سياسی

جنایتکار، سیاستمدارانی هستند …

تارنگاشت عدالت – جنایتکار، سیاستمدارانی هستند …

از سال ۲٠٠۱ این فرودگاه به پایگاه نظامی ایالات متحده آمریکا تنزل یافته. در آغاز هواپیماهای جنگی از طریق ایرلند به افغانستان و عراق پرواز می‌کردند. طی این سال‌ها قریب ۲٫۵ میلیون سرباز به مناطق مختلف جنگی اعزام شده اند. تسلیحات و لوازم جنگی دیگر نیز از طریق شانون به مناطق جنگی فرستاده می‌شود. جالب اینجاست که در رأی‌گیری ماه ژوئیه در مجمع حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد تعیین کمیسیون برای بررسی حمله اسرائیل به غزه، ایرلند رأی ممتنع داد. معلوم است چرا! چون سلاح‌هايی که علیه غزه به کار برده شد از فرودگاه شانون صادر گردیده و ایرلند در این جنگ سهیم بوده است. مردم ایرلند با پرداخت مالیات این اقدامات را سوبسید می‌کنند، ولی دولت ما انکار می‌کند و طوطی‌وار تضمین‌های فله‌ای آمریکا را، که «محموله‌ها جنگی نیست»، تکرار می‌کند.

تارنگاشت عدالت

منبع: دنیای جوان

مصاحبه‌ای با نیال فارل (۶۱ ساله) یکی از کنشگران صلح در ایرلند که به جرم شرکت در تظاهرات صلح مانند یک جنایتکار به زندان افکنده شد.

شما در ایرلند به طور منظم در مقابل فرودگاه شانون دست به اعتراض می‌زنید، زیرا این فرودگاه برای حمل‌ونقل نیروهای ارتش آمریکا به کار گرفته می‌شود. اخیراً به این خاطر یک دادگاه محلی ایرلندی شما را به ۱٠٠ یورو جریمه محکوم کرد و چون شما از پرداخت جریمه سر باز زدید، یک هفته به زندان افتادید. آیا هنوز به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهید؟
من جزو اعضای مؤسس گروه هوادار صلح Galway Alliance Against War هستم. ما سال‌هاست به طور منظم ماهی دو بار در روزهای یک‌شنبه در فرودگاه شانون در نزدیکی شهر لیمریک اقدام به تظاهرات می‌کنیم. از سال ۲٠٠۱ این فرودگاه به پایگاه نظامی ایالات متحده آمریکا تنزل یافته. در آغاز هواپیماهای جنگی از طریق ایرلند به افغانستان و عراق پرواز می‌کردند. طی این سال‌ها قریب ۲٫۵ میلیون سرباز به مناطق مختلف جنگی اعزام شده اند. تسلیحات و لوازم جنگی دیگر نیز از طریق شانون به مناطق جنگی فرستاده می‌شود. جالب اینجاست که در رأی‌گیری ماه ژوئیه در مجمع حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد تعیین کمیسیون برای بررسی حمله اسرائیل به غزه، ایرلند رأی ممتنع داد. معلوم است چرا! چون سلاح‌هايی که علیه غزه به کار برده شد از فرودگاه شانون صادر گردیده و ایرلند در این جنگ سهیم بوده است. حتا در سال ۲٠٠۶ دیده‌بانان صلح در شانون بالگردهای نوع آپاچی را رؤیت کرده بودند. ایالات متحده از فرودگاه‌های ما و حریم هوايی ما برای حملات جنگی خود سوءاستفاده می‌کند. مردم ایرلند با پرداخت مالیات این اقدامات را سوبسید می‌کنند، ولی دولت ما انکار می‌کند و طوطی‌وار تضمین‌های فله‌ای آمریکا را، که «محموله‌ها جنگی نیست»، تکرار می‌کند.

شما را دستگیر کردند و شما از ۱ تا ۸ اوت در زندان گالوی بودید. شما به عنوان زندانی سیاسی دوره زندان خود را چگونه سپری کردید؟
آن‌ها مرا به عنوان زندانی سیاسی زندانی نکردند. تنها تنی چند از اعضای سازمان IRA به عنوان زندانی سیاسی شناخته شدند. با کنشگران صلح، مثل من مانند یک «جنایتکار معمولی» رفتار می‌شود. به همین دلیل من از پوشیدن اونیفورم زندان سر باز زدم، زیرا من جنایتکار نیستم و نخواستم با پوشیدن این اونیفورم نماد جنایت‌پیشه بودن را تداعی کنم. در نتیجه یک هفته عریان به سر بردم و اجازه تنفس در هوای آزاد نیز نیافتم، ولی زندانبانان با من مهربان بودند. باید با صراحت بگویم: جنایتکار، آن سیاستمدارانی هستند که اجازه می‌دهند، نظامیان از طریق فرودگاه شانون به کسب و کار مهلک خود بپردازند.

علت این واکنش سخت در مقابل یک اقدام صلح‌دوستانه چه بود؟
من هم، همین را می‌پرسم. پلیس به طور منظم به خانه من سر می‌زد و از دخترم سراغ مرا می‌گرفت تا مرا دستگیر کنند… سرانجام در ۱٠٠-مین سالگرد آغاز جنگ اول جهانی، من به اتفاق ۱٠٠ کنشگر دیگر به اداره پلیس گالوی رفتیم.

چرا و برخورد پلیس چگونه بود؟
طنعه‌آمیز بود که من خود را در این روز معرفی کنم. از این‌که آن‌ها مرا دايم تعقیب می‌کردند، خسته شده بودم. ایرلند یک کشور عجیب و کوچک است. این‌طور به نظر می‌رسید که افراد پلیس نمی‌دانستند با ما چگونه برخورد کنند. احتمالاً نگران بودند که اگر کار ما نتیجه ندهد، در آینده بر تعداد افراد معترض افزوده شود. روز ۲۲ ژوئیه دو نماینده چپ پارلمان به نام «مایک والاس» و «کلر دیلی» کوشش کردند تا در فرودگاه شانون یک هواپیمای نظامی آمریکا را بازرسی کنند که آیا حامل سلاح است یا خیر. دیلی در پارلمان ایرلند، باراک اوباما را یک جنایتکار جنگی نامیده بود.

آیا فعالیت‌های صلح‌دوستانه در ایرلند مورد پسند مردم است؟
رفته رفته حرکتی به چشم می‌خورد، زیرا اسرائیل این‌طور شدید به غزه حمله کرده؛ مردم به تدريج بیدار می‌شوند. به نظر ما مناقشه اوکرائین و انگ دشمن زدن به روسیه نیز بسیار خطرناک است. چیزی نمانده و ما می‌توانیم در آستانه جنگ سوم جهانی قرار بگیریم. بسیاری از مردم درک نکرده اند که آمریکا، اتحادیه اروپايی و ناتو چه نقشی بازی می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند ما را به ورطه جنگ بیافکنند تا سرمایه‌داری را با وجود همه بحران‌هایش نجات دهند.