پرش به محتوا

یک واقعیت جدید

هیچ‌کس تاکنون پاسخی نیافته که قادر باشد نیازهای بازار واقعی را که ما تا به امروز می‌شناسیم، ارضاء کند. ولی درعین‌حال، نمی‌توان تردید داشت که بشریت روزی به مرحله‌ای خواهد رسید و در جامعه‌ای زندگی خواهد کرد که از آن‌چه که ما تاکنون می‌شناسیم، عادلانه‌تر خواهد بود. امروز بسیار مهم است که دنیای جهانی‌شده ما در آیندۀ نزدیک با چه سرنوشتی روبه‌رو خواهد بود و مردم چگونه از جهل، کمبود منابع غذايی، بهداشتی، فرهنگی، کمبود محل سکونت و کار مناسب، فقدان امنیت و حق‌الزحمه عادلانه فارغ خواهند شد؟

تارنگاشت عدالت
منبع: دنیای جوان

فیدل کاسترو روس

ملاقات گروه BRICS در «فورتاله‌سا» نقطعه عطفی در رشد و تکامل جهانی است. اکنون وقت آن رسیده که اطلاعات بیش‌تری در مورد واقعیت‌ها کسب کنیم
دوران ما، ما را در مقابل مشکلات بغرنج‌تری قرار می‌دهد. اخبار با سرعت نور منتشر و پخش می‌گردد. امروز در جهان هیچ واقعه‌ای نیست که چیز نوینی به ما نیاموزد. انسان مخلوط عجیبی از غریزه کور و خودآگاهی است. ما حیوانات سیاسی هستیم. این حرف از ارسطوست، که شاید بیش از هر فیلسوف دیگری در عهد باستان تفکر انسان را تحت تأثیر قرار داده. و این حرف بی‌دلیل هم نبود. افلاطون استاد او بود. او اتوپیای معروف دولت ایده‌آل خود را برای آیندگان به جای گذارد و در سیراکوس، جايی که کوشش کرد آن اوتوپیا را به واقعیت تبدیل کند، کم مانده بود که جانش را از دست بدهد. تئوری سیاسی افلاطون ملاکی شد تا بتوان ایده‌های خوب را از ایدۀ بد تمیز داد. ارتجاع از آن استفاده کرد تا هم مارکس و هم لنین را به تنها دو تئوریسین تنزل دهد، بی آن‌که در نظر گیرد که اتوپی‌های آنان الهام‌بخش روسیه و چین شد، دو کشوری که برگزیده شدند تا در رأس دنیای نوین قرار گیرند و بقای نژاد بشری را تضمین کنند، مشروط بر این‌که قبل از آن امپریالیسم به کوره یک جنگ جنایتکارانه و ویرانگر ندمد.
در چنگال حصر
اتحاد جماهیر شوروی، اردوگاه سوسیالیستی، جمهوری خلق چین و کره شمالی نیازهای ضروری کوبا را با کمک‌های خود ارضاء کردند و از این رو ما توانستیم در مقابل محاصره اقتصادی بی‌رحمانه ایالات متحده آمریکا، این پرقدرت‌ترین امپراتوری در تاریخ بشر، مقاومت کنیم. ایالات متحده با وجود قدرت عظیم خود نتوانست این کشور کوچک را که تنها چندین کیلومتر دورتر از سواحل آن بیش از نیم قرن در مقابل تهدیدات، حملات راهزنان، ربودن قایق‌های ماهی‌گیری و غرق کردن کشتی‌های تجارتی، سرنگون کردن هواپیمای کوبانا د آویاسیون بر فراز باربیدوس، به آتش کشیدن مدارس و شیطنت‌های دیگر مقاومت کرد، زیر پای خود له کند. وقتی که ایالات متحده تلاش کرد به کمک مزدوران خود به کشور ما حمله کند، ما توانستیم در عرض ۷۲ ساعت آن‌ها را به زانو درآوریم. ولی پس از آن نیز آن‌ها باندهای ضدانقلابی را سازمان داده و تجهیز کردند که در کشور ما دست به خرابکاری زدند و به جسم و جان هزاران نفر از شهروندان ما لطمه وارد آوردند.
در ایالت فلوریدا تا آن لحظه بزرگ‌ترین پایگاه برای فعالیت علیه یک کشور دیگر ایجاد شده بود. به مرور زمان کشورهای عضو ناتو نیز به حلقه این محاصره اقتصادی پیوستند. و همین‌طور در سال‌های نخست بسیاری از هم‌پیمانان آنان در آمریکای لاتین دستیار سیاست جنایتکارانه امپراتوری شدند و رؤیاهای بولیوار، مارتی و صدها میهن‌پرست بزرگ آمریکای لاتین با مواضع انقلابی بی‌تزلزل را نابود کردند.
چشم‌انداز جهانی
در ملاقاتی که اخیراً در فورتاله‌سا به پایان رسید، بیانیه مهمی از طرف کشورهای عضو گروه BRICS به تصویب رسید. پیشنهاد آن‌ها در مورد تنظیم هماهنگی بیش‌تر ماکرواکونومیکی بین اقتصاد‌های مهم جهان به ویژه گروه «جی‌۲۰» یک فاکتور اساسی برای تقویت چشم‌انداز بهبود جدی و پایدار وضعیت کل جهان است.
کشورهای عضو BRICS امضای قرارداد تأسیس یک «بانک توسعه جدید» را اعلام کردند تا منابع لازم برای پروژه‌های زیربنايی و پروژه‌های پایدار رشد و توسعه کشورهای عضو و دیگر کشورهای در حال رشد را فراهم سازند.
مقر این بانک در شانگهای خواهد بود و سرمایه اولیه آن ۱۰۰ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است. اولین ريیس مجمع فرمانداران از روسیه، اولین ريیس مجمع مدیران از برزیل و اولین ريیس بانک از هندوستان خواهد بود.
همین‌طور امضای تأسیس یک صندوق ارز ذخیره مشترک از طرف BRICS در نظر گرفته شده است. این اقدام سیستم چندجانبه، تجارت شفاف و باز را که همه را دربر گیرد و تبعیض قايل نشود، تقویت و به پایان موفقیت‌آمیز دور دوحه سازمان تجارت جهانی کمک خواهد کرد. کشورهای عضو BRICS به نقش مهمی که شرکت‌های دولتی در اقتصاد ایفاء می‌کنند و همین‌طور نقش شرکت‌های کوچک و متوسط در خلق اشتغال و ثروت یقین دارند.
در فورتاله‌سا اهمیت استراتژیکی فرهنگ برای رشد و تکامل پایا و همین‌طور برای رشد اقتصادی برجسته گردید و رابطه بین فرهنگ و رشد پایدار مورد تأکید قرار گرفت. گردهم‌آيی بعدی در ژوئن ۲۰۱۵ در روسیه در نظر گرفته شد.
یک واقعه روزمره نبود
می‌تواند این‌طور به نظر برسد که این فقط یک قرارداد مثل بسیاری از قراردادهای دیگر است که به طور دايم در انتشارات آژانس‌های خبری مهم غرب منعکس می‌گردد. ولی اهمیت (گردهم‌آيی BRICS) کامل روشن و همه‌جانبه است: آمریکای لاتین آن منطقه جغرافیايی در جهان است که ایالات متحده برای استفاده از ثروت‌های زیرزمینی و کسب مواد خام ارزان‌قیمت آن و فروش کالاهای خود و موقعیت ممتاز برای سرمایه‌گذاری در معادن طلا و اوراق بانکی و مشتقاتش، ناعادلانه‌ترین سیستم را به آن‌ها تحمیل نموده است. ثروت،‌ کشورهای مزبور آمریکای لاتین را ترک می‌کند و توسط سرمایه‌داران آمریکای شمالی در ایالات متحده و یا محل دیگری در جهان مجدداً سرمایه‌گذاری می‌شود.
هیچ‌کس تاکنون پاسخی نیافته که قادر باشد نیازهای بازار واقعی را که ما تا به امروز می‌شناسیم، ارضاء کند. ولی درعین‌حال، نمی‌توان تردید داشت که بشریت روزی به مرحله‌ای خواهد رسید و در جامعه‌ای زندگی خواهد کرد که از آن‌چه که ما تاکنون می‌شناسیم، عادلانه‌تر خواهد بود. امروز بسیار مهم است که دنیای جهانی‌شده ما در آیندۀ نزدیک با چه سرنوشتی روبه‌رو خواهد بود و مردم چگونه از جهل، کمبود منابع غذايی، بهداشتی، فرهنگی، کمبود محل سکونت و کار مناسب، فقدان امنیت و حق‌الزحمه عادلانه فارغ خواهند شد؟
این از همه چیز مهم‌تر است، بی‌تفاوت از این‌که آیا این امر در این گوشه کوچک کیهان مقدور باشد یا نه. اگر تعمق در این امر منفعتی داشته باشد، کمک خواهد کرد که بقای بشریت واقعاً تضمین گردد.
من تردید ندارم: اگر ريیس‌جمهور چین «کسی‌ین‌پینگ» و همین‌طور ريیس جمهور فدراسیون روسیه «ولادیمیر پوتین» سفر خود به این نیم‌کره را به پایان رسانند، هر دو کشور یکی از مهم‌ترین روندها در تاریخ بشری را کلید زده‌اند.
در بیانیه‌ای که روز ۱۵ ژوئیه ۲٠۱۴ در فورتاله‌سا صادر شد، کشورهای عضو BRICS موافقت خود را برای شراکت بیش‌تر کشورهای درحال رشد اعلام نمودند تا از این طریق همبستگی و همکاری با خلق‌ها، به ویژه خلق‌های آمریکای لاتین را تقویت کنند. در یک پارگراف مهم این سند آن‌ها تأيید کردند که در رابطه با تقویت صلح و دمکراسی در منطقه و در رابطه با رشد و توسعه پایدار و مبارزه با فقر، اهمیت ویژه‌ای برای اتحادیه ملل آمریکای جنوبی UNASUR قايلند.
من خیلی مبسوط به مسأله پرداختم، با این‌که حجم و اهمیت مطلب، نیاز به تجزیه و تحلیل پرسش‌های دیگری را که هنوز بی‌پاسخ مانده، ایجاب می‌کند. در روزهای آینده باید تجزیه و تحلیل‌های جدی‌تری از این نشست سران BRICS ارايه شود. تنها کافیست که جمعیت برزیل، روسیه، چین و آفریقای جنوبی را با هم جمع کنیم، تا دریابیم که آن‌ها معرف جمعیت نیمی از مردم جهانند. فقط طی چند سال دیگر درآمد ناخالص ملی چین از درآمد ناخالص ایالات متحده سبقت خواهد گرفت. هم‌اکنون نه تنها برزیل، بلکه تعداد بیش‌تری از کشورهای مهم آمریکای لاتین که محصولات ذرت و سویای آن‌ها در رقابت با محصولات ایالات متحده قرار دارد، به جای دلار، یوآن طلب می‌کنند. سهمی که روسیه و چین در علم و صنعت و هم‌چنین رشد اقتصادی آمریکای لاتین و کشورهای دریای کارائیب ایفاء خواهند کرد، تعیین کننده است.
وقایع بزرگ تاریخی در عرض یک روز رخ نمی‌دهد. در افق، آزمون‌ها و چالش‌های عظیم و بغرنجی ظاهر شده است. وقت آن رسیده که واقعیت‌ها را بهتر بشناسیم.
 
 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: