. و هنوز کم‌ترین بارقه‌ای از روشنایی در خط افق تاریک وجود ندارد…

سیاست‌های ریاضتی که به نام آن چند وزیر مخالف برکنار شده‌اند تاکنون تأثیرات مخرب خود بر اقتصاد را به اثبات رسانده‌اند. نتیجتاً، شکست آن سیاست‌ها یکبار دیگر چنان محرز است که نخست‌وزیر مانوئل والس نتوانسته است برای پست‌های خالی نامزدهایی را پیدا کند که بتوانند «حمایت جناح چپ» را تضمین نمایند. از حزب سبز هم هیچ‌کس پیوستن به تیم او را نپذیرفت. حتا ژان میشل بیلت رییس حزب رادیکال، که درگذشته اغلب با سوسیالیست‌ها همکاری کرده بود، نهایتاً پیشنهاد را رد کرد؛ تنها کریستین توبیرا [وزیر دادگستری سابق] به پست خود چسبیده است.

منطقاً، همه پست‌های اصلی کابینه در اختیار کماندوهای نئولیبرال است: میشل ساپین، یک هوادار متعصب «معاهده مسئولیت» در خزانه‌داری، و بالاتر از همه، امانوئل ماکرون، بانکدار، فارغ‌التحصیل برجسته «مدرسه ملی اداره امور دولتی» بعنوان وزیر اقتصاد، که تا این اواخر مشاور رییس جمهور اولاند بود و از آن پست سیاست‌های ریاضتی و کاهش شدید در هزینه‌های عمومی را توصیه می‌کرد.

زمانی‌که سه وزیر سابق مخالفت و خشم خود را علناً اعلام کردند، مانوئل والس احتمالاً بسیار خوشحال بود که از فرصت استفاده کند و «خدمت به سبک فرانسوی» را جا بیندازد. او در اواسط ژوئن گفته بود «کلمه «سوسیالیست» اکنون بی معنی است». او با گفتن این، نمی‌خواست واکنش افکار عمومی را بسنجد، بلکه اعتقاد راسخ دارد که نظارت اجتماعی بر سرمایه‌داری، که حزب سوسیالیست بر اساس آن تأسیس شد، اکنون منسوخ است. «چپ» مانوئل والس، نئولیبرال است، راست است.

اما احتمال این نیز هست که او از خط عبور کرده باشد. این چرخش به راست چنان سبعانه است که ممکن است ارزش‌هایی که توسط انضباط حزبی بیرنگ شده‌اند را احیا کند. چند ماه گذشته شاهد گردهم‌ آمدن نمایندگان سوسیالیست بوده است. از این‌ها، لارنت بائومل، دیروز گفت «جنبش تازه آغاز شده است.»

امیدواریم که این باورها را بجای جاه‌طلبی‌ها تقویت کند. وضعیت سیاسی اکنون چنان وخیم است که چشم‌اندازهای مشخصی را برای تشکیل یک جبهه وسیع باز می‌کند.

http://www.humanite.fr/ligne-jaune-550005