پرش به محتوا

خصوصی سازی ها و سیاست های نئولیبرالی دلیل فاجعه معدن در ترکیه

352678_314صدها نفر از معترضان پس از کنفرانس خبری اردوغان در شهر سوما با سر دادن شعارهایی خواستار استعفای دولت شدند. همچنین معترضان در شهر سوما به ساختمان حزب حاکم عدالت و توسعه حمله کرده و شیشه های آن را شکستند.

مخالفان دولت رجب طیب اردوغان در ترکیه بار دیگر به دلیل انفجار روز سه شنبه یک معدن زغال سنگ در شهر سوما در استان مانیسا در غرب ترکیه، به خیابان ها ریختند.

به نقل از رسانه های ترکیه با وجودی که رجب طیب اردوغان روز گذشته با لغو برنامه سفر به آلبانی به منطقه حادثه رفت، اما صدها نفر از معترضان پس از کنفرانس خبری اردوغان در شهر سوما با سر دادن شعارهایی خواستار استعفای دولت شدند.

همچنین معترضان در شهر سوما به ساختمان حزب حاکم عدالت و توسعه حمله کرده و شیشه های آن را شکستند.

تظاهرات ضد دولتی در شهر سوما و حمله به مقر حزب حاکم عدالت و توسعه

معترضان خواستار استعفای دولت یا دستکم استعفای تانر ییلدیز وزیر انرژی ترکیه به خاطر این فاجعه شده اند. این فاجعه بزرگ ترین حادثه معدن در ترکیه به حساب می اید و تا کنون طبق اعلام منابع رسمی ترکیه تعداد قربانیان این حادثه به بیش از 280 نفر رسیده است.

این فاجعه نتیجه خصوصی سازی ها و توربو کاپیتالیسم و نئولیبرالیسم دولت اسلامی ترکیه بوده و نماینده کارگران معتقدند از زمانی که سیاست های نئولیبرالی و خصوصی سازی دولت آغاز شده است امنیت در محیط کار قربانی سود جوئی افراطی کارفرمایان گشته و حوادث کار بشدت افزایش یافته است.

همزمان اتحادیه معدنچیان ترکیه و چند اتحادیه کارگری این کشور در فراخوان هایی امروز(پنج شنبه) را روز اعتصاب اعلام کرده اند و گفته اند به جای کار در خیابان ها تظاهرات خواهند کرد.

از روز گذشته در شهر استانبول نیز مخالفان دولت به بهانه حادثه معدن بار دیگر به خیابان ریختند و پلیس برای متفرق کردن معترضان از ماشین آب پاش و گاز اشک آور استفاده کرد.

همزمان گزارش هایی از تظاهرات و نا آرامی در شهرهای گیرسون ، ازمیر و ازمیت نیز منتشر شده است.

در جریان تظاهرات مخالفان در استانبول صدها نفر از معترضان که از منطقه گالاتاسارای عازم میدان تقسیم بودند با مانع پلیس مواجه شدند و پلیس اجازه راهپیمایی به آنها نداد.

طبق اعلام پلیس استانبول در جریان تظاهرات روز گذشته در این شهر 39 نفر از سوی پلیس دستگیر شده است.

دولت ترکیه روز گذشته به دلیل فاجعه معدن 3 روز عزای عمومی اعلام کرده است.

 

 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: