سياسی

غروب تدریجی ابرقدرتی آمریکا!

توسط ماتیاس چنگ، 6 آوریل 2014

Future Fast Forward

وکیل و نویسنده برجسته مالزی

پایان بازی سو نامی مالی جهانی: رژیم پترو دلار به انتهای خط رسیده است؟
وقتی که تجارت در نفت خام دیگر با دلار آمریکائی تعیین نگردد، زنگ ها برای سقوط دلار و سیستم بدون پشتوانه جهانی به صدا در خواهند آمد.

چند هفته پیش، من بحثی خصوصی در سطح بالا با برخی از کارشناسان درمورد سیاست ژئوپولیتیک، اقتصاد و مسائل مالی جهانی داشتم. من فقط یک هدف برای شرکت در این بحث داشتم – که پی ببرم چه چیزی مطرح نشد و یا شرکت کنند گان از کدام بحث اجتناب کردند.

من در اوایل زندگی سیاسی ام به عنوان دانش آموز فعال ضد جنگ فرا گرفتم که بیشتر می توان از هر کسی یا در هر وضعیتی از آنچه که گفته نشده و یا اجتناب شده آموخت تا از همه ساعات گفتگو های طولانی. در اغلب موارد، من هم اکنون از مواضع شرکت کنند گان در مورد موضوع مورد بحث آنها از نوشته ها، مصا حبه ها، بیانیه های مطبوعاتی، سوابق تحصیلی و مشاغل آنها مطلع بودم. معمولاً هر چیزی که در بحث مطرح می شد: بازتاب آخرین موضع آنها در مورد نظرات اعلام شده آنها در گذشته در بارهموضوع مورد بحث.

و اغلب اوقات، آنچه که از طریق بحث ها روشن شده، ممکن است لزوماً منعکس کننده مواضع تمام شرکت کنند گان نباشد. مشکل این است که به آنچه که شرکت کننده نگفته آگاه باشیم و آن چیزی را که در موردش محتاط بوده تشخیص دهیم و دلیل بی میلی او در روشن ساختن افکارش در این مورد را مطلع شویم. در بحث های تمام روز، من فقط دو بار مداخله کردم و حد اکثر بیشتر از ده دقیقه هم طول نکشید که واکنشی را که پیش بینی می کردم استنباط کنم.

اولین مداخله در رابطه با اجرای اجتناب ناپذیر « باَیل این » (مصادره پول سپرده مردم در مؤسسات مالی و بانکها به منظور پرداخت به دارندگان اوراق قرضه/ طلب کاران دیگر) نجات بانک های تو بیگ تو فِیل (بیش از حد بزرگ برای موفق نشدن)، الگوی آن نیز از تجربه قبرس بدست آمده که تمام بانکهای مربوطه جهانی مثل بی آی اس، صندوق بین المللی پول، و بانک جهانی زمینه  را آماده کرده اند.

هیچ پاسخی داده نمی شود. این مثل یک میدان مین گذاری بود که هیچ کس جرئت مداخله در آن را نداشت! مداخله دوم دربارههسته مرکزی سیستم مالی کنونی بود که « دلار نفتی » با لنگر نگاه داشته شده است. باز هم هیچ پاسخی داده نشد. « من در مورد دلار نفتی چیزی نمیدانم »، مسیر بحث بین بی ربطی و نامربوطی نوسان پیدا کرد.

من همیشه می دانستم بسیار مشکل است که حقیقت را درمورد «قدرت» و منافع مقرره آن گفت. به مجرد اینکه پیامی انتشار می یابد، به همه جا سرایت می کند و موقوف کردن آن پیام در دنیای کنونی کاملاً مرتبط به هم کار آسانی نیست. که در این مورد، بهتر است پیام آور را از میان برداشت. در اینجا من نمی گویم که با ضرب گلوله از پای درآمدم. چون که بیش از یک گلوله احتیاج دارد که از شر من خلاص شوند. اما، شما منظور مرا این جا درک می کنید.

من از شما عذر می خواهم برای این مقدمه نسبتاً طولانی در این مقاله. چیزی را که من تلاش دارم به شما بگویم اینست که حقیقت همیشه در شرایط غیر منتظره خود را ظاهر خواهد کرد.

