ابرقدرت و خلافت

 
تارنگاشت عدالت
منبع: گاردین (نشریه حزب کمونیست استرالیا)

۹ ژوئیه ٢٠١۴
نویسنده: گلن فورد


داعش خلافت خود را اعلام کرده است، و جهان هرگز مانند گذشته نخواهد بود. گرچه گسترده ارضی هویت سیاسی جهادگرا با فرجام نبرد تغییر خواهد کرد، یا حتا ممکن است از میان برود، اما ظهور یک «حکومت اسلامی» نشانگر فروپاشی نهایی استراتژی امپریالیستی ایالات متحده در جهان اسلام- یقیناً در مناطق عربی [جهان] اسلام است.

ابومحمد العدنانی سخنگوی رزمندگانی که در گذشته به «دولت اسلامی عراق و شام» معروف بودند
ابومحمد العدنانی سخنگوی رزمندگانی که در گذشته به «دولت اسلامی عراق و شام» معروف بودند گفت «مشروعیت همه امارات، گروه‌ها، حکومت‌ها و سازما‌ن‌ها با گسترش اتوریته خلافت و رسیدن سربازان آن به مناطق آن‌ها باطل می‌شود. به خلیفه خود گوش کنید و از او اطاعت نمایید و از حکومت خود که هر روز رشد می‌کند حمایت کنید.»
این را بمثابه اعلامیه استقلال سلفی‌ها تصور کنید- استقلال نه فقط از القاعده که در حاشیه بودن آن در منطقه زمانی تأیید شد که النصره وابسته برگزیده آن در سوریه با داعش بیعت کرد- بلکه از پادشاهی‌های عربی و آژانس‌های اطلاعاتی غربی که شبکه بین‌المللی جهادیون را برای تقریباً دو دهه پرورش دادند.
خلافت نه فقط دشمنان نزدیک آن در جنبش‌های تحت سلطه شیعیان سوریه و عراق، بلکه قدر‌قدرتی امارات عربی، قطر، کویت و مادر همه فساد سلطنتی در سرزمین‌ عربی سنی- خاندان سطلنتی سعودی- را تهدید می‌کند. تهدید نه استنباطی، بلکه حقیقی علیه «همه امارات، گروه‌ها، حکومت‌ها و سازمان‌هایی» است که داعش را بمثابه حلول دوباره اسلامِ در حال جهاد برسمیت نمی‌شناسند.
داعش یک نقطه غیرقابل بازگشت در استراتژی ایالات متحده برای اعمال قدرت امپریالیستی از طريق قایم‌مقام‌های بنیادگرای مسلح در منطقه را در سنگ حک می‌کند. شبکه بین‌المللی جهادی، که قبل از آن‌که «سیا»، عربستان سعودی و پاکستان آن‌را در اواسط ١۹۷۹ برای تحلیل‌بردن دولت چپگرای سکولار افغانستان بیافرینند وجود نداشت، جنبشی شده است که دیگر نمی‌تواند کنترل شود.
سرحدات فیزیکی خلافت داعش، نقطه کانونی پویای جنبش، ممکن است غیرقابل دفاع باشد، بویژه اگر آمریکایی‌ها تصمیم بگیرند نمی‌توانند از یک تهاجم تمام عیار به دارایی سابق خود اجتناب نمایند. اما پاسخ نظامی ایالات متحده هرجه باشد، نقشه بازیی که در ٢٠١١ برای لیبی، سوریه، عراق- برای کل منطقه- براساس بکارگرفتن قابل اعتماد جهادیون بمثابه قایم‌مقام‌های ناتو و سلاطین عرب طراحی شد، تباه شده است.
بدتر این‌که، قدر قدرت‌های نفتی عربی خیلی خوب می‌دانند رژیم‌های خود آن‌ها اکنون در معرض خطر جدی هیولای بومی که خود آفریدند قرار دارند. سعودی‌ها، بویژه انحصار خانوادگی خود بر ثروت عظیم شبه‌جزیره را بعنوان متولیان امکان مقدس اسلام توجیه می‌کنند.
تردیدی نیست که «حکومت اسلامی» با مرزهای متحرک آن و با گسترش پایه‌های پان-عربی و حتا پان-اسلامی آن، خوشحال خواه بود این مسؤلیت‌ها را بر روی اجساد شاهزادگان سعودی که به لندن، پاریس و نیویورک متواری نشده‌اند عهده‌دار شود. بازی همه سلسله‌های سلطنتی متحد با غرب، و بطور دفاکتو اسراییل را دربر می‌گیرد.
این درست است که ایالات متحده قدرت تقریباً نامحدودی برای ایجاد هرج و مرج در منطقه دارد. هرج و مرج در جلوگیری از دول
‌های متعارف و جوامع مدنی از رسیدن به اهداف ملی که ضد امپریالیسم است سودمند می‌باشد. اما هرج و مرج تهی نیست؛ هرج و مرج دیگی است که در آن تضادها می‌توانند تا حد انفجار‌آمیزی حاد شوند. جهادیون، در ریشه ضد ‌امپریالیست‌اند- بنحو تغییرناپذیری با سلطه «صلیبیون» غرب و صهیونیست‌ها مخالفند. همان‌طور که ما پیش از این گفته‌ایم، جهاد بنیادگرا، گرچه عمیقاً ارتجاعی است، اما ناگزیر بسیار شبیه نوعی از ناسیونالیسم رفتار می‌کند- این برای برخی‌ها، خلاء سیاسی بجا مانده از مرگ ناسیونالیسم پان-عرب سکولار سال‌های گذشته را پر می‌کند. داعش اکنون مدعی بیان آن حسرت شبه ناسیونالیستی بشکل «حکومت اسلامی» است.
اگر فکر می‌کنید همه این‌ها کار «سیا» است، در این‌صورت بخاطر تسریع حماسی فروپاشی استراتژی امپریالیستی ایالات متحده در جهان اسلام از آن‌ها بسیار سپاسگزار باشید. درست مانند روزهایی که مبارک دست نشانده مصری آمریکا از قدرت برکنار شد، و خطر یک «بهار عربی» که ممکن بود سلاطین نفتی را سرنگون کند وجود داشت، سیاست‌گذاران ایالات متحده نمی‌دانند چگونه موضعی در منطقه اتخاذ نمایند.
آمریکایی‌ها نمی‌توانند برای جهادیون بمثابه پیاده نظام امپریالیسم جایگرینی پیدا کنند. نتیجتاً، یک دوره بداهه‌گویی آغاز می‌شود، که مطمئناً با نمایش‌های فخرفروشانه زبردستی نظامی ایالات متحده همراه خواهد بود، و آمریکایی‌ها به خود و دیگران یادآور می‌شوند چگونه یک ابرقدرت مافوق یک خلافت قرار گرفت.
 

