سياسی

ایالات متحده آمریکا مسائل مربوط به تروریسم را قلب می‌کند

 
نویه راینیشه تسایتونگ
تارنگاشت عدالت
روز ۳٠ آوریل وزارت امور خارجه آمریکا گزارش سالانه خود در مورد تروریسم را منتشر کرد که در آن تشبیه بی‌معنی کوبا، به عنوان «کشور رواج دهنده تروریسم» ۳۲ بار تکرار گردیده. با این وجود به گفته وزارت امور خارجه کوبا، آمریکا چاره دیگری نداشت جز این‌که اذعان نمابد، که در سال ۲٠۱۳ «دولت کوبا مذاکرات بین FARC و دولت کلمبیا را مورد پشتیبانی و تشویق قرار داده تا قرارداد صلح بین دو گروه حاصل گردد».
ارتش انقلابی کلمبیا ـ ارتش خلق FARC یک جنبش پارتیزانی چپ است که خود را مارکسیست می‌داند و از سال ۱۹۶۴ سرگرم مبارزه مسلحانه علیه دولت کلمبیا، نمایندگان آن، ارتش کلمبیا و گروه‌های شبه‌نظامی دست‌راستی و همین‌طور علیه کارتل مواد مخدر است…
در گزارش وزارت امور خارجه آمریکا همین‌طور آمده: «… هیچ نوع اطلاعاتی در دست نیست که دولت کوبا اسلحه در اختیار آنان نهاده و یا تعلیمات نظامی گروه‌های تروریستی وابسته به این جنبش را عهده‌دار بوده» و همین طور که « اعضای ETA که در کوبا زندگی می‌کنند در هماهنگی با دولت اسپانیا به کوبا منتقل گردیده‌اند». وزارت امور خارجه کوبا معترض است که با این وجود اقدامات سیاسی دولت آمریکا در این سو است تا «محاصره اقتصادی شکست‌خورده کوبا را که از طرف جامعه بین‌المللی یک تنه مطرود اعلام شده را مغایر برهرنوع منطقی توجیه نماید».
تنها بهانه‌ای که اتهامات افتراآمیز علیه کوبا برپایه آنها بنا گردیده، اشاره وزارت امور خارجه آمریکا به حضور «محکومین فراری در کشور ماست، که باید گفت، هیچ‌یک از آنها به جرم تروریسم محکوم نگردیده‌اند. برخی از این شهروندان از طرق متداول و معمولی تقاضای پناهندگی کرده‌اند و برخی دیگر که در ایالات متحده مرتکب جنایت شده بودند، در کشور ما مورد محاکمه قرار گرفته‌ و محکوم شده‌اند و پس از پایان دوران محکومیت خود، تصمیم گرفته بودند در کوبا زندگی کنند».
دولت رئیس جمهور رائول کاسترو در این اطلاعیه تاکید می‌کند، «که سرزمین کوبا هرگز نه تروریست‌ها را، بی تفاوت از گرایشاتشان، به کشور خود راه داده و نه درآینده نیز به آنها راه خواهد داد و به همین صورت نیز نه اقدامات تروریستی علیه کلیه کشورهای دیگر، از جمله ایالات متحده آمریکا را سازماندهی و یا از نظر مالی پشتیبانی کرده و یا خواهد کرد.» و به با صراحت کلیه اقدامات تروریستی «در تمام نقاط، تحت هر شرایط و زیر هر پرچمی » را رد کرده و محکوم می‌نماید.
برعکس این دولت ایالات متحده آمریکاست که تروریسم دولتی را به مثابه سلاح علیه کشورهائی به کار می‌گیرد که در مقابل نظام سلطه مقاومت می‌کنند و یا یا شیوه‌های منزجزکننده‌ای چون شکنجه را به کار می‌بندند و یا مدرن‌ترین تکنولوژی جنگی ازجمله پهپادهای بی‌سرنشین را گسیل می‌دارند تا تروریست های فرضی و حتا شهروندان آمریکائی را بدون هیچ محاکمه و دادگاهی به قتل رسانند و مضاف برآن کشتار تعداد بی‌شماری از مردم غیرنظامی بی‌گناه را روا می‌دارند.
کوبا یکی از آن کشورهائی است که به خاطر دفاع از استقلال و مترتبت خود، ده‌ها سال زیر بار پیامدهای ضربات تروریستی لطمه دیده. عملیات تروریستی که از طرف ایالات متحده آمریکا سازماندهی، تامین مالی و عملی گردیده، تاکنون ۳۴۷۸ کشته و ۲٠۹۹ علیل به جای گزارده است.
کوبا، آمریکای لاتین، دریای کارائیب و جهان هرگز فراموش نخواهد کرد که این دولت ایالات متحده آمریکا است که به تروریست‌های کوبائی مثل پوسادا کاری‌‌یس پناه داده است. «او مبتکر انجام اولین عملیات تروریستی در خطوط هوائی غیرنظامی در نیم‌کره غربی است که روز ۶ اکتبر ۱۹۷۶ نزدیکی سواحل جزیره باربی‌دوس، هواپیمای شرکت هواپیمائی کوبانا د آویآسیون را در حین پرواز با ۷۳ سرنشین منفجر کرد. مضحک است که درست همین دولت، مبارزین علیه تروریسم، مثل جرالدو هرناندس، رامون لابانینیو، آنتونیو گه‌ره‌رو را به حبس‌های غیرعادلانه و طولانی به خاطر گناهی که مرتکب نشده‌اند محکوم کرده است.»
وزارت امورخارجه کوبا دستکاری و تحمیق در مورد یک چنین مسئله حساسی چون تروریسم بین‌المللی، برای تبدیل آن به یک حربه سیاسی علیه کوبا را مردود می‌داند و اکیداً خواستار خارج کردن قطعی نام «کشور ما از این لیست غیرواقعی، یک‌جانبه و اختیاری، که توهینی به خلق کوباست و در عین حال لکه ننگی بر دولت آمریکا می‌باشد» می‌باشد.