من مقالات بسیاری در مورد پترو دلار که نگهدارنده سیستم پولی (دلار) ایالات متحده نوشته ام که همین که داد و ستد نفت دیگر به دلار تخصیص داده نشود، زنگ ها برای مرگ دلار آمریکا و سیستم پولی بدون پشتوانه جهانی به صدا در خواهند آمد. جیمز ریکاردز، تحلیلگر مالی مشهور و نویسنده، دارای دو کتاب پر فروش ترین، « جنگ های ارزی » و اکنون، « مرگ پول » می باشد. و در مصاحبه اخیر خود با ماَکس کایزر، او توضیح داد که در طول جنگ سرد، « دکترین تخریب مطمئن متقابل »، مانع جنگ هسته ای مابین دو ابر قدرت اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده آمریکا شد، هم چنانکه اگر یک ابر قدرت منحصرا اول حمله پیشگیرانه را می کرد، ابر قدرت دیگر به اندازه کافی موشک های هسته ای در اختیار داشت که با قدرتی به همان اندازه ویرانگر تلافی کند.

در چند ماه گذشته، ما شاهد تنوع هدف دکترین تخریب متقابل بودیم و به همین منظور من هشدار می دادم و تا زمانی که من بهخاطر دارم زنگ های خطری را که من به صدا درآوردم به گوشها ناشنوا بود.

« سلاح هسته ای مالی » (فروش نفت به ارزی که غیر از دلار آمریکا است) که پیش از این توسط صدام حسین مستقر شد، منجر به نابودی عراق شد اما، موفق به جلوگیری از کشورهای دیگر که عصبانی از پلیس جهانی با دست بالا بودند نشد.

کشور لیبی یکی دیگر از این کشورها بود که مثل عراق تلاش کرد که منجر به تخریب کشور و کشتار وحشیانه رهبر آن، معمر قذافی شد. بعد ایران بود. برای ایالات متحده و جنگ مالی جهانی، منزوی کردن و نابودی ایران بسیار مشکل تر از آن چیزی بود که تصورش را می کردند، حتی زمانی که ایران با تهدید آشکار حمله هسته ای آمریکا و اسرائیل هار مواجه شد. و به رغم تحریم های بی سابقه ای علیه ایران (که شامل جنگ اقتصادی و جنایت جنگی است)، ایران با سرپیچی ومقاومت ایستادگی کرد.

روسیه و چین از اعضای اصلی کشورهای بریکس (روسیه، چین، برزیل، هندوستان و آفریقای جنوبی) خود را طوری حفظ کردند که ثبات جهانی تأمین گردد. با این حال جناح جنگی حزب رژیم اوباما (پس مانده از رژیم بوش) چنین محدودیت را به عنوان ضعف تلقی کرد و در جهت قانون شکنی و تغییر رژیم در سراسر جهان به منظور تضعیف قدرت رو به رشد کشورهای بریکس دست بهکار شد.

نی ای که کمر شتر را شکست، کودتای لجام گسیخته و بی پروا علیه رئیس جمهور منتخب اوکراین توسط ایالات متحده و ناتو بود و توسط وزارت امور خارجه آمریکا هماهنگ شد و رهبری آن توسط دلال جنگ، ویکتوریا نولند صورت گرفت. او آشکارا در سی ان ان اعتراف کرد که ایالات متحده از طریق سازمانهای مانند بنیاد ملی برای دمکراسی، بیش از پنج میلیارد دلار به منظور تسهیل در کودتا با حمایت از شرکت غول پیکر نفتی شورون پرداخت کرده است.  

این یک خیانت بی سابقه بود، هم چنانکه چند هفته قبل از کودتای خونین، ذی نفعان مربوطه به یک توافقی برای حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین  با میانجی گری  روسیه و تأیید شده توسط اتحادیه اروپا رسیدند. ویکتوریا نولند نمی توانست و نمی خواست شکست را بپذیرد و بنابراین، او کودتای خونین را عملی ساخت و هیچ چاره ای برای روسیه باقی نگذاشت، جز حمایت از حق تعیین سرنوشت کریمه، جایی که اکثریت مردم روسی هستند و جایی که ناوگان دریائی روسیه در دریای سیاه قرار دارد.

ایالات متحده با سروصدای زیادی روسیه را در حیات خلوت خودش متهم و تهدید کرد. بقیه، هم چنانکه آنها می گویند به تاریخ سپرده شد.

رژیم کودک وار و روبه مرگ اوباما، گوسفند وارا نه توسط کشورهای اتحادیه اروپا دنبال شد، انگلستان تحت عنوان پیش خدمت، اعلام کرد که تحریم ها علیه روسیه اعمال خواهد شد که عملی ایست به شدت برانگیزنده. این اقدام تحریک آمیز غیرضروری به رغم این واقعیت انجام گرفت که بی رحمانه ترین تحریم ها نتوانست ایران را از پای درآورد. همان طور که انتظار می رفت، روسیه هیچ گونه توجهی به تحریکات ایالات متحده نکرد. آزرده شد و نمایشهای قلدرمنشانه آنهانها را بدون هیچ اثر تلقی کرد. جی پی مورگان به عنوان نماینده مالی، انتقال پول از سفارت روسیه در قزاقستان به مؤسسه بیمه سوگاز را متوقف ساخت. پیام ساده به روسیه این بود – « یا یدک کش حزب جنگ آمریکا باش، یا با ورشکستگی مالی و اقتصادی روبرو شو ». اگر این یک حمله مغزی مالی انحصاری ست توسط ایالات متحده، باید گفت که این یک حرکت محاسبه شده بسیار غلطی است. کسی در وزارت امور خارجه، به علاوه رمز مقررات دولت فدرال (سی اف آر) و غیره غفلت کرده است که به اوباما بگوید (و من در اینجا گذشت می کنم، یعنی صرف نظر می کنم که بگویم این احمقانه ترین حرکتی است در شروع بازی شطرنج) که در بازی پوکر وقتی که طرف مقابل نگهدارنده تمام آس ها می باشد، طرف ضعیف که دستش خالی است، سکوت اختیار می کند و صدایش در نمی آید! بازی و سرگرمی آن اکنون شروع شده است و جهان به زودی ورشکستگی امپراطوری مالی ایالات متحده را که مبتنی است بر دلار نفتی خواهد دید.

روسیه ضد حمله ویرا نگری را به حرکت درآورده است. اما، اوبامای احمق اعلام کرد که او فاز جدیدی از تحریم علیه روسیه را اعمال خواهد کرد! من نتیجه گیریهای مربوطه را به عهده شما می گذارم، زمانی که شما تجزیه و تحلیل درخشان دفاع صفر تایلر دیوردِندرمورد جنگ مالی هسته ای را که اندکی پیش اعلام کرد درزیربخوانید.

من نقل قول می کنم: ایالات متحده روسیه را بر سر معامله دلار نفتی متلاشی کننده تهدید می کند

در مورد قرار داد بالقوه گاز روسیه با چین، اخبار یک « معامله پایا پای » نفتی مابین روسیه و ایران، به نظر می رسد که ایالات متحده در مورد دلار نفتی پُرتوانش بسیار نگران است

ایالات متحده به روسیه و ایران در مقابل احتمال معامله پایا پای نفتی هشدار داده است

ایالات متحده می گوید با هر گونه معامله این چنینی تحریم ها را آغاز می کند

ایالات متحده نگرانی های خود را از طریق کانالهای سراسری به ایران منتقل کرده است  

به باور ما این تحریم ها چیزی به جز نشان دادن دندانها، بیش از برخی ممنوعیت های مسافرتی نیست اما، همان طور که قبلاً اشاره کردیم، فقط احتمال می رود که حماسه ی افتضاح ژئوپولیتیکی دیگری ناشی از چیزی که در اصل قرار بود نمایشی از قدرت باشد ولی، برعکس به سرعت روبه تأیید پایانی از ضعف می باشد. همان طورکه ما در اوایل هفته قبل توضیح دادیم، روسیه کاملاً خوشحال به نظر می آید که فقط معامله پایا پای انجام دهد (و طلای ممنوع شده آسمانی) و به زودی ارز های « منطقه ای » دیگر، مثل استفاده از دلار آمریکا، به سختی نتیجه ی در نظر گرفته شده از انسداد و محاصره غرب می باشد، که به نظر می رسد تنها نتیجه معکوس داشته و بیشتر تحت تأثر وضعیت غیر قابل لمس از دلار نفتی است.

« اگر واشنگتن نتواند این معامله را متوقف سازد، این می تواند چراغ سبزی برای کشورهای دیگر باشد که ایالات متحده، اختلافات عمده دیپلماتیک را با هزینه رژیم های مورد تحریم ریسک نمی کند، »

و در این جا صدای روسیه چنین می گوید، « روسیه برای حمله به پترو دلار خود را آماده می سازد »: موقعیت دلار ایالات متحده به عنوان پایه ارزی برای تجارت انرژی جهانی به ایالات متحده تعدادی از مزیت های ناعادلانه می دهد. به نظر می رسد که مسکو آماده است ایالات متحده را از این مزیت ها محروم کند.

وجود « دلار های نفتی » یکی از ارکان قدرت اقتصادی ایالات متحده است، زیرا این موقعیت تقاضای خارجی قابل توجهی را برای ارز ایالات متحده ایجاد می کند، یعنی اجازه می دهد که ایالات متحده مبالغ عظیمی بدهی بدون قراردادی (تخلف) انباشت کند. اگر یک خریدار ژاپنی بخواهد یک بشکه نفت از عربستان سعودی بخرد، او می بایست حتماً به دلار بپردازد حتی اگر هیچ شرکت نفتی آمریکائی از آن بشکه اطلاعی نداشته باشند. مدتی طولانی است که دلار موقعیت غالبی را در تجارت جهانی حائز است، حتی قراردادهای گاز طبیعی شرکت گازپروم (روسیه) با اروپا توسط دلار آمریکا قیمت گذاری و پرداخت می گردد. تا همین اواخر، بخش قابل توجهی از تجارت اتحادیه اروپا و چین با دلار قیمت گذاری می شد.

به تازگی، کشور چین در رأس کشورهای برِیکس که تلاش می کنند جای دلار را از موقعیت ارز اصلی جهانی بیرون برانند اما، « جنگ تحریم » بین واشنگتن و مسکو به نقشه ای که مدتها در انتظارش بودند انگیزه ای داد که روبل نفتی روسیه را راه اندازی کند و تمام صادرات انرژی روسیه را بدور از ارز ایالات متحده آمریکا تغییر دهد.

حامیان اصلی این طرح، سرگئی گلازیاَو، مشاور اقتصادی رئیس جمهور روسیه و اگور سوچین، مدیر عامل شرکت روسنفت، بزرگترین شرکت نفتی روسیه، هم چنین یک دوست نزدیک ولادیمیر پوتین می باشند. هر دوی این افراد در تلاش خود برای جایگزینی دلار با روبل روسیه بسیار سخن گفته اند. در حال حاضر چند تن از مقامات ارشد روسیه خواهان به جلو سوق دادن این طرح می باشند.

اول از همه، وزیر اقتصاد، الکسی اولیوکائو بود که به کانال 24 ساعته خبری روسیه گفت که شرکتهای انرژی روسیه باید دلار را به خندق بریزند. او گفت: « آنها باید در امضای قرارداد ها به روبل و ارز های کشورهای شریک شجاع باشند.»

پس از آن، در تاریخ دوم مارس، آندری کاستین، مدیر عامل بانک دولتی وی تی وی، به مطبوعات گفت که، گازپروم، روسنفت و روسوبورون اکسپورت، شرکت دولتی متخصص در صادرات سلاح، می توانند با روبل تجارت کنند. کاستین به شرکت کنند گان در جلسه انجمن سالانه بانک روسیه خاطرنشان کرد:  « من با مدیریت  گازپروم، روسنفت و روسوبورون اکسپورت صحبت کردم، برای آنها هیچ فرقی نمی کند که صادرات خود را با روبل انجام دهند. آنها تنها نیاز به یک مکانیزم برای انجام این کار دارند. »