2 دیدگاه برای «ابرقدرت و خلافت»

 1. همه این‌ها کار «سیا» است، در این‌صورت بخاطر تسریع حماسی فروپاشی استراتژی
  امپریالیستی ایالات متحده در جهان اسلام از آن‌ها بسیار سپاسگزار باشید.
  نگارنده این یادداشت بسیار از عملکرد و شناخت سرمایه داری عاجز و ناتوان است اینها همه و همه خواست امپریالیست میباشد . چرا که انها هم اکنون با خیالی راحت و بدون تهدید از طرف جنبش ها و قیام های مردمی که در خاور میانه و شمال افریقا از انها میترسید و در یک بلبشوی و هرج و مرج کامل پارو پا میاندازد و نظاره می کند. ایا اکنون از بابت لیبی یا عراق نگرانی دارد نه نفتش را میدزدد و از ترسش هم تمام کشورهای منطقه را که به صورت غیر علنی زیر قبایش یودند به زیر سیطره علنی اش می کشاند

  لایک

 2. با درود
  اگر امکان و دسترسی به مصاحبه و سخنرانی های احسان طبری دارید بروید و یک بار دیگر همه را از اغاز تا پایان گوش دهید به این نتیجه خواهید رسید و خواهید فهمید که این بابا درزندان و در تمام مقالاتش و سخن چرانی هایش به نیروهای مسلمان پیشنهاد میدهد که در خاور میانه و شمال افریقا شما هم باید سهم خودتان را از قردت جهانی تحت نام حکومت جهانی اسلام طلب نمایید .» طبری که انشالله همسایه امام خمینی در بهشت است » به سرمایه داری دانا درس و اموزش داد و به لقاءالله پیوست

  لایک

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.