تاریخی

نسخۀ اسرائیلی کردستان

 
ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند تا کردستان مستقلی پدید آید، تی‌یری میسان این اقدامات را دستکاری رؤیای مردم کردستان در راستای منافع اسرائیل، ایالات متحده و ترکیه می‌بیند. علاوه بر این، تی‌یری میسان در این نوشته پروژه پاکسازی نژادی بارزانی‌ها را افشا کرده و به مخالفت حزب کارگران کردستان با ایجاد یک چنین «کردستانی» اشاره می‌کند.
تارنگاشت عدالت
منبع: ولترنت
نويسنده: تی‌یری میسان‬
در حالی که ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند تا کردستان مستقلی پدید آید، تی‌یری میسان این اقدامات را دستکاری رؤیای مردم کردستان در راستای منافع اسرائیل، ایالات متحده و ترکیه می‌بیند. علاوه بر این، تی‌یری میسان در این نوشته پروژه پاکسازی نژادی بارزانی‌ها را افشا کرده و به مخالفت حزب کارگران کردستان با ایجاد یک چنین «کردستانی» اشاره می‌کند.
طی دهه ۶٠، ملامصطفی بارزانی (پدر مسعور بارزانی) به واشینگتن و شاه ایران نزدیک گردید و بعد مأمور موساد شد. در این عکس او را در اسرائیل با آبا ابان Abba Eban وزیر امور خارجۀ اسرائیل و ژنرال میر امیت Meir Amit ريیس موساد می‌بینیم.
وقتی داوید بن گوریون به طور یک‌جانبه ایجاد دولت اسرائیل را اعلام کرد، پیش‌شرط دفاع از آن ایجاب می‌کرد که یک نوار حفاظتی به دور آن کشیده شود. این امر در واقع کاربست استراتژی اروپايی «ایمنی هسته مرکزی» بود: اسرائیل به کمک جنگ تلاش می‌کرد سرزمین خود را گسترش بخشد و مناطق مرزی خود را نظامی‌زدايی کند. با این وجود، با پیدایش نسل جدید موشک‌ها، دکترین«ایمنی هسته مرکزی» بی‌اعتبار شد. در نتیجه، در سال ۱۹۹۹، اسرائیل از استرداد بلندی‌های جولان سر باز زد(١) و در سال ۲۰۰۰ نیز تصمیم گرفت از لبنان خارج شود تا از سوی حزب‌الله مورد مزاحمت قرار نگیرد.
به تدریج، نظریۀ نظامی دیگری پدید آمد: بر اساس نظریۀ نوین، از این پس امنیت یک سرزمین منوط بر این بود که تهدید موشک‌های دشمن از دور خنثا شود. در نتیجه، نه تنها باید «هسته مرکزی» آن‌ها را نظامی‌زدايی کرد، بلکه در عین حال باید در فراسوی کشورهای دشمن حلقه حفاظی پدید آورد تا تهدیدهای موشکی توسط آن‌ها خنثا گردد. به همین علت سال ۲۰۱۱ سودان جنوبی ایجاد شد و شاید در سال ۲۰۱۵ نیز به همین منظور کشور کردستان تأسیس گردد. از این طریق اسرائیل خواهد توانست مصر، سوریه و لبنان را تهدید کند.
تجربیات جنوب سودان مبیین این نوع مخلوقات مصنوعی است. سودان در حال حاضر یک کشور بی‌دولت است، منطقه‌ای که در آن بی‌قانونی حکم‌فرماست و توسط ارتش اسرائیل در اشغال نگاه داشته شده است.
از منظر ایالات متحده ایجاد کردستان یک گام در جهت تحول «خاورمیانه و نزدیک» (خاورمیانه بزرگ) است، یعنی تقسیم منطقه به خرده کشورهای کوچک قومی و یک‌پارچه که تسلط بر آن‌ها بسیار ساده باشد. به همین دلیل پنتاگون در این زمان در صحنه حضور نداشت و به کلی غايب بود. در ملاقات پشت درهای بسته که وزیر دفاع چاک هاگل و ريیس ستاد ارتش ژنرال مارتین دمپسی برای اعضای کنگره وضعیت عراق را تشریح می‌کردند، نه تنها ادعا کردند که پرونده ابوبکر بغدادی مفقود شده(٢) (و لذا نمی‌دانند که چرا او را در سال ۲۰۰۴ دستگیر کرده و چرا او را چند ماه بعد آزاد کرده اند)، بلکه علاوه بر آن، اعتراف کردند که اصلاً هیچ طرحی برای حمله آماده نکرده بودند و لذا صحنه در اختیار داعش قرار گرفت.(٣)
از منظر ترکیه برای حل مسأله کردستان، این «کردستان» نوعی برکت محسوب می‌شود. نخست‌وزیر طيب اردوغان تمام جریان را در گوش خاندان بارزانی نجوا کرد و علاوه بر آن در مجلس قانونی گذراند که مذاکره با کردهای ترک میسر گردد: آن بخش از نمایندگان مجلس که کمک کنند تا شورشیان خلع سلاح شده و در جامعه ذوب گردند از پیگرد قانونی مصون خواهند بود.(۴) جناب نخست‌وزیر امیدوار است که به کمک آرای کردهای ترکیه که در قدردانی از او که ایجاد «کردستان» در خارج از کشور را ممکن می‌سازد؛ به مقام ریاست جمهوری ترکیه نايل گردد. بعید به نظر می رسد که او پس از انتخابات به سیاست گشایش خود ادامه دهد.
خلق کرد اگر باور داشته باشد که «کردستانی» که اسرائیل یا ترکیه به آن‌ها ارزانی خواهند داشت، همان کردستانی است که آن‌ها آرزو می‌کنند، مطمنئاً به خطا می‌روند. برخلاف اجداد خود مثل صلاح‌الدین که شام را آزاد و متحد ساخت، خاندان بارزانی کردها را از دیگر خلق‌های منطقه «اعراب، ارامنه و غیره» جدا خواهد ساخت و آن‌ها را به دستیار رژیم آپارتاید تبدیل خواهد نمود.
در حالی که در اینترنت اعضای حزب دمکرات در مورد واحد پولی آینده «کورو» گفت‌وگو می‌کنند،(۵) بارزانی‌ها طوری رفتار می‌کنند که گويی هم‌اکنون به کمک اسرائیل بازی را برده اند. آن‌ها به این بهانه که منابع نفتی را در مقابل مانورهای بغداد محافظت کنند و کارگران عرب را اخراج نمایند، پیش‌مرگ‌ها را به منابع نفتی حسن و کرکوک گسیل داشته‌اند.(۶)
تردیدی نیست که پیش‌شرط پروژه اسرائیلی بارزانی پاکسازی نژادی خواهد بود که تازه آغاز شده است.
عبداله اوجلان، ريیس حزب کارگران کردستان هم‌اکنون هشدار داده که کسی در دام این پروژه نیفتد. او بخشی از گزارش جلسه مخفی روز اول ژوئن را که در عمان صورت گرفت منتشر ساخت، که در آن گروه‌های مسلح اسلامی و حزب دمکرات مسعود بارزانی پیمان بستند و حمله مشترک به عراق را برنامه‌ریزی نمودند.(۷) حزب کارگران کردستان ترکیه خواستار بسیج عمومی خلق کرد علیه پروژه اسرائیلی بارزانی شده است.
نخست‌وزیر عراق نوری المالکی اذعان نمود که ارتش او نمی‌تواند فرماندهی عالی داعش را مورد حمله قرار دهد، زیرا در اربیل مستقر است و توسط دولت محلی کردستان محافظت می‌شود.
در نتیجه دو خط در مقابل یکدیگر قرار گرفته و تنها خلق کرد می‌تواند نقشه اسرائیل را نقش بر آب سازد.
——————————————————————————-
[1] Damascus Diary, An Inside Account of Hafez al-Assad’s Peace Diplomacy, 1990-2000, von Bouthaïna Shaaban, Lynne Rienner Publishers, 2012.
[2] «US missed Baghdadi’s likely al-Qaida link during 2004 detention», by Nancy A. Youssef, Merced Sun Star, July 9, 2014.
[3] «Inside the Ring», by Bill Gertz, The Washington Times, July 9, 2014.
[4] « Le parlement turc fixe un cadre pour négocier avec les Kurdes », [Das türkische Parlament setzt einen Rahmen um mit den Kurden zu verhandeln] Reuters, 17 juillet 2014
[4] « Le parlement turc fixe un cadre pour négocier avec les Kurdes », [Das türkische Parlament setzt einen Rahmen um mit den Kurden zu verhandeln] Reuters, 17 juillet 2014.
[5] «As Kurdistan Ponders Independence, Kurds Wonder about Own Currency», Alexander Whitcomb, Rudaw, July 9, 2014.
[6] «Baghdad Lashes Out After Kurdish Forces Move into Two Oilfields», Rudaw, July 11, 2014.
[7] „Enthüllungen der PKK über den Angriff des EIIL und die Schaffung von «Kurdistan»», Voltaire Netzwerk, 8. Juli 2014.

******

مالکی در سخنرانی هفتگی خود دولت منطقه خودمختار کردستان را متهم کرد که مقر فرماندهی ستاد داعش را در اربیل سرپناه داده است.
ريیس منطقه خودمختار کردستان، مسعود بارزانی در واکنش به این اتهام مالکی را هیستریک نامید.
از اوايل ماه ژوئن سال جاری داعش و دولت منطقه خودمختار کردستان دست به عملیات مشترک نظامی زده اند.(١) داعش بخش سنی‌نشین عراق را تسخیر کرد و خلافت اسلامی را در آنجا اعلام نمود، در حالی که دولت منطقه خودمختار کردستان بخش کردنشین عراق را تسخیر کرد و سرزمین خود را چهل درصد گسترش داد.
دولت منطقه خودمختار اعلام کرد که در آینده نزدیک رفراندمی جهت استقلال کشور بر پا خواهد نمود.
[1] „Enthüllungen der PKK über den Angriff des EIIL und die Schaffung von «Kurdistan»», Voltaire Netzwerk, 8. Juli 2014.