با قضاوت بر اساس بیانیه مطرح شده در همان جلسه توسط والنتینا ماَتویینکو، سخن گوی مجلس سنای روسیه، گفت» این مخاطره آمیز است که فرض شود هیچ منبعی برای ایجاد چنین مکانیزمی به هد ر نمی رود. او گفت: « برخی تصمیم گیرنده های بی پروا هم اکنون فراموش کرده اند که بحران جهانی اقتصادی سال 2008 – که هنوز هم عوارض آن در جهان موجود است – با فروپاشی مؤسسات اعتباری خاص در ایالات متحده، بریتانیا و سایر کشورها آغاز شده است. به همین دلیل است که ما معتقدیم که هر گونه اقدامات مالی خصمانه شمشیر دو لبه هستند و حتی کوچکترین خطا، وسیله برای رسیدن به هدف را به عقب یعنی، به زمان ساکنین بومی می برد ». به نظر می رسد که مسکو تصمیم گرفته است که مسئول چنین «وسیله ای برای رسیدن به هدف» کی باشد. ایگور سچین، مدیر عامل روسنفت نامزد شده است که ریاست هیئت مدیره شرکت تبادل کالا سنت پترزبورگ، که یک شرکت تبادل کالای تخصیصی است، را داشته باشد.

در اکتبر سال 2013 ، سچین در سخن رانی خود در کنگره جهانی انرژی در کره جنوبی در مورد نیاز « مکانیزم جهانی به برای تجارت گاز طبیعی » صحبت کرد و در ادامه اظهار داشت که « بهتر بود برای ایجاد یک ارز بین المللی برای کشورهای شرکت کننده استفاده شود که در آن معاملات بتوانند با ارز منطقه ای ثبت نام کنند ». اکنون، یکی از با نفوذ ترین رهبران جامعه تجارت جهانی انرژی دارای ابزار کامل برای ساختن طرحی است که واقعیت دارد. تبادل کالای روسیه که در آن قیمت های مرجع برای نفت روسی و گاز طبیعی آن به جای دلار،  به روبل تعیین بشود که یک ضربه قوی به پترو دلار (دلار نفتی) خواهد بود.

شرکت روسنفت به تازگی یک سری از قراردادهای عظیم نفتی برای صادرات را با کشور چین به امضاء رسانیده است و هم چنین نزدیک به امضای « قرارداد عظیم » دیگری با شرکتهای هندی می باشد. در هر دو معاملات ابداٌ خبری از دلار نیست. به گزارش رویتر، روسیه نزدیک به بستن قراردادی با ایران به منظور مبادله نفت ایران با کالای روسیه است که با این قرارداد، شرکت روسنفت حدود 500 هزار بشکه (روزانه) نفت ایران را در بازار جهانی به فروش خواهد رساند. کاخ سفید و افراط گرایان ( متعصبان ) ضد روسی از وحشت چنان رنگشان را باخته اند که در تلاشند جلوی این قرارداد ها را بگیرند، به دلیل اینکه چنین رُخ دادی می تواند شرایط بسیار نامطبوع و ناهنجاری را برای« پترو دلار» بوجود آورد.

می توان گفت که تحریم های ایالات متحده منبع بسیاری از مشکلات را برای ارز آمریکا بو جود خواهد آورد. اقدامات تلافی جویانه روسیه قطعاً ناخوشایند برای واشنگتن خواهد بود.، اما چه اتفاقی می افتد اگر دیگر تولید کنند گان و مصرف کنند گان نفت تصمیم به پیروی از نمونه تعیین شده توسط روسیه را بگیرند؟ در طول ماه گذشته، چین دو مرکز را به منظور به انجام رساندن جریان تجاری بر مبنای یوان، یکی در لندن و دیگری در فرانکفورت افتتاح کرد. آیا چین هم یک حرکت مشابه را در مقابل ایالات متحده انجام می دهد؟ ما بزودی متوجه خواهیم شد.

جمعبندی خلاصه از مقدمه ی من

آیا تجزیه و تحلیل بالا توسط تیلور دییوردن می تواند دلیلی بر سکوت کامل در بحث سطح بالا که من به تازگی در آن شرکت کردم باشد؟

سیستم بدون پشتوانه جهانی پترو دلار در سراشیبی تلوتلو می خورد.

من نفرت دارم که بگویم اما، به شما همین قدر گفتم.