یوروآسیاریویو: آمریکا اكراىن را به آتش كشيد

برنامه آمریکا برای استیلا جهان نه تنها کودتاها و مداخلات، بلکه شکست‌ناپذیری این کشور را نیز جزو مفروضات خود می‌داند. مسیر به سوی جهنم با طغیان‌گری و حماقت هموار می‌گردد که هر دوی آنها در رویکرد آمریکا به وفور یافت می‌شود.
مارگارت کیمبرلی، روزنامه‌نگار مستقل آمریکایی در یادداشتی که در وب‌سایت یوروآسیارویو منتشر شد نوشت: به دلیل دخالت‌های آمریکا، اوکراین اکنون در بحرانی فرو رفته که نام آن را تنها می‌توان جنگ داخلی نامید. در دو هفته گذشته، کودتاچی‌های اوکراینی با حمایت آمریکا و ناتو و نیز تأیید ضمنی کاخ سفید و بدون هیچ نوع افشاگری از جانب رسانه‌های شرکتی آمریکایی به صورت علنی به کشتار هموطنان‌شان روی آورده‌اند.
آمریکا به مانند کاریکاتوری از شخصیت‌های بد فیلم‌های اکشن رفتار می‌کند به مانند یک امپراطوری شیطانی که در اقصی نقاط جهان دست به ترویج خشونت می‌زند تا نیات خود را پیاده سازد. با این حال هیچ چیز کارتونی درباره افراد مرده در عراق و افغانستان و نیز سومالی، سوریه و اکنون اوکراین وجود ندارد. هیچ راز بزرگی درباره انگیزه وحشتاک اما بسیار عیان و ساده آمریکا وجود ندارد.
آمریکا قصد دارد تا جایگاه کنونی خود به عنوان تنها ابر قدرت جهان را حفظ کند و در این راه بقیه بشریت را دشمن خود می‌سازد. اگر آمریکا جهان را کنترل کند، دلار به عنوان ذخیره ارزی جهان باقی خواهد ماند. بدین منظور کشورهای نوظهور بریک (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) باید در همان حال باقی بمانند و برای نیل بدین منظور باید هر گاه ممکن بود بی‌ثبات شوند. در این صورت، پروژه قرن جدید آمریکایی جامه عمل پوشیده و هر ملتی مجبور خواهد بود در برابر خواسته‌های آمریکا تعظیم کند. این دیدگاه کابوس‌گونه رئیس‌جمهور کنونی آمریکا و هر کس دیگری است که قصد دارد پس از وی به قدرت برسد. حرکت‌سریع و تبدار محور آسیا با هدف محاصره چین مقارن با برنامه تضعیف اقتصادی و در نهایت نظامی روسیه است. امپریالیسم آمریکا وارد حرکت شده است.
فاجعه اوکراین تا همین ماه فوریه برای بسیاری از آمریکایی‌ها شناخته شده‌ نبود، یعنی زمانی که رئیس‌جمهور برگزیده آن توسط مردمی که از حمایت‌های مالی آمریکا برخوردار بوده و توسط این کشور هدایت می‌شدند، مجبور به کناره‌گیری شد. اما این هرج مرج به مدت زیادی به صورت پنهانی و تا بخشی با موفقیت توسط رؤسای جمهور آمریکا از جرج بوش تا باراک اوباما برای گسترش ناتو و محاصره روسیه با کشورهای غیردوست، انجام شد.
در می ۲۰۱۲، آمریکایی‌ها می‌توانستند با دیدن آنچه که دولت‌شان طرح ریخته‌ متحیر شوند اما در صورت پنهان شدن اطلاعات کسی نمی‌تواند از عملکرد دولت خشمگین شود. در این روز، مخالفین دولت جدیدالتأسیس در اودسا مورد حمله اوباش نئونازی قرار گرفتند. این افراد در حال اعتراضی صلح‌آمیز بودند اما محل تجمع آنها مورد حمله قرار گرفته و آتش زده شد. آنها قبل از اینکه در اتحادیه تجاری پناه بگیرند مقاومت کردند و گزارش‌ها حاکی از این است که در حدود ۵۰ الی ۱۰۰ نفر در این میان کشته شدند. زمانی که این ساختمان توسط اوباش و اراذل آتش زده شد عده‌ای بر اثر تیراندازی کشته شده و برخی دیگر نیز زنده زنده در آتش سوختند. روابط عمومی یورومیدان [رسانه‌های حامی دولت موقت کی‌یف] تصاویر وحشتناکی از قربانیان را منتشر کرده و آنها را «تروریست» نامیدند و در این میان هیچ تلاشی برای پنهان کردن نقش خود در این کشتار انجام ندادند. این اقدامات یک هفته بعد در روز ۹ می در شهر ماریوپل تکرار شدند. یک مقر پلیس به آتش کشیده شده و به تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها افزوده شد.
آمریکا و رسانه‌های متحد آن در حال تکرار نقشه‌ حمله هستند که در گذشته نیز به خوبی اجراء شده است. تبلیغات آنها به صورت مداوم هدف بعدی، که در این مورد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، است را تحت حمله قرار داده‌اند. پوتین نبود که دولت منتخب اوکراین را بیرون رانده و فتیله دینامیت را روشن کرد. آمریکا و کشورهای عضو ناتو این کار را انجام دادند. با این حال رسانه‌ها،‌ از نیویورک‌تایمز گرفته تا وال‌استریت‌ژورنال و ام‌اس‌ان‌بی‌سی به صورت مداوم پوتین را به عنوان یک تبهکار شرور معرفی کرده‌اند.
پوتین حتی تلاش کرد تا مناطق شرقی اوکراین را از برگزاری رفراندوم به منظور پیوستن به روسیه برحذر دارد. وی نیروهای خود را از مرزهای اوکراین به عقب کشید و پیشنهادی برای برقراری صلح ارائه داد اما هیچیک از این اقدامات تغییری در افرادی که قصد داشتند دولت وی را بی‌ثبات ساخته و یا رسانه‌هایی که از آنها تبعیت کرده و دروغ‌های آنها را تکرار می‌کردند پدید نیاورد.
«اگر سؤالاتی درباره مشروعیت رفراندوم‌ها در شرق اوکراین وجود داشت، اسامی مضحکی که از مردم خواسته شده بود به آنها رأی دهند – جمهوری‌های خودخوانده دونستک یا لوهانسک – خود جوابی برای این امر هستند.» این مطلب تمسخرآمیز خام از نیویورک تایمز جایگزینی تأسف‌بار برای ژورنالیسم است. آنها به جای بررسی اینکه چرا بخش اعظمی از مردم اوکراین نمی‌خواهند در دولت دست‌نشانده غرب مشارکت کنند، خواسته آنها برای تعیین حق سرنوشت خودشان را تمسخر می‌کنند.
مقصر این بحران کشور‌های غربی هستند و در صورت گسترش دشمنی‌ها باز مقصر آنها خواهند بود. اوباما و پیروان وی یقینا جنگ نمی‌خواهند اما شاید از سر درماندگی در جنگ بغلطند. این برای اولین بار نیست که پیامدهای ناخواسته منجر به مرگ میلیون‌ها نفر می‌شود.
رئیس سیا فکر می‌کرد که به صورت پنهانی به درون کی‌یف می‌خزد گویی که هیچ کس نمی‌داند وی چه شکلی است. ویکتوریا نولاند در یک خط تلفن غیرامن علنا درباره این سخن می‌گوید که آمریکا رهبری جدید اوکراین را انتخاب می‌کند. اوباما و تیم وی آنقدرها که فکر می‌کنند باهوش نیستند و احتمال دارد تصمیماتی بگیرند که هزینه‌هایی برای تمام جهان خواهد داشت.
اما باید به یاد داشت که تمام جهان هنوز به صورت کامل تسلیم نشده است. شرکت گازپروم روسیه صورت حسابی ۱/۶ میلیارد دلاری به اوکراین داده است تا انتقال گاز طبیعی را ادامه دهد و چین و روسیه نیز به زودی یک توافق ۳۰ ساله در حوزه انرژی منعقد خواهند کرد. در حالی که روسیه از این وضعیت ناگوار بهترین استفاده را می‌برد، پسر جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور آمریکا، وارد هیأت مدیره یک شرکت گازی در اوکراین می‌شود.
برنامه آمریکا برای استیلا نه تنها کودتاها و مداخلات، بلکه شکست‌ناپذیری این کشور را نیز جزو مفروضات خود می‌داند. مسیر به سوی جهنم با طغیان‌گری و حماقت هموار می‌شود که هر دوی آنها در رویکرد آمریکا به وفور یافت می‌شود.