پرش به محتوا

کشتار در شرق اوکرائین سکوت رسانه های غربی!

 

کشتار در شرق اوکرائین

سکوت رسانه های غربی!

یونگه ولت- ترجمه رضا نافعی

پترو پوروشنکو، که در اوکرائین رئیس جمهور شده، در نخستین مصاحبه خود گفت بدلیل » تراژدی» کشورش می خواهد مجازات روسیه را مشاهده کند. این خبر را مجله خبری تایم که با پوروشنکو گفتگو کرده است روز سه شنبه منتشرساخت. پوروشنکو گفته است یک «ارتش نیرومند» و یک «اقتصاد شکوفان» بهترین شیوه برای اقناع رئیس جمهور روسیه و اثبات این امر است که اوکرائین حق دارد در درون مرزهای کنونی زندگی کند. ولی دولت او فقط بدلیل موقعیت جغرافیائی گزینه دیگری ندارد جز این که جویای » تفاهم» با مسکو باشد.

پروشنکو سه شنبه دستور داد یک کوریدور فرار برای ساکنان اوکرائین شرقی ایجاد گردد. زورمداران کییف از اواسط آوریل در اوکرائین شرقی برای گوشمالی دادن به ساکنان آن منطقه دست به عملیات نظامی زده اند. در اثر بکار گرفتن توپخانه سنگین و حملات هوائی تلفات سنگینی به مردم غیر نظامی وارد آمده و دهها هزار نفر از شهر های بزرگ منطقه گریخته اند. روز دوشنبه کییف ادعا کرد کسی فرار نکرده است. رسانه های غربی وضعیتی را که در اثر جنگ برای مردم پیش آمده است عمدتا نادیده می گیرند. اینک دستگاه اداری ریاست جمهوری اعلام کرده است ساکنان آرامش طلب منطقه می توانند با استفاده از این کریدور منطقه «عملیات ضد ترور» را بدون اشکال ترک کنند. ایجاد این کریدور اقدامی است برای نجات – ونه ابتکاری برای عملیات گسترده نظامی علیه شورشیان. ایجاد این کوریدور برای پیشگیری از وارد آمدن تلفات بیشتر به مردم غیر نظامی است.

همزمان با این سخنان، ارتش، گارد ملی، گروههای مسلح فاشیستی و باندهائی که هزینه آنها را اولیگارش ها می پردازند با نیروهای مقاومت در دونباس می جنگند. روز سه شنبه نمایندگان نیروهای خودگردان چند شهر اوکرائین شرقی گزارش دادند که تعداد زیادی کشته و زخمی شده اند. دوشنبه شب در اسلویانسک چهار خانه مسکونی مورد اصابت قرار گرفته که در نتیجه آن دو کودک در سنین 6 و دوازده بر اثر جراحات وارده از اصابت ترکش کشته شده اند. بیمارستانها با کمبود پزشگ و پرستار روبرو هستند. روزهاست که از برق و آب خبری نیست. بنا بگفته نیروهای کییف شب گذشته در حوالی فرودگاهی در نزدیکی شهر کراماتورسک واقع در شمال دونتسک زد و خوردهای مسلحانه رخ داده است. در این زدو خورد ها 40 تن از نیروهای طرف مقابل از پای درآمده اند.

سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه روز سه شنبه، برای چندمین بار خواستار پایان جنگ در اوکرائین شرقی شد. فرانک والتر اشتاین مایر، وزیرخارجه آلمان که در سنت پترزبورگ با او و همتای لهستانی خود دیدار کرد نسبت به آرامتر شدن وضع ابراز خوش بینی کرد. او گفت در همه نیروهای سهیم در امر آمادگی برای» کاستن از وخامت وضع» مشاهده می کند. «جو تازه ای» جای تشدید اوضاع را گرفته است. لاوروف این نظر را نپذیرفت. او در مورد ایجاد کریدور گفت «ما از آن استقبال می کنیم ولی در برخی از مناطق ما شاهد تشدید عملیا ت نظامی هستیم». او تردیدی ندارد که شورشیان آتش بس را اجرا خواهند کرد. وی گفت هر راه دیگری به » فاجعه » خواهد انجامید.

